To jest dobry artykuł

Dariusz Brzozowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz „Daray” Brzozowski (ur. 30 stycznia 1980 w Nowym Dworze Mazowieckim) – polski perkusista rockowy i heavymetalowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Współzałożyciel blackmetalowej grupy Vesania i deathmetalowej Masachist. W latach 20042008 członek olsztyńskiej grupy Vader. Od 2008 roku członek norweskiej formacji Dimmu Borgir, a od 2009 roku polskiej grupy Hunter. Prowadził również warsztaty perkusyjne.

Krzysztof Oloś (ur. 4 września 1979 w Warszawie), znany również jako Siegmar – polski muzyk, kompozytor i klawiszowiec. Oloś znany jest przede wszystkim z wstępów w blackmetalowej grupie muzycznej Vesania. Gościnnie wystąpił na albumach grup Vader, Behemoth i Trauma, podczas koncertów wspierał grupę Neolithic. Muzyk posiada domowe studio, w którym realizuje nagrania instrumentów klawiszowych. Podczas koncertów gra na keyboardzie firmy Roland model XP-30.Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.

Brzozowski współpracował ponadto z grupami i wykonawcami jak: Neolithic, Black River, Armagedon, Arysta, Azarath, Pyorrhoea, Sunwheel, Insidious Disease, Nerve, Faust, Crystal Abyss i Crionics, z którą występował podczas koncertów. Wraz z grupą Vader był dwukrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal za wydawnictwa The Beast (2004) i Impressions in Blood (2006). W 2009 roku czasopismo branżowe Topdrummer uhonorowało go tytułem najlepszego perkusisty w kategorii rock metal.

Abrahadabra – ósmy album studyjny norweskiej grupy blackmetalowej Dimmu Borgir. Wydawnictwo ukazało się 24 września 2010 roku w Niemczech, 27 września w pozostałych krajach Europy oraz 12 października w Stanach Zjednoczonych. Wydanie płyty poprzedził singel do utworu "Gateways", który ukazał się 20 sierpnia 2010 roku w Europie. W USA singel ukazał się cztery dni później.Artur "Art" Kempa (ur. 12 sierpnia 1977 w Warszawie) - polski muzyk, kompozytor i gitarzysta. Znany przede wszystkim z występów w zespole Wrinkled Fred. Od 2005 roku członek formacji Soulburners. Współpracował także z zespołem Neolithic do jego rozwiązana w 2006 roku.

W 2009 roku Daray wziął udział w targach Musikmesse we Frankfurcie, w Niemczech. Spotkanie odbyło się na stanowisku talerzy perkusyjnych firmy Meinl, która sponsoruje muzyka.

Życiorys[ | edytuj kod]

1994-2004[ | edytuj kod]

Dariusz Brzozowski podczas koncertu wraz z grupą Hunter w Warszawie 26 kwietnia 2009

Grę na perkusji Brzozowski rozpoczął w wieku czternastu lat, jednak jego pierwszym instrumentem muzycznym była gitara. W 1997 roku Brzozowski wraz z gitarzystą Tomaszem "Orionem" Wróblewskim i basistą Filipem "Heinrichem" Hałuchą założyli grupę muzyczną Vesania. Na przełomie 2001 i 2002 roku w poszerzonym składzie w olsztyńskim Selani Studio nagrał z grupą debiutancki album pt. Firefrost Arcanum. Płyta ukazała się w 2003 roku nakładem Empire Records w Europie oraz Crash Music w USA.

Napalm Records - założona w 1992 roku przez Markusa Riedlera austriacka wytwórnia płytowa, zajmująca się wydawnictwami metalowymi i gotyckimi.Metal Blade Records - niezależna wytwórnia płytowa, powstała 1982 roku z inicjatywy Briana Slagela. Jej biura znajdują się m.in. w USA, Japonii i Niemczech. Dystrybucję wydawnictw w USA prowadzi Sony BMG Music Entertainment/RED Distribution.

W 2005 roku ukazał się drugi album grupy Vesania pt. God The Lux. Nagrania zrealizowano w lubelskich Hendrix Studios we współpracy z Arkadiuszem "Maltą" Malczewskim, miksowanie i mastering wykonali Wojciech i Sławomir Wiesławscy. Album został wydany przez Empire Records w Polsce oraz dzięki Napalm Records na świecie. Pod koniec 2007 roku ukazał się kolejny album pt. Distractive Killusions. W Polsce płyta została wydana w styczniu 2008 roku nakładem Mystic Production.

Stian Aarstad – norweski pianista i klawiszowiec, znany z występów w grupie Dimmu Borgir w latach 1992–1997, a następnie w Enthral w latach 1997-2002.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

W grupie Neolithic Brzozowski występował od 2003 roku. Nagrał z nią minialbum pt. Team 666 (2004), który ukazał się nakładem Empire Records. Zespół został rozwiązany w 2006 roku. Na jego kanwie powstał rockowy zespół Black River, w którego składzie występują dotychczasowi członkowie Neolithic.

2004–2008[ | edytuj kod]

W 2004 roku dołączył jako muzyk sesyjny do olsztyńskiej grupy deathmetalowej Vader, w której zastąpił ówcześnie kontuzjowanego Krzysztofa Raczkowskiego. Brzozowski o początkach w grupie Vader:

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Marcin "Martin" Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Kiedy usłyszałem propozycję Petera, nogi mi się ugięły i nie byłem w stanie nic powiedzieć. Nie mogłem w to uwierzyć. Byłem w wielkim szoku, że to właśnie mnie wzięto pod uwagę jako zastępcę Doca. Myślałem sobie: przecież, kurcze, jest tylu zajebistych bębniarzy w Polsce... Za chwilę kolejna myśl: to się dzieje naprawdę.

Impressions in Blood – studyjny album polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się 4 września 2006 roku i dotarło do 8. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce. Gościnnie na płycie wystąpił znany z występów w grupie Vesania klawiszowiec Krzysztof "Siegmar" Oloś. Było to drugie wydawnictwo zespołu Vader, na którym zostały opublikowane utwory skomponowane przez gitarzystę Maurycego "Mausera" Stefanowicza. Album uzyskał nominację do Fryderyka w kategorii album roku rock/metal.Øyvind Johan Mustaparta pseudonim Mustis (ur. 10 września 1979 w Bærum) - norweski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i klawiszowiec. Mustaparta od 1998 roku występował w grupie muzycznej Dimmu Borgir dzięki której zyskał popularność. Przed dołączeniem do Dimmu Borgir nie występował w żadnym zespole. W 2009 roku muzyk zakończył współpracę z grupą. W 2010 roku dołączył do grupy Susperia z którą współpracował dziesięć lat wcześniej podczas nagrań dema Illusions of Evil.

Tego samego roku z Vader nagrał album pt. The Beast, który ukazał się nakładem Metal Blade Records. Rok później Brzozowski został oficjalnym członkiem grupy; w tym samym roku nagrał minialbum The Art of War (2005), dedykowany pamięci zmarłego Krzysztofa Raczkowskiego. W 2006 roku nagrał kolejny album grupy, zatytułowany Impressions in Blood, wydany nakładem Regain Records. Wydawnictwo zostało nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal.

Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Brynjard Tristan właściwie Ivar Tristan Lundsten (ur. 14 czerwca 1976 roku), to norweski kompozytor i basista. Tristan współpracował z grupami muzycznymi Dimmu Borgir i Old Man’s Child. Obecnie muzyk jest dziennikarzem norweskiego czasopisma Mute oraz właścicielem niezależnej wytwórni muzycznej.

W sierpniu 2008 roku, tuż po jubileuszowym koncercie z okazji dwudziestopięciolecia zespołu Vader, Brzozowski wraz z gitarzystą Maurycym Stefanowiczem odszedł z zespołu. Wkrótce potem dołączył do norweskiej grupy blackmetalowej Dimmu Borgir. Odejście Daraya skomentował w następujący sposób lider zespołu Vader, Piotr Wiwczarek:

Nowy Dwór Mazowiecki – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone przy ujściu Narwi do Wisły. Położony jest 34 km od centrum Warszawy.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

Darek starał się o posadę w Dimmu już kilka miesięcy temu – nie mówiąc o tym nikomu z nas... O odejściu Mausera wiedziałem (rozmawiałem z nim o tym) jeszcze na trasie w Europie. Skąd więc ludzie mają takie idiotyczne pomysły? No i skąd teza, że chłopaki grali za darmo? Oni tego nie mogli powiedzieć, bo byłoby to wierutnym kłamstwem. W Polsce jednak każdy sądzi, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi – to chodzi o kasę...

Black River – polska grupa rockowa założona w 2008 roku przez Piotra Wtulicha jako nowe wcielenie rozwiązanego Neolithic. W 2008 roku ukazał się debiutancki album grupy pt. Black River. Wydawnictwo cieszyło się uznaniem fanów i krytyków muzycznych; uzyskało m.in. nominacje do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyka i nagrody rozgłośni radiowej Antyradio.Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.

W 2006 roku wraz z gitarzystą Mariuszem Domoradzkim, byłym członkiem Yattering, założył grupę Masachist. Debiutancki album grupy pt. Death March Fury ukazał się w marcu 2009 roku nakładem Witching Hour Productions.

Od 2008[ | edytuj kod]

Dariusz Brzozowski podczas koncertu wraz z grupą Vesania 23 września 2006

W 2008 roku Brzozowski na zaproszenie Piotra Wtulicha dołączył jako perkusista do zespołu muzycznego Black River. Tego samego roku nakładem Mystic Production ukazał się debiutancki album zespołu pt. Black River. Wydawnictwo było promowane teledyskiem do utworu pt. "Silence" w reżyserii Romana Przylipiaka. W nagraniu wystąpiła gościnnie aktorka Agnieszka Warchulska. W 2009 roku debiutancki album grupy uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku – metal.

The Art of War – piąty minialbum deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2005 roku nakładem Regain Records w Europie, w Polsce dzięki Mystic Production. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazała się w 2006 roku nakładem Candlelight Records. Masachist - polska supergrupa wykonująca death metal. Zespół powstał w 2006 roku z inicjatywy perkusisty Dariusza Brzozowskiego znanego z występów w grupie Vesania i gitarzysty Mariusza Domaradzkiego byłego członka Yattering. Skład uzupełnili gitarzysta Arkadiusz "Aro" Jabłoński z formacji Shadows Land, basista Filip "Heinrich" Hałucha znany m.in. z występów w grupie Rootwater oraz wokalista Wojciech "Pig" Wąsowicz były członek Decapitated.

Jesienią 2008 roku wraz z Dimmu Borgir Brzozowski zagrał trasę koncertową Blackest of the Black. Gitarzysta Dimmu Borgir – Silenoz o Brzozowskim:

Mam na myśli, że wszystkie drzwi są otwarte, ale na chwilę obecną nasze relacje zarówno muzyczne jak i personalne układają się z Darkiem dobrze. Byłoby dla mnie zaskoczeniem jeżeli nie zagrałby na nowym albumie.

8 stycznia 2009 roku Brzozowski dołączył do grupy Hunter, w której zastąpił jej wieloletniego członka, Grzegorza "Brooza" Sławińskiego. Z grupą nagrał album pt. HellWood, który ukazał się 14 kwietnia 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. W ramach promocji wydawnictwa do utworu pt. "Labirynt Fauna" został zrealizowany teledysk w reżyserii Dariusza Szermanowicza. W 2010 roku z zespołem Dimmu Borgir nagrał pierwszy album zatytułowany Abrahadabra.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Geir Bratland (ur. 29 lipca 1970 w Narwik), znany również jako Gerlioz oraz Brat - norweski keyboardzista. W latach 1995-2009 Bratland występował w zespole Apoptygma Berzerk. Jako muzyk sesyjny współpracował z takimi grupami jak: The Kovenant, Satyricon czy Dimmu Borgir. Od 2012 roku gra w zespole God Seed.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tomasz "Orion" Wróblewski (ur. 2 czerwca 1980 w Warszawie), niegdyś znany również jako Anubis – polski muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 1997 roku założył blackmetalową grupę Vesania, dla której komponuje, śpiewa, pisze teksty oraz gra na gitarze elektrycznej. W latach 2002–2006 był basistą grupy Neolithic. Od 2003 roku występuje jako basista w deathmetalowej grupie Behemoth. W 2008 roku wraz z muzykami rozwiązanego Neolithic założył zespół Black River, w którym gra na gitarze basowej. Wróblewski współpracował także z zespołami Devilish Impressions, Swastyka, Sammath Naur, Leash Eye, My Riot i Vulgar.
Tomasz "Hal" Halicki (ur. 18 grudnia 1976) - polski muzyk i wokalista, a także grafik. Tomasz Halicki znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w blackmetalowym zespole Abused Majesty w którym pełni funkcję wokalisty i basisty. Uczestniczył w nagraniach wszystkich albumów tegoż zespołu.
Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
Piotr "Kay" Wtulich (ur. 1972 w Mławie) - polski muzyk, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Działalność artystyczną rozpoczął w 1992 roku w zespole Neolithic którego był współzałożycielem. Od 2008 roku przewodzi formacji Black River. Wtulich współtworzył zespoły Kashtany oraz Kayzen.
Leszek Rakowski (ur. 18 kwietnia 1972 w Lidzbarku Warmińskim) pseud. Shambo – polski basista. Rakowski działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90. XX w. w formacji Slashing Death. W 1993 roku dołączył do zespołu Vader. Wystąpił na trzech koncertowych wydawnictwach grupy: Vision and Voice (1998), Live in Japan (1998) i More Vision and the Voice (2002). Nie brał natomiast udziału w nagraniach żadnego albumu studyjnego, jednakże nazwisko Rakowskiego widniało na wszystkich albumach z okresu w którym był członkiem Vader. W 2001 roku Rakowski został zwolniony z zespołu w związku z uzależnieniem od narkotyków. Następnie na krótko związał się z zespołem Roberta Gasperowicza - Samo. W 1996 roku wystąpił gościnnie na albumie Getto formacji Sweet Noise.
Maciej Taff - polski wokalista rockowy i heavymetalowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Taff działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 80. XX w. w formacji Testor. Następnie współpracował z grupami Geisha Goner i Kashtany. W 1997 roku wraz z grupą Neolithic nagrał minialbum pt. Neolithic.
Hunter – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu. Powstał w 1985 roku w Szczytnie z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Pawła „Draka” Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza „Brooza” Sławińskiego. Formacji przewodzi Grzegorczyk, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Muzyk pełni także funkcję autora tekstów i głównego kompozytora. Skład Huntera tworzą ponadto: gitarzysta Piotr „Pit” Kędzierzawski, skrzypek Michał „Jelonek” Jelonek, basista Konrad „Saimon” Karchut oraz perkusiści Dariusz „Daray” Brzozowski i Arkadiusz „Letki” Letkiewicz.

Reklama