David James Elliott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David James Elliott, właściwie David William Smith (ur. 21 września 1960 w Milton) – kanadyjski aktor. Wystąpił w głównej roli komandora Harmona „Harma” Rabba w serialu JAG (1995–2005).

Knots Landing to spin-off serialu Dallas, emitowany od 27 grudnia 1979 do 13 maja 1993 roku. Centrum akcji były fikcyjne przedmieścia Los Angeles. Za stworzenie programu odpowiadał David Jacobs. Serial doczekał się 344 odcinków. Był emitowany na kanale CBS.Spinning Out – amerykański serial internetowy, dramat o tematyce sportowej, stworzony dla platformy Netflix przez Samanthę Stratton.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Milton w Ontario, w Kanadzie, jako drugi z trzech synów Patricii Smith (z domu Farrow), kierowniczki biura, i Arnolda Smitha, hurtownika zajmującego się ogrzewaniem i hydrauliką. Dorastał w Milton, ale spędził dużo czasu na Bahamach, ponieważ mieszkała tam większość jego krewnych ze strony ojca. Był utalentowanym gitarzystą. Porzucił szkołę Milton District High School na ostatnim roku, aby realizować swoje marzenie i zaczął grać w zespole rockowym. Po pewnym czasie grupa rozpadła się, a Elliott w wieku 19 lat powrócił do szkoły. Jego nauczyciel, odkrywszy jego talent, namówił go, aby zajął się aktorstwem. W 1982 ukończył prestiżowy Uniwersytet Ryersona w Toronto. Na Stratford Shakespeare Festival w Stratford zdobył nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora. Pracował w fabryce pasków.

Nietykalni (ang. The Untouchables) – amerykański serial kryminalny opowiadający o oddziale policji dowodzonym przez Eliota Nessa, który w latach dwudziestych, w okresie prohibicji walczył z przestępczością zorganizowaną na terenie Chicago. Jego głównym przeciwnikiem był słynny gangster Al Capone.Nowa seria Alfred Hitchcock przedstawia (ang. The New Alfred Hitchcock Presents) – amerykański serial, będący antologią, na którą składały się wyreżyserowane przez różnych reżyserów krótkie filmiki kryminalne.

Kariera[ | edytuj kod]

18 stycznia 1986 po raz pierwszy wystąpił gościnnie na szklanym ekranie jako Hardy w jednym z odcinków przygodowego serialu familijnego CTV Television Network Campbellowie (The Campbells) – „Pierwszy dzień” („First Day”). W biograficznym dramacie sportowym Charlesa Jarrotta Błękitny chłopak (The Boy in Blue, 1986) z udziałem Nicolasa Cage’a pojawił się jako młody człowiek na łodzi. Grał postać kadeta Baxtera w komedii kryminalnej Akademia Policyjna 3: Powrót do szkoły (Police Academy 3: Back in Training, 1986) u boku Steve’a Guttenberga. Występował jako Nick Del Gado w kanadyjskim serialu Street-Legal (1989-1991).

John Wayne, właśc. Marion Mitchell Morrison (ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności.JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).

W 1990 przeprowadził się do Los Angeles. Jego kariera zaczęła się szybko rozwijać. Grał gościnnie w serialach, w tym Nowa seria Alfred Hitchcock przedstawia (The New Alfred Hitchcock Presents, 1989), Doogie Howser, lekarz medycyny (Doogie Howser, M.D., 1992) czy Knots Landing (1992). Rozpoznawalność zapewniła mu rola komandora Harmona „Harma” Rabba w serialu JAG (1995–2005).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Trumbo (ang. Trumbo) – amerykański film biograficzny z 2015 roku w reżyserii Jaya Roacha. Scenariusz biograficznego filmu o Daltonie Trumbo, na podstawie książki Dalton Trumbo autorstwa Bruce’a Alexandera Cooka napisał John McNamara.

W 1996 został wybrany przez magazyn „People” jako jeden z 50 najpiękniejszych ludzi na świecie. 5 maja 2000 otrzymał nagrodę magazynu „TV Guide” jako ulubiony aktor w dramacie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Gooby (2009) – kanadyjski film w reżyserii Wilsona Coneybearego. W Polsce emitowany jest za pośrednictwem kanału TV Puls.
Urzędowanie (ang. Clockwatchers) – amerykański komediodramat z 1997 roku wyreżyserowany przez Jilla Sprechera. Wyprodukowany przez Goldcrest Films International i John Flock Productions.
Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
Impulse – amerykański internetowy serial (dramat fantasy, akcja) wyprodukowany przez Hypnotic oraz Universal Cable Productions, który jest luźną adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Stevena Goulda. Serial jest emitowany od 6 czerwca 2018 roku przez You Tube Premium.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Maggie Winters (1998-1999) – amerykański serial komediowy nadawany przez stację CBS od 30 września 1998 roku do 3 lutego 1999 roku. W Polsce emitowany był dawniej na kanale Polsat.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama