David Hurley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

David John Hurley (ur. 26 sierpnia 1953 w Wollongong) – australijski żołnierz i działacz społeczny, generał, w latach 2011–2014 dowódca Australian Defence Force (ADF). Od 2 października 2014 do 1 lipca 2019 gubernator Nowej Południowej Walii. Od 1 lipca 2019 gubernator generalny Australii.

Royal Military College, Duntroon (RMC-D, Królewskie Kolegium Wojskowe w Duntroon) – australijska wojskowa uczelnia wyższa w Canberze, stanowiąca szkołę oficerską Australian Army, komponentu lądowego australijskich sił zbrojnych. Powstała w 1911 roku, dziesięć lat po inauguracji Związku Australijskiego.Legion of Merit (pol. Legia Zasługi) – wysokie odznaczenie USA, ustanowione w 1942 roku, przyznawane wojskowym za zasługi podczas pokoju lub wojny. Od 1943 roku obywatele Stanów Zjednoczonych mogą być odznaczeni jedynie najniższym stopniem - pozostałe stopnie nadaje się wyłącznie żołnierzom innych państw.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera wojskowa[ | edytuj kod]

W 1972 został żołnierzem zawodowym, zaś w 1975 ukończył Royal Military College, Duntroon, szkołę oficerską Australian Army. Przez kolejne dwadzieścia lat zajmował szereg stanowisk zarówno w jednostkach liniowych, jak i w sztabach. W 1993, będąc już w stopniu podpułkownika i w randze dowódcy regimentu, brał udział w operacji wojsk ONZ w Somalii. W latach 1996–1997, już jako pułkownik, odbywał studia podyplomowe w United States Army War College. Po powrocie do kraju został sekretarzem wojskowym dowódcy wojsk lądowych, a następnie został szefem działu kwatery głównej australijskich sił zbrojnych, odpowiedzialnego za gotowość do ewentualnej mobilizacji.

Premier Nowej Południowej Walii stoi na czele rządu stanowego w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Formalnie powołuje go i odwołuje gubernator Nowej Południowej Walii, jednak w praktyce funkcję te pełni zawsze stanowy lider partii (lub największej z partii koalicyjnych) posiadającej większość miejsc w Zgromadzeniu Ustawodawczym Nowej Południowej Walii. Przed powstaniem Związku Australijskiego w 1901, premier kierował autonomicznym rządem kolonii brytyjskiej.Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.

W 1999 otrzymał pierwszy stopień generalski, zwany w Australii brygadierem, i został dowódcą 1. Brygady z siedzibą w Darwin. Od 2001 zajmował wysokie stanowiska sztabowe. W 2007 został dowódcą operacyjnym australijskich sił zbrojnych, zaś w 2008 zastępcą głównodowodzącego ADF. W 2011 został dowódcą ADF, co uczyniło z niego najwyższego rangą oficera służby czynnej, jak również jedynego czterogwiazdkowego generała w służbie czynnej. Po zakończeniu jego kadencji w czerwcu 2014, przeszedł na wojskową emeryturę.

Michael Bruce „Mike” Baird (ur. 1 kwietnia 1968 w Melbourne) – australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2007 poseł do Zgromadzenia Ustawodawczego Nowej Południowej Walii, od 2014 premier Nowej Południowej Walii i zarazem lider LPA w tym stanie.Marie Roslyn Bashir (ur. 1 grudnia 1930 w Narranderze) – australijska lekarka i działaczka społeczna pochodzenia libańskiego. Obecnie pełni funkcje gubernatora Nowej Południowej Walii (jako pierwsza w historii kobieta) oraz kanclerza Uniwersytetu w Sydney.

Gubernator Nowej Południowej Walii[ | edytuj kod]

Na trzy tygodnie przed opuszczeniem przez Hurleya wojska, premier Nowej Południowej Walii Mike Baird ogłosił, iż 2 października zastąpi on Marie Bashir na stanowisku gubernatora tego stanu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Mobilizacja – przejście sił zbrojnych państwa z etatu pokojowego na organizację stanu wojennego, przekształcenie gospodarki pokojowej w gospodarkę wojenną oraz dostosowanie administracji państwowej dla potrzeb wojny.
Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
Order Świętego Jana Jerozolimskiego, nazwa pełna: Szacowny Order Szpitala Świętego Jana Jerozolimskiego (ang. Order of Saint John, The Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem) – XIX-wieczny zakon protestancki, istniejący w Wielkiej Brytanii i innych krajach Wspólnoty Narodów, 14 maja 1888 roku przekształcony w brytyjski order. Wywodzi się z Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty.
United States Army War College (USAWC) – uczelnia wojskowa United States Army znajdująca się w Carlisle w stanie Pensylwania, zajmująca kampus o powierzchni 2 km² na terenie dawnych koszar piechoty. Uczelnia zapewnia podyplomowy poziom nauczania zarówno dla oficerów starszych jak i osób cywilnych przygotowując do pełnienia roli przywódczej w wojsku i życiu publicznym. Co roku rada nadzorca uczelni przyjmuje podania licznych oficerów starszych (pułkowników i podpułkowników) ubiegających się o przyjęcie. Jednorazowo w dwuletnim programie uczestniczy 800 studentów, przy czym połowa z nich ma zajęcia stacjonarne, połowa zaś korzysta z programu D-learning. Po ukończeniu nauki absolwenci otrzymują stopień magistra studiów strategicznych.
Somalia (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl), Federalna Republika Somalii – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

Reklama