David Belle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Belle (ur. 29 kwietnia 1973 w Fécamp we Francji) – traceur, twórca parkouru.

13 Dzielnica – Ultimatum (fr. Banlieue 13 – Ultimatum) – francuski film sensacyjny, który swoją premierę we Francji miał 8 lutego 2009 r. Reżyserem filmu jest Patrick Alessandrin, scenariusz napisał Luc Besson. Jest to kontynuacja filmu 13 Dzielnica z 2004 r. Polska premiera filmu miała miejsce 28 sierpnia 2009.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Zadebiutował na scenie w studiu Pygmalion. Zagrał w filmach, również telewizyjnych (Les gens du voyage, Femme Fatale Briana De Palmy, Engrenage, Intervention divine Eliego Sullimana), wideoklipach (Limbo negro Ménélika, L’école du micro d’argent grupy IAM) i zagranicznych reklamach.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Jego brat wysłał do EuropaCorp kasetę demo, która wywarła wrażenie na Lucu Bessonie. Dostał propozycję zagrania w filmie Bessona Yamakasi - współcześni samurajowie, jednak stosunki między nim a osobami, które wtajemniczył w sztukę przemieszczania, nie układały się najlepiej. Besson, pozostający z nim w kontakcie, zapoznał go z Cyrilem Raffaellim, z którym Belle zagrał w filmach: 13 Dzielnica i 13 Dzielnica – Ultimatum.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

David Belle założył grupę Parkour: Team PK DB.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Engrenage, L' (2001) jako wierzyciel
 • Boska interwencja (2002) jako Marksman
 • Femme Fatale (2002) jako Francuski policjant
 • 13 Dzielnica (2004) jako Leïto
 • Babylon A.D. (2008) jako Dzieciak z tatuażami
 • 13 Dzielnica – Ultimatum (2009) jako Leïto
 • Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych (2014) jako Lino Duppre
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • David Belle w bazie IMDb (ang.)
 • David Belle w bazie Filmweb
 • Traceur – osoba, która trenuje parkour. Jednymi z bardziej znanych traceurów świata są David Belle, który zapoczątkował ten sport i Sébastien Foucan, który stworzył na jego podstawie odrębną dyscyplinę – freerun.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Femme fatale, francusko–amerykański thriller z 2002 r. Akcja filmu rozgrywa się we Francji, podczas Festiwalu Filmowowego w Cannes i w Paryżu. Film trwa 110 min.
  Babylon A.D – francuski film fantastycznonaukowy z 2008 roku w reżyserii Mathieu Kassovitza, na podstawie powieści Babylon Babies Maurice’a Danteca.
  Brian De Palma, właściwie Brian Russell De Palma (ur. 11 września 1940 w Newark, stan New Jersey, USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, producent, montażysta, aktor i operator.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Yamakasi – film wyprodukowany i wykonany pod okiem Luca Bessona. Yamakasi to siedmiu chłopców z przedmieścia, którzy kochają ryzyko. Wszystko co ekstremalne: wspinaczki na najwyższe budynki bez zabezpieczeń, skoki czyli parkour. Jest to też 1 grupa parkur założona przez syna założyciela parkuru. Działała ona we Francji, niestety rozpadła się na pół i dlatego też w filmie nie zobaczyliśmy jej założyciela.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama