David Poisson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Poisson (ur. 31 marca 1982 w Annecy, zm. 13 listopada 2017 w Nakiska) – francuski narciarz alpejski, brązowy medalista mistrzostw świata.

Nakiska – ośrodek narciarski położony na stokach góry Mount Allan w południowo-zachodniej Kanadzie. Leży w prowincji Alberta, około 83 km na zachód od Calgary. Nazwa ośrodka podchodzi z języka Indian Kri i oznacza "Miejsce Spotkań". Nakiska posiada 64 trasy obsługiwane przez cztery wyciągi krzesełkowe i zajmuje powierzchnię około 3 km. Najdłuższa trasa liczy 3,3 km, od górnej stacji położonej na wysokości 2258 m do dolnej, położonej na wysokości 1479 m. Ośrodek jest własnością firmy Resorts of the Canadian Rockies, do której należą także między innymi ośrodki Mont-Sainte-Anne oraz Stoneham Mountain Resort.Santa Caterina di Valfurva – miejscowość w gminie Valfurva w Lombardii we Włoszech, ośrodek turystyki górskiej i narciarstwa alpejskiego, położona na wysokości 1.738 m n.p.m. (współrzędne geograficzne 46°25′N, 10°30′E). Około 200 stałych mieszkańców.

Kariera[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Poisson pojawił się 17 grudnia 1997 roku w Les Orres, gdzie w zawodach FIS Race zajął 85. miejsce w gigancie. W 2001 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Verbier, zajmując dziesiąte miejsce w supergigancie i jedenaste w zjeździe. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Sella Nevea jego najlepszym wynikiem było siódme miejsce w supergigancie.

Annecy – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia. W 2013 roku populacja gminy wynosiła 54 087 mieszkańców. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 14 lutego 2004 roku w St. Anton, gdzie zajął 29. miejsce w zjeździe. Tym samym już w swoim debiucie wywalczył pierwsze pucharowe punkty. Na podium zawodów tego cyklu jedyny raz stanął 29 grudnia 2015 roku w Santa Caterina, zajmując trzecie miejsce w biegu zjazdowym. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie jego rodak Adrien Théaux oraz Austriak Hannes Reichelt. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2012/2013, kiedy zajął 50. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji zjazdu był piętnasty.

Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.21. Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie alpejskim odbyły się w dniach 27 lutego - 3 marca 2002 r. we włoskim Tarvisio w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Rozegrano 5 konkurencji dla kobiet i 4 dla mężczyzn. Zawody odbywały się w Tarvisio, Sella Nevea i Ravascletto. Pierwotnie mistrzostwa te miały odbyć się w Narwiku w Norwegii. W klasyfikacji medalowej triumfowała reprezentacja USA, której zawodnicy zdobyli 5 złotych i 2 srebrne medale.

Największy sukces w karierze osiągnął w 2013 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Schladming wywalczył brązowy medal w zjeździe. Uległ tam tylko Akselowi Lundowi Svindalowi z Norwegii i Włochowi Dominikowi Parisowi. Jeszcze kilkukrotnie startował na imprezach tego cyklu, zajmując między innymi dziewiąte miejsce w supergigancie i zjeździe na mistrzostwach świata w Bormio w 2005 roku. W 2010 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie był siódmy w zjeździe, a supergiganta nie ukończył. Brał też udział w igrzyskach w Soczi w 2014 roku, zajmując szesnastą pozycję w zjeździe i siedemnastą w supergigancie.

XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.

Medalista mistrzostw Francji.

Przed przystąpieniem do rywalizacji w sezonie 2017/2018 Poisson zginął podczas treningu w kanadyjskim ośrodku Nakiska. Stracił panowanie nad ciałem i nartami i wpadł w siatki ochronne, które nie spełniły swojego zadania, a narciarz z ogromnym impetem uderzył w drzewo. Zginął na miejscu. Miał 35 lat.

Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Sankt Anton am Arlberg – miejscowość położona na zachodzie Austrii, w powiecie Landeck (niem. Bezirk Landeck). Leży w Tyrolu, blisko granicy z Vorarlbergiem. Jeden z największych ośrodków narciarskich tego regionu Austrii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
Hannes Reichelt (ur. 5 lipca 1980 w Altenmarkt im Pongau) – austriacki narciarz alpejski, dwukrotny medalista mistrzostw świata.
20. Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie alpejskim odbyły się w dniach 5 - 10 lutego 2001 r. w szwajcarskim Verbier w kantonie Valais. Rozegrano po 5 konkurencji dla kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej triumfowała reprezentacja Austrii, której zawodnicy zdobyli także najwięcej medali, dwanaście, w tym 7 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe.
38. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim odbywały się od 28 stycznia do 13 lutego 2005 r. w Bormio i Santa Caterina w północnych Włoszech. W Bormio mistrzostwa odbyły się już po raz drugi (poprzednio zawodnicy rywalizowali dwadzieścia lat wcześniej, w 1985 roku).

Reklama