• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Hurley

  Przeczytaj także...
  Gubernator Nowej Południowej Walii (Governor of New South Wales) – formalnie najwyższe stanowisko we władzy wykonawczej australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.Royal Military College, Duntroon (RMC-D, Królewskie Kolegium Wojskowe w Duntroon) – australijska wojskowa uczelnia wyższa w Canberze, stanowiąca szkołę oficerską Australian Army, komponentu lądowego australijskich sił zbrojnych. Powstała w 1911 roku, dziesięć lat po inauguracji Związku Australijskiego.
  Premier Nowej Południowej Walii stoi na czele rządu stanowego w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Formalnie powołuje go i odwołuje gubernator Nowej Południowej Walii, jednak w praktyce funkcję te pełni zawsze stanowy lider partii (lub największej z partii koalicyjnych) posiadającej większość miejsc w Zgromadzeniu Ustawodawczym Nowej Południowej Walii. Przed powstaniem Związku Australijskiego w 1901, premier kierował autonomicznym rządem kolonii brytyjskiej.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  David John Hurley (ur. 26 sierpnia 1953 w Wollongong) – australijski żołnierz i działacz społeczny, generał, w latach 2011–2014 dowódca Australian Defence Force (ADF). Od 2 października 2014 do 1 lipca 2019 gubernator Nowej Południowej Walii. Od 1 lipca 2019 gubernator generalny Australii.

  Michael Bruce „Mike” Baird (ur. 1 kwietnia 1968 w Melbourne) – australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2007 poseł do Zgromadzenia Ustawodawczego Nowej Południowej Walii, od 2014 premier Nowej Południowej Walii i zarazem lider LPA w tym stanie.Marie Roslyn Bashir (ur. 1 grudnia 1930 w Narranderze) – australijska lekarka i działaczka społeczna pochodzenia libańskiego. Obecnie pełni funkcje gubernatora Nowej Południowej Walii (jako pierwsza w historii kobieta) oraz kanclerza Uniwersytetu w Sydney.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera wojskowa[ | edytuj kod]

  W 1972 został żołnierzem zawodowym, zaś w 1975 ukończył Royal Military College, Duntroon, szkołę oficerską Australian Army. Przez kolejne dwadzieścia lat zajmował szereg stanowisk zarówno w jednostkach liniowych, jak i w sztabach. W 1993, będąc już w stopniu podpułkownika i w randze dowódcy regimentu, brał udział w operacji wojsk ONZ w Somalii. W latach 1996–1997, już jako pułkownik, odbywał studia podyplomowe w United States Army War College. Po powrocie do kraju został sekretarzem wojskowym dowódcy wojsk lądowych, a następnie został szefem działu kwatery głównej australijskich sił zbrojnych, odpowiedzialnego za gotowość do ewentualnej mobilizacji.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Mobilizacja – przejście sił zbrojnych państwa z etatu pokojowego na organizację stanu wojennego, przekształcenie gospodarki pokojowej w gospodarkę wojenną oraz dostosowanie administracji państwowej dla potrzeb wojny.

  W 1999 otrzymał pierwszy stopień generalski, zwany w Australii brygadierem, i został dowódcą 1. Brygady z siedzibą w Darwin. Od 2001 zajmował wysokie stanowiska sztabowe. W 2007 został dowódcą operacyjnym australijskich sił zbrojnych, zaś w 2008 zastępcą głównodowodzącego ADF. W 2011 został dowódcą ADF, co uczyniło z niego najwyższego rangą oficera służby czynnej, jak również jedynego czterogwiazdkowego generała w służbie czynnej. Po zakończeniu jego kadencji w czerwcu 2014, przeszedł na wojskową emeryturę.

  Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.

  Gubernator Nowej Południowej Walii[ | edytuj kod]

  Na trzy tygodnie przed opuszczeniem przez Hurleya wojska, premier Nowej Południowej Walii Mike Baird ogłosił, iż 2 października zastąpi on Marie Bashir na stanowisku gubernatora tego stanu.

  Gubernator generalny Australii[ | edytuj kod]

  1 lipca 2019 został zaprzysiężony jako gubernator generalny Australii .

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

  Hurley dwukrotnie otrzymał Order Australii – w 2004 został jego Oficerem, zaś w 2014 Kawalerem. W 2012 otrzymał francuską Legię Honorową. Był również dekorowany licznymi krajowymi i zagranicznymi odznaczeniami wojskowymi.

  United States Army War College (USAWC) – uczelnia wojskowa United States Army znajdująca się w Carlisle w stanie Pensylwania, zajmująca kampus o powierzchni 2 km² na terenie dawnych koszar piechoty. Uczelnia zapewnia podyplomowy poziom nauczania zarówno dla oficerów starszych jak i osób cywilnych przygotowując do pełnienia roli przywódczej w wojsku i życiu publicznym. Co roku rada nadzorca uczelni przyjmuje podania licznych oficerów starszych (pułkowników i podpułkowników) ubiegających się o przyjęcie. Jednorazowo w dwuletnim programie uczestniczy 800 studentów, przy czym połowa z nich ma zajęcia stacjonarne, połowa zaś korzysta z programu D-learning. Po ukończeniu nauki absolwenci otrzymują stopień magistra studiów strategicznych.Somalia (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl), Federalna Republika Somalii – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. James Massola: David Hurley is made new defence force chief as part of sweeping renewal of top brass (ang.). The Australian, 2011-06-01. [dostęp 2014-08-26].
  2. Chief of Defence Force change of command (ang.). Departament Obrony Australii, 2014-06-30. [dostęp 2014-08-26].
  3. General Hurley named as NSW Governor (ang.). Sky News Australia, 2014-06-05. [dostęp 2014-08-26].
  4. Amy Remeikis: General David Hurley sworn in as Australia's 27th governor general – politics live. The Guardian, 2019-07-01. [dostęp 2019-07-01].
  26 sierpnia jest 238. (w latach przestępnych 239.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 127 dni. Darwin (wym. [ˈdɑrwɨn]) – miasto w Australii, leżące w środkowej części północnego wybrzeża Australii, stolica Terytorium Północnego. Położone jest nad cieśniną Clarence (Morze Timor, Ocean Indyjski). Miasto zamieszkane jest przez 146 612 osób. W mieście działa polski konsulat honorowy. Jego współrzędne geograficzne to 12° 25′ S 130° 48′ E. Miasto leży w strefie tropikalnego klimatu sawann (klasyfikacja Köppena – Aw).
  Warto wiedzieć że... beta

  Gubernator generalny Związku Australijskiego (ang. Governor-General of the Commonwealth of Australia) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Dominium Australii. Ma prawo mianowania ministrów i sędziów, rozwiązania parlamentu oraz sygnowania ustaw. Przewodniczy Federalnej Radzie Wykonawczej i jest nominalnym dowódcą Australijskich Sił Zbrojnych.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Wollongong - przemysłowe miasto na wschodnim wybrzeżu Australii w stanie Nowa Południowa Walia. Położone jest ok. 80 km na południe od Sydney w części wybrzeża zwanej Illawarra. Nazwa miasta ma pochodzenia aborygeńskie "Wol-lon-yuh ", po ang. "sound of the sea" i oznacza "odgłos morza", przypisuje się także inne znaczenia tej nazwy np. blisko wody, wiele węży oraz pięć wysp, które są widoczne z linii brzegowej oceanu w Wollongongi. Wollongong jest obecnie trzecim pod względem wielkości miastem stanu Nowa Południowa Walia po Sydney oraz Newcastle i jest zamieszkane - łącznie ze swą aglomeracją - przez ok. 264 tys. osób (2004).
  Order Australii (ang. Order of Australia) – najwyższe odznaczenie państwowe (cywilne i wojskowe) Australii przyznawane za wkład w rozwój kraju poprzez znaczące dokonania (ang. for the purpose of according recognition to Australian citizens and other persons for achievement or for meritorious service).
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.91 sek.