David Garrett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z David Garrett (skrzypek))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Garrett, właściwie David Christian Bongartz (ur. 4 września 1980 w Akwizgranie) – niemiecko-amerykański skrzypek i muzyk.

Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Akwizgranie w Nadrenii Północnej-Westfalii, w Niemczech jako syn amerykańskiej primabaleriny, Dove Marie Garrett, oraz niemieckiego prawnika i sędziego Georga Petera Bongartza. Jako pseudonim artystyczny przyjął nazwisko matki.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.David Garrett album skrzypka Davida Garretta z 2009 roku, wydany przez wytwórnię Decca Records w Stanach Zjednoczonych. Utwory pochodzą z poprzednich płyt Encore i Virtuoso.

Kariera[ | edytuj kod]

Zaczął grać na skrzypcach w wieku czterech lat, a swoje pierwsze skrzypce otrzymał od brata. W wieku 5 lat wygrał pierwszy konkurs, a w wieku 7 lat dawał koncerty. W wieku 11 lat, dzięki uprzejmości ówczesnego niemieckiego prezydenta Richarda von Weizsäckera, otrzymał swój pierwszy instrument Stradivarius.

Rock Symphonies – album Davida Garretta wydany w 2010 roku. W Niemczech album sprzedano w ponad milionie egzemplarzy i został nagrodzony podwójną platyną.Deutsche Grammophon Gesellschaft – wytwórnia płytowa z siedzibą w Hanowerze założona przez wynalazcę gramofonu i płyty gramofonowej – Emila Berlinera – oraz jego brata Josepha w grudniu 1898 roku i będąca pierwszą na świecie wytwórnią zajmującą się wyłącznie tłoczeniem płyt.

Pierwszy duży koncert Garretta miał miejsce w 1991 r. z Filharmonikami Hamburskimi. Wtedy jego nazwisko zaczęło być znane i szybko dotarło do Zubina Mehty, który kilka lat później przyjął trzynastoletniego Garretta pod swoje skrzydła, oferując mu występy na wielu prestiżowych festiwalach. Mając trzynaście lat podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

Studiował Royal College of Music w Londynie. W 2004 ukończył Juilliard School Of Music, studiując pod kierunkiem skrzypka Itzhaka Perlmana.

W 2003 roku za 1 mln dolarów nabył skrzypce stworzone w 1772 roku przez Giovanniego Battistę Guadagniniego. Pięć lat później uległy zniszczeniu w wyniku upadku Garretta po występie w London’s Barbican Hall. W 2007 roku grał z Filharmonią Izraela, koncertując w Stanach Zjednoczonych z orkiestrą w 2008 roku. W 2009 roku wytwórnia Decca wydała jego album zatytułowany David Garrett. Różnorodny repertuar zawierał kompozycje Bizeta oraz cover przeboju Michaela JacksonaSmooth Criminal”. Rok później powrócił z Rock Symphonies, płytą z utworami zespołów takich jak Nirvana, Guns N’ Roses czy Metallica. Od 2009 roku gra na Stradivariusie z 1716.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W  2012 roku wydał kolejny album zatytułowany Music. W 2014 roku ogłosił Crossoverową trasę koncertową.

W 2013 roku zagrał główną rolę w filmie Paganini: Uczeń diabła. W tym samym roku wydał album Garrett vs Paganini.

W 2015 roku wydał album Explosive, na którym znalazło się wiele jego własnych kompozycji. Wyruszył także w trzyletnią trasę koncertową Explosive Tour, w której uwzględnił także Polskę.

18 sierpnia 2017 David Garrett wypuścił nowy singiel promujący jego nadchodzący album „Bitter Sweet Symphony”, który z przyczyn technicznych został usunięty. Ponownie pojawił się 25 sierpnia 2017 roku na jego kanale Youtube. Nowy album artysty Rock Revolution wydany został we wrześniu tego samego roku i promowały go 3 single wcześniej wspomniany „Bitter Sweet Symphony”, „In The Air Tonight” oraz „Stairway To Heaven”.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Pod koniec stycznia 2018 roku David zachorował na ostrą przepuklinę międzykręgową i zmuszony był odwołać koncerty od stycznia do kwietnia.

W czerwcu 2018 roku David ogłosił, że wraca na scenę w połowie września 2018 roku.

W sierpniu 2018 roku David ogłosił wydanie najnowszej płyty Unlimited Greatest Hits.

14 sierpnia 2020 wydał singiel promujący najnowszy album 'Alive -my soundtrack'

Izraelska Orkiestra Filharmoniczna (hebr. התזמורת הפילהרמונית הישראלית, Ha-Tizmoret ha-Filharmonit ha-Jisra’elit) – narodowa orkiestra symfoniczna Izraela, z siedzibą w mieście Tel Awiw. Wcześniej znana jako Filharmonia Palestyny lub Orkiestra Symfoniczna Ziemi Izraela (hebr. התזמורת הסימפונית הארץ-ישראלית, Ha-Tizmoret ha-Simfonit ha-Erec-Jisra’elit). Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Richard von Weizsäcker (pełne nazwisko Richard Karl Freiherr von Weizsäcker, ur. 15 kwietnia 1920 w Stuttgarcie) – niemiecki polityk (CDU). Od 1981 do 1984 był rządzącym burmistrzem Berlina Zachodniego, a od 1 lipca 1984 do 30 czerwca 1994 szóstym prezydentem Republiki Federalnej Niemiec.
"Smooth Criminal" to siódmy singel wydany z albumu Michaela Jacksona zatytułowanego Bad (1987). Singel został wydany w listopadzie 1988. Na wersji winylowej albumu jest to utwór ostatni, na wersji CD poprzedza "Leave Me Alone". Dotarł do siódmego miejsca na liście Billboard Hot 100.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).
14 to album Davida Garretta wydany w 2013 roku. 14 Garrett nagrał jako nastolatek w 1995 roku, lecz album został wydany dopiero w 2013.
Giovanni Battista Guadagnini (lub  ;GB Guadagnini Giambattista Guadagnini ), (ur. 23 czerwca 1711, zm. 18 września 1786) – włoski lutnik, uważany za jednego z najwybitniejszych rzemieślników instrumentów smyczkowych w historii.
Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.

Reklama