David Filo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Filo

David Filo (urodzony w 1966 r. w Wisconsin) – amerykański biznesmen. Współzałożyciel, wraz z Jerrym Yangiem, serwisu internetowego Yahoo!.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Filo pochodzi z Wisconsin. W wieku 6 lat przeniósł się do Moss Bluff w Luizjanie, skończył Tulane University i Uniwersytet Stanforda.

Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.Jerry Chih-Yuan Yang (楊致遠: Yáng Zhìyuǎn) (ur.6 listopada 1968) - amerykański inżynier tajwańskiego pochodzenia, współtwórca (z Davidem Filo) portalu Yahoo! i jego były dyrektor (obecnie "szef Yahoo!").

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Stanford Jerry Yang i David Filo
  • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Reklama