Dave Grohl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Eric „Dave” Grohl (ur. 14 stycznia 1969 w Warren) – amerykański muzyk rockowy, multiinstrumentalista, były perkusista zespołu Nirvana, założyciel, wokalista i gitarzysta grupy Foo Fighters.

Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Warren w stanie Ohio jako syn nauczycielki Virginii Jean (z domu Hanlon) i dziennikarza Jamesa Harpera Grohla (1938–2015). Jego rodzina miała pochodzenie słowackie, niemieckie, irlandzkie, angielskie i szwajcarskie. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał siedem lat. Wychowywała go matka w Waszyngtonie. Mając 12 lat zaczął uczyć się gry na perkusji i gitarze. Jego siostra, Lisa Grohl, wprowadziła go na scenę punk rocka, gdy miał trzynaście lat. Słuchał Led Zeppelin, Kiss, Motörhead, Black Sabbath, a także Black Flag, The Germs, Bad Brains i The Stooges. Pisał piosenki o psie i swoich przyjaciołach. Nagrywał je potem na magnetofon, odtwarzał i nagrywał perkusję. Uczęszczał do Thomas Jefferson High School (1983–84) w Alexandrii, gdzie naukę kontynuował w Bishop Ireton High School (1984–86) i Annandale High School (1986–87).

Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Jaz Coleman, właśc. Jeremy Coleman (ur. 26 lutego 1960 w Cheltenham) – muzyk, kompozytor, piosenkarz, autor piosenek i producent. Lider post-punkowo-metalowo-industrialnego zespołu Killing Joke. Ma podwójne obywatelstwo: brytyjskie i nowozelandzkie.

Kariera[ | edytuj kod]

W wieku 15 lat został gitarzystą punkowego zespołu „Freak Baby”. Jakiś czas później Dave zrozumiał, że ciągnie go do perkusji. Uczył się grać na improwizowanej perkusji, która składała się z domowych sprzętów. Był samoukiem, typowym perkusistą intuicyjnym. Przeniósł kiepskiego bębniarza na posadę gitarzysty basowego, a sam zajął jego miejsce stając się tym samym nowym perkusistą „Freak Baby”. W 1985 stał się perkusistą „Mission Impossible”, a latem tego samego roku bębnił dla „Dain Bramage”.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.

Rok później stanął przed szansą zostania perkusistą jednego z jego ulubionych zespołów – punkowej kapeli „Scream”. Jednak ze względu na jego młody wiek (17 lat) było to niemożliwe. Pomimo przeciwności losu Dave pojechał na przesłuchania podając zawyżony wiek (podobno powiedział, że ma 19 lat). Członkowie „Scream” przyjęli go do siebie i tym samym spełniło się jedno z marzeń Grohla.

Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna. Nathan Gregor Mendel (ur. 2 grudnia 1968) – amerykański muzyk rockowy grający na gitarze basowej. Członek The Fire Theft. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w zespole Sunny Day Real Estate. Gdy zespół zawiesił działalność przeniósł się do zespołu Foo Fighters. Był jedynym członkiem Sunny Day Real Estate, który nie powrócił do grupy, kiedy ta reaktywowała swoją działalność. Opuścił jednak Foo Fighters, aby założyć The Fire Theft. Do nowo powstałej grupy należeli William Goldsmith oraz Jeremy Enigk, byli członkowie Sunny Day Real Estate. Nagrał muzykę do filmu Our Burden Is Light. Zagrał też w nim jedną z głównych ról.

W 1990 wszystko zmierzało do rozpadu „Scream”. Dave był fanem Melvins i to właśnie po ich koncercie poznał za kulisami Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Kurt był zachwycony grą Grohla, twierdził, że jest niesamowity i chciałby, żeby ktoś taki grał w jego zespole. Buzz Osborne (The Melvins), przekazał numer telefonu Krista Grohlowi, wiedząc, że zespół poszukuje nowego perkusisty. Dave zadzwonił do Krista i został przyjęty na miejsce perkusisty Chada Channinga.

Joshua Homme (ur. 17 maja 1973 w Palm Springs, Kalifornia) – amerykański gitarzysta i producent muzyczny, członek stoner metalowej grupy Kyuss. Po rozpadzie zespołu w 1997 razem z Alfredo Hernandezem oraz Nickiem Olivierim założył zespół Queens of the Stone Age (QOTSA), w którym jest gitarzystą i wokalistą. Jest również założycielem i perkusistą zespołu Eagles of Death Metal oraz członkiem supergrupy Them Crooked Vultures.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 1994, po rozpadzie Nirvany, wspólnie z Patem Smearem założył Foo Fighters, w którym gra na gitarze, śpiewa oraz okazjonalnie gra na perkusji.

W 2003 zagrał gościnnie na perkusji na płycie zespołu rockowego Killing Joke. W tym samym roku wydał płytę własnego projektu Probot, będącego hołdem dla muzyków, których twórczość wpłynęła na Grohla. Wystąpili oni na płycie jako wokaliści poszczególnych piosenek. Każdy z utworów był skomponowany i zaaranżowany w stylu towarzyszącego Grohlowi wokalisty. W 11 utworach pojawili się: Cronos (Venom), Max Cavalera (Sepultura, Soulfly), Lemmy (Motörhead), Mike Dean (Corrosion of Conformity), Kurt Brecht (D.R.I.), Lee Dorrian (Cathedral, Napalm Death), Wino (St. Vitus, Obsessed, Spirit Caravan, Place of Skulls), Tom G. Warrior (Celtic Frost), Snake (Voivod), Eric Wagner (Trouble) oraz King Diamond (Mercyful Fate).

L7 – amerykański, feministyczny zespół riotowy utworzony w 1985 przez Donitę Sparks oraz Suzi Gardner. Niebawem do zespołu dołączyły Jennifer Finch oraz Dee Plakas.Dave Foster – był trzecim perkusistą grungowego zespołu Nirvana w 1988 roku. Grał on tylko na koncertach. Foster mieszkał w Aberdeen blisko Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Odszedł z zespołu a na jego miejsce wszedł Chad Channing.

Przyjaźni się z Jackiem Blackiem i Kylem Gassem z zespołu Tenacious D. Grał partie perkusyjne do ich pierwszej płyty „Tenacious D” (2001). Rok później pojawił się jako diabeł w ich teledysku do piosenki „Tribute”. W 2006 roku ponownie wcielił się w rolę szatana, tym razem na potrzeby filmu „Tenacious D: Kostka Przeznaczenia” („Tenacious D in The Pick of Destiny”). Charakteryzacja zajęła 7 godzin. W filmie w jednej ze scen kiedy bohaterowie są w muzeum Rocka widać wielki znak Foo Fighters – zespołu Dave’a.

The Germs – amerykańska grupa punkrockowa utworzona w 1977 roku w Los Angeles. Ich pierwszy singel Forming z 1977 roku uchodzi za pierwszy zapis tego rodzaju muzyki w Los Angeles.Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.

W 2004 roku zagrał na perkusji w kilku utworach na płycie With Teeth grupy Nine Inch Nails. Występował z Queens of the Stone Age. Grał na płycie „Invaders Must Die” z The Prodigy (płyta nagrywana była między 2006 a 2008 rokiem).

W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine.

We wrześniu 2011 roku, przed koncertem w Kansas City, wraz z Foo Fighters wziął udział w filmie promocyjnym „Hot Buns”, nagranym w charakterze parodii, gdzie ukazano sprzeciw Kościoła Baptystycznego Westboro wobec homoseksualizmu.

Martin „Youth” Glover (ur. 27 grudnia 1960 w Afryce) – brytyjski producent muzyczny oraz współzałożyciel i gitarzysta basowy grupy muzycznej Killing Joke. Wraz z Paulem McCartneyem jest członkiem grupy The Fireman. Jako producent używa również pseudonimu Orion.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Spotykał się z Jennifer Finch (1990), fotografką i wokalistką L7, i Kathleen Hanną (1991), liderką Bikini Kill. W latach 1993–97 był mężem Jennifer Youngblood, która była fotografem. Był związany także z aktorką Winoną Ryder (1997), Louise Post (1997) z grupy Veruca Salt, snowboardzistką Tiną Basich (1998–2000), aktorką Kari Wuhrer (1999–2002), kanadyjską basistką Melissą Auf der Maur (od września 2000 do lutego 2001) i piosenkarką Christiną Aguilerą (w marcu 2002). W kwietniu 2002 roku poznał Jordyn Blum, z którą wziął ślub 2 sierpnia 2003 roku. Mają trzy córki: Violet Maye (ur. 15 kwietnia 2006), Harper Willow (ur. 17 kwietnia 2009), na cześć wujka Dave’a Harpera Bonebrake'a i Ophelię (ur. 1 sierpnia 2014).

Tenacious D (znani jako „The D”) – amerykański zespół rockowy założony przez muzyków/aktorów Kyle’a Gassa i Jacka Blacka. Ich styl łączy rock z innymi stylami muzycznymi takimi jak folk metal, comedy rock i country rock. Są znani z ich rytmicznego klasycznego rocka i wulgarnej komedii. Zespół zdobył pierwszy rozgłos w roku 1999 kiedy zagrali w serialu pod tytułem Tenacious D w HBO, w którym Jack Black i Kyle Gass próbowali stworzyć The D (The Greatest Band in the World).Paul Vincent Raven (ur. 16 stycznia 1961, zm. 20 października 2007) – muzyk rockowy i gitarzysta basowy grup Ministry, Killing Joke, Prong, Godflesh i Pigface.

Uzależnienia i problemy zdrowotne[ | edytuj kod]

W marcu 2010 roku Joshua Homme na oficjalnym kanale YouTube zespołu Them Crooked Vultures opublikował film, w którym ujawnił, że Dave Grohl ma poważne problemy z nadużywaniem kawy. Dwa tygodnie później Grohl trafił do szpitala z powodu następstw przedawkowania kofeiny. Od tego czasu zredukował spożycie kawy do zdrowszego poziomu.

Lemmy Kilmister właściwie Ian Fraser Kilmister (ur. 24 grudnia 1945 w Stoke-on-Trent) – angielski wokalista, autor tekstów i basista rockowych formacji Hawkwind oraz Motörhead.King Diamond, właściwie Kim Bendix Petersen (ur. 14 czerwca 1956 w Kopenhadze) – duński kompozytor i wokalista, z wykształcenia farmaceuta. Lider zespołu Mercyful Fate oraz eponimicznej formacji King Diamond. Nominowany do nagrody Grammy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Taylor Hawkins (urodzony jako Oliver Taylor Hawkins 17 lutego 1972 w Fort Worth) – amerykański muzyk, najbardziej znany jako perkusista zespołu Foo Fighters. W 2005r. uznany przez brytyjski magazyn Rhythm za Najlepszego rockowego perkusistę. Od 1997r. zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. W 2001r. wpadł w dwudniową śpiączkę po zmieszaniu alkoholu i środków przeciwbólowych.
Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
Eric Wagner (ur. 24 kwietnia 1959, zm. 22 sierpnia 2021) – amerykański wokalista heavymetalowy, członek zespołów Trouble i The Skull.
Cathedral - angielska grupa wykonująca muzykę z pogranicza stoner rocka i doom metalu. Powstała w Coventry w 1989 roku z inicjatywy wokalisty Lee Doriana, występującego wcześniej w grupie Napalm Death. Do 2010 roku zespół wydał dziewięć albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw, które cieszyły się uznaniem krytyków jak i publiczności. W swej twórczości grupa poruszyła m.in. takie zagadnienia jak okultyzm, zagłada czy mitologia.
Christopher Aubrey "Chris" Shiflett (ur. 6 maja 1971 w Santa Barbara) - amerykański muzyk, znany głównie jako gitarzysta zespołu Foo Fighters.
Melissa Auf der Maur (ur. 17 marca 1972 w Montrealu) – kanadyjska basistka i wokalistka rockowa z francusko-szwajcarskimi korzeniami.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama