Datagram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Datagram – podstawowa jednostka przekazu powiązana z siecią komutacyjną pakietów. Datagramy zwykle są zbudowane z sekcji nagłówka i ładunku.

Protokół internetowy (ang. Internet Protocol, skrót IP) – protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internet w modelu TCP/IP). Protokół internetowy to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych.

Datagramy dostarczają możliwość bezpołączeniowej komunikacji w sieci komutacyjnej pakietów. Dostarczenie, czas dostarczenia i kolejność datagramów nie musi być gwarantowana przez sieć.

Historia[ | edytuj kod]

Wyrażenie „datagram” pojawiło się pierwotnie wraz z projektem CYCLADES, czyli siecią zmieniających się pakietów, stworzone w 1970 roku i przedstawione przez Louisa Pouzina jest kombinacją słów „dane” (ang. data) i „telegram”. CYCLADES było pierwszą siecią, która zrzucała odpowiedzialność rzetelnego przekazu danych na hosty, a nie na samą sieć, używając niesolidnych datagramów i powiązanego mechanizmu „end-to-end”.

„Inspiracją dla datagramów były dwa źródła. Pierwsze to badania Donalda Daviesa. Stworzył on bowiem symulacje sieci datagramów, mimo że żadnej nie zbudował, technicznie wyglądała ona wykonalnie do funkcjonowania. Druga to: lubię proste rzeczy. Nie widziałem żadnego sensu, by narzucać dwa poziomy protokołów „end-to-end”. Myślałem, że jeden wystarczał.’’

~ Louis Pouzin

Te pomysły były potem przyjęte do stworzenia Protokołu internetowego (IP) i innych sieciowych protokołów.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama