Darjacze-je Kaftar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iran - Fars - Eqlid - Kaftar Lake - panoramio.jpg

Darjacze-je Kaftar (pers. دریاچه کافتر) – jezioro w południowo–centralnym Iranie. Liczy, zależnie od źródła, 4700 lub 4800 ha powierzchni (47–48 km²). Od 1994 uznawane przez BirdLife International za ostoję ptaków IBA.

Żuraw (zwyczajny), żuraw popielaty, żuraw szary (Grus grus) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), zamieszkujący północną i środkową część Eurazji. Do niedawna można go było spotkać w całej Europie. W wyniku osuszania podmokłych lasów zniszczono jego lęgowiska i obecnie na południe od Bałtyku i na południu Europy występuje tylko wyspowo. Ciągły zasięg obejmuje Półwysep Skandynawski, północną Rosję i Azję aż po wschodnią Syberię. Wiosenne powroty w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty we wrześniu i październiku. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu.Amur biały (Ctenopharyngodon idella) – gatunek ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Ctenopharyngodon. Hodowany w akwakulturze, poławiany w wędkarstwie.

Warunki naturalne[ | edytuj kod]

Jezioro Kaftar położone jest 3200 m n.p.m. Liczy 47–48 km² powierzchni. Zasolenie badane w 2007 w pięciu punktach wyniosło zimą 0,33–0,40‰, wiosną 0,13–0,83‰, latem 0,26 do 0,34‰, natomiast jesienią 0,39 do 0,44‰. Zawartość azotanów najniższe wartości osiągała zimą (od 5,60 mg/L), zaś najwyższe jesienią (do 32,93 mg/L). Zawartość fosforanów wahała się między 0,1 mg/L zimą a 2,80 mg/L (tylko w punkcie 1 uzyskano tak wysoki wynik; drugi w kolejności to 0,93 mg/L, także wiosną). Odczyn wody zasadowy, podczas badań w 2007 zanotowano pH rzędu 7,47–9,46. Twardość wody, wyznaczona przez ustalenie zawartości CaCO3 w mg/L, najwyższa była jesienią, osiągając 288 mg/L. W zimie jezioro może całkowicie zamarznąć, zaś w lecie całkowicie wyschnąć. Zimą 2007 temperatura wody mieściła się w przedziale 7–8 °C, a latem 22–25 °C.

Rożeniec zwyczajny (Anas acuta) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:Płaskonos zwyczajny, płaskonos (Anas clypeata) – gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae).

W okolicy jeziora leżą miejscowości Amirabad Kaftar, Czeszme Rana oraz Chondżeszt. Wokół występują pola uprawne i stepy z udziałem bylic (Artemisia). Przy wschodnim wybrzeżu rośnie głównie łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus) i jeżogłówka (Sparganium).

Eghlid - Khonjesht - panoramio.jpg
Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Chondżeszt – miejscowość w Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miejscowość liczyła 2366 mieszkańców w 534 rodzinach.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tołpyga pstra (Hypophthalmichthys nobilis) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Poławiana gospodarczo.
Tołpyga biała, tołpyga (Hypophthalmichthys molitrix) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Ceniona z powodu smacznego mięsa.
Zasady – jedna z podstawowych obok kwasów i soli grup związków chemicznych. Wodne roztwory silnych zasad nieorganicznych są nazywane ługami (np. ług sodowy). Istnieją trzy różne definicje tej grupy związków:
Step (z ukr. степ) – równina pozbawiona drzew, rzek i jezior. Step przypomina pod tym względem prerię, z tą różnicą, że preria jest z reguły zdominowana przez wysokie trawy, a step może być obszarem półpustynnym lub pokrytym trawą i krzewami (czasem w zależności od pór roku). Występuje w warunkach klimatu umiarkowanego z gorącym, suchym latem.
Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.
Sprzężnice (Zygnematophyceae, Zygnemophyceae, Zygnemaphyceae, a także Conjugatae, Conjugatophyceae, Gamophyta) – klasa glonów z gromady ramienic (Charophyta). Jej pozycja systematyczna przez różnych autorów bywa jednak ujmowana inaczej, w szczególności bywa włączana do zielenic. Spośród innych roślin wyróżniają się procesem płciowym – koniugacją.
Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).

Reklama