Darwen F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Darwen F.C.angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Darwen, w północno-zachodniej części kraju.

Football Alliance – rozgrywki piłkarskie w Anglii, przeznaczone dla męskich drużyn, organizowane w latach 1889–1892. Darwen - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North West England, w hrabstwie Lancashire. W 2001 r. miasto liczyło 31 570 mieszkańców. Rozciąga się na powierzchni 7,58 km²

Historia[ | edytuj kod]

Chronologia nazw:

Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.
 • 1870: Darwen F.C.
 • 2009: klub rozwiązano
 • Klub piłkarski Darwen F.C. został założony w miejscowości Darwen w 1870 roku. Klub pierwotnie grał w rugby, a także w krykieta. W 1875 roku zaakceptował regulamin The Football Association i rozpoczął działalność piłkarską. W październiku 1878 roku na stadionie Barley Bank zespół rozegrał mecz prezentacyjny przeciwko drużynie Blackburn. Podczas meczu zastosowano reflektory stadionowe. Ten mecz jest uważany za jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy przypadek ich wykorzystania w piłce nożnej. Gra była wielkim sukcesem, ale eksperyment oświetleniowy w tamtych czasach nie został powtórzony.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.

  Darwen F.C. był pierwszym klubem z północnej Anglii, który odniósł sukces w Pucharze Anglii, osiągając ćwierćfinał w 1879 roku, a w sezonie 1880/81 dotarł do półfinału. W sezonach 1889/90 i 1890/91 występował w Football Alliance (D2), zajmując dwukrotnie 6.miejsce.

  W 1891 roku klub został wybrany do The Football League powiększonej do 14 drużyn. W marcu 1892 roku przegrali 0:12 z West Bromwich Albion F.C.. Ta różnica bramek nie występowała już w najwyższej lidze angielskiej (chociaż w 1909 roku Nottingham Forest F.C. pokonał Leicester Foss z takim samym wynikiem). Zespół zajął ostatnie 14.miejsce w swoim debiutowym sezonie w Football League i został zdegradowany, aby w przyszłym roku zostać członkiem założycielem Football League Second Division. W sezonie 1892/93 roku zajął trzecie miejsce i wrócił do pierwszej dywizji, ale po zajęciu przedostatniego 15.miejsca Football League First Division był zmuszony grać w barażach o utrzymanie na najwyższym poziomie. W barażach, zwanymi meczami testowymi przegrał z Small Heath i ponownie został zdegradowany w 1894 roku do drugiej dywizji. Występował w drugiej dywizji do 1899 roku, kiedy to klub nie złożył wniosku o dalsze uczestnictwo. W ostatnim swoim sezonie w Football League (1898/99) zespół poniósł 18 porażek z rzędu, co pozostaje rekordem drugiej ligi do dziś.

  Fourth Division (lub Division Four) to czwarty, najwyższy poziom ligowy w Anglii powstały przed sezonem 1958-59. Liga ta zmieniła nazwę po uformowaniu Premier League i od sezonu 1992-93 przemianowano ją na Football League Third Division.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W sezonie 1899/00 zespół startował w Lancashire League (D3), zajmując 5.miejsce. Od tego czasu klub występował tylko w ligach regionalnych. W 1909 spadł do Lancashire Combination Division 2 (D4). Po przerwie spowodowanej wybuchem I wojny światowej rozgrywki zostały wznowione w sezonie 1920/21. Został wprowadzony trzeci poziom krajowy, zwany Football League Third Division, a klub startował w regionalnej Lancashire Combination (D4). Od 1939 do 1945 rozgrywki zostały zawieszone z powodu II wojny światowej. W 1958 po organizacji rozgrywek w Football League Fourth Division regionalna Lancashire Combination Division 1 została piątym poziomem angielskiej piramidy piłki nożnej. W 1963 klub spadł do Lancashire Combination Division 2 (D6), a w 1968 wrócił do piątego poziomu zwanego Lancashire Combination. Od 1969 po reorganizacji systemu lig i wprowadzeniu Northern Premier League (D5) kontynuował grę w Lancashire Combination (D6). W 1975 klub opuścił Lancashire Combination i dołączył do Cheshire County League. W 1979 w związku z powstaniem Alliance Premier League (D5) poziom ligi spadł do poziomu VII. W 1982 Cheshire County League połączyła się z Lancashire Combination, tworząc North West Counties League (D7). Do 1984 występował w North West Counties League Division 1, a potem spadł do North West Counties League Division 2 (D8). W 1987 klub wrócił do Division 1, ale tak jak Northern Premier League została podzielona na 2 dywizji (Premier Division i Division One), po poziom North West Counties League Division 1 został obniżony do VIII. W 1998 zespół spadł do North West Counties League Division 2 (D9). W 2004 Football Conference (D5) został podzielony na dwie dywizji: Conference National (D6) oraz Conference North (D7) i Conference South (D7), w związku z czym wszystkie kolejne poziomy zostały obniżone o jeden szczebel w drabince systemu lig. Klub kontynuował grę już na 10 poziomie. W 2008 i 2009 otwarto kilka spraw dotyczących długów klubu, a 14 maja 2009 roku 134-letnia historia dobiegła końca, tak jak klub został rozwiązany.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Barwy klubowe, strój[ | edytuj kod]

  Klub ma barwy czerwone. Zawodnicy swoje domowe spotkania zazwyczaj grają w czerwonych koszulkach, czerwonych spodenkach oraz czerwonych getrach.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  West Bromwich Albion Football Club (WBA, West Brom) (wymawiaj: wɛstˈbrɒmɪdʒ) – angielski klub piłkarski, mający swoją siedzibę w West Bromwich w West Midlands; obecnie występujący w rozgrywkach Championship. Pięciokrotny zdobywca Pucharu Anglii i mistrz kraju w sezonie 1919/1920. Barwy klubu to niebieski i biały. Największym rywalem WBA jest Wolverhampton Wanderers; mecze pomiędzy tymi drużynami noszą nazwę Black Country derby.
  Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.
  English Football League – rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Manchester City Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze. Obecnie występuje w Premier League.
  National League (do 2015 pod nazwą Conference National) jest piątą ligą angielską i jednocześnie najwyższą klasą rozgrywkową w National League System. W National League występują 24 zawodowe i pół-zawodowe kluby.
  Leicester City Football Club – angielski klub piłkarski mający swoją siedzibę w Leicester, grający obecnie w drugiej lidze angielskiej – Football League Championship, po awansie z Football League One w sezonie 2008-09.

  Reklama