• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darwin

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.RAAF Base Darwin – oddział Royal Australian Air Force. Umieszczona jest w miejscowości Darwin, używa lotniska cywilnego Port lotniczy Darwin.
  Stuart Highway - nazwa drogi transkontynentalnej łączącej Darwin, Alice Springs, Port Augusta i Adelaide, przebiegającej z północy na południe Australii.

  Darwin (wym. [ˈdɑrwɨn]) – miasto w Australii, leżące w środkowej części północnego wybrzeża Australii, stolica Terytorium Północnego. Położone jest nad cieśniną Clarence (Morze Timor, Ocean Indyjski). Miasto zamieszkane jest przez 146 612 osób. W mieście działa polski konsulat honorowy. Jego współrzędne geograficzne to 12° 25′ S 130° 48′ E. Miasto leży w strefie tropikalnego klimatu sawann (klasyfikacja Köppena – Aw).

  Strefa Klimatów zwrotnikowych – w klasyfikacji klimatów Okołowicza, jedna z 5 głównych stref klimatycznych, obejmująca obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35 °C). Cechą charakterystyczną klimatów zwrotnikowych są duże amplitudy dobowe temperatur. Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak.Diecezja Darwin - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, wchodząca w skład metropolii Adelaide. Obejmuje swym zasięgiem całość Terytorium Północnego, jednak w tej części Australii jako katolicy deklaruje się zaledwie 7,5% ludności. Została erygowana w 1847 jako diecezja Wiktorii. W 1888 została przemianowana na diecezję Wiktorii-Palmerston. Pod obecną nazwą działa od 1938 roku.

  Miasto zostało nazwane na cześć Karola Darwina.

  Założone zostało w 1869 jako stacja telegraficzna. W czasie II wojny światowej stanowiło bazę zaopatrzeniową (1942 silne bombardowania japońskie). Prawa miejskie otrzymało w 1969. W 1974 roku miasto zostało doszczętnie zniszczone przez cyklon Tracy, w czasie którego zginęło 71 osób, a dwadzieścia tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Odbudowano je dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku.

  City of Darwin - samorząd terytorialny, wchodzący w skład aglomeracji Darwin oraz obejmujący tzw. Central Business District. Obszar zajmuje 112 km² i zamieszkuje go 73 754 osób (dane z 2008). Rada miasta Darwin od 1957 roku składa się z dwunastu członków oraz burmistrza. Obecnym burmistrzem jest Graeme Sawyer.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Obecnie Darwin to najważniejszy port na północnym wybrzeżu Australii. Kończy się tutaj transkontynentalna szosa (Stuart Highway) z Australii Południowej oraz wybudowana w 2004 roku linia kolejowa zwana The Ghan. W mieści istnieje stacja kolejowa Darwin oraz port lotniczy Darwin. Przy lotnisku działa wojskowa baza lotnicza RAAF Base Darwin.

  Port lotniczy Darwin (IATA: DRW, ICAO: YPDN) – międzynarodowy port lotniczy położony 7 km na północny wschód od Darwin, w stanie Terytorium Północne, w Australii.Podział aglomeracji Darwin- obszar aglomeracji Darwin składa się z czterech samorządów terytorialnych. Lista zawiera wykaz miast i dzielnic wchodzących w skład aglomeracji. W nawiasach podany jest kod pocztowy.

  Duże zróżnicowanie etniczne mieszkańców, w tym również niewielka Polonia.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Darwin leży w strefie klimatu tropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Podział aglomeracji Darwin
 • City of Darwin
 • Hrabstwo Litchfield
 • Diecezja Darwin
 • Kategoria:Ludzie związani z Darwin
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Australian Bureau of Statistics: 2011 Census Community Profiles: Greater Darwin. ABS Census.
  2. Australian Bureau of Statistics: 3218.0 - Regional Population Growth, Australia, 2016-17. Australian Bureau of Statistics.
  3. Michael Pidwirny: Tropical Moist Climates - A Climate Type (ang.). The Encyclopedia of Earth. [dostęp 22-11-2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  4. Bureau of Meteorology: Climate statistics for Australian locations. Darwin Airport.
  5. Darwin average sea temperature – seatemperature.org.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona portu Darwin
 • Oficjalna strona władz miasta
 • Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.The Ghan (skrót z ang. The Afghan Express) – transkontynentalna linia kolejowa w Australii, łącząca Adelaide poprzez Alice Springs z Darwin. Jej długość wynosi 2979 kilometrów. Budowę linii rozpoczęto w roku 1878 w miejscowości Port Augusta, a zakończono, ze względów finansowych, dopiero po 126 latach – w październiku 2003 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Hrabstwo Litchfield - samorząd terytorialny, położony na obrzeżach aglomeracji Darwin oraz miasta satelickiego Palmerston. Hrabstwo zajmuje obszar 2914.3 km² i jest zamieszkane przez 18 277 osób (dane z 2007). Utworzone 6 września 1985 roku przez Rząd Terytoriom Północnego. Rada Hrabstwa zlokalizowana jest w Bees Creek.
  Bombardowanie Darwin – dwa japońskie naloty na australijskie miasto Darwin przeprowadzone 19 lutego 1942 roku. Były największym atakiem, jaki kiedykolwiek obce państwo przeprowadziło na terytorium Australii, pierwszym z około stu ataków lotniczych przeprowadzonych przez japońskie samoloty na Australię w latach 1942–1943. Zdarzenie to jest często nazywane „australijskim Pearl Harbor”.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Morze Timor (port. Mar de Timor, ang. Timor Sea, idn. Laut Timor) − morze będące częścią Oceanu Indyjskiego (bywa zaliczane do Oceanu Spokojnego) położone pomiędzy wyspą Timor na północy i Terytorium Północnym w Australii na południu. Od wschodu graniczy z Morzem Arafura.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.834 sek.