Dardania (prowincja rzymska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dardania)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królestwo Dardanów ok. 230 p.n.e.
Dardania jako prowincja rzymska w początkowym okresie po jej powołaniu (IV wiek)
Diecezja Dacja i jej prowincje (w tym Dardania) na mapie Imperium - przełom III i IV w.
Dardania oraz Mezja II (Moesia Secunda) wśród prowincji rzymskich - VI wiek n.e.

Dardania – prowincja starożytnego Rzymu, istniejąca w późnym okresie Cesarstwa.

Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).Bardylis II (IV/III w. p.n.e.) (gr.: Βάρδυλλις, Bárdyllis) – król iliryjskich Dardanów w latach ok. 395-295 p.n.e. Prawdopodobnie syn Klejtosa, króla iliryjskich Dardanów. Wzmiankowany ok. r. 395 p.n.e., kiedy to dał swą córkę Birkennę za żonę Pyrrusowi, królowi Epiru. Birkenna, jako jego trzecia żona, urodziła mu syna Helenosa. Nie jest znana data śmierci Bardylisa II. Następcą na tronie Dardanów został Monunios I, prawdopodobnie jego syn.

Nazwą Dardania określano początkowo południową część Mezji i Mezji Górnej (Moesia Superior). Współcześnie terytorium to odpowiada przygranicznym ziemiom Kosowa i Serbii oraz Macedoniii i Bułgarii.

Główne ośrodki[ | edytuj kod]

Dawne ośrodki rzymskie (a współczesne miejscowości) na tym terenie to:

Road sign Castle.jpg Naissus (obecnie Nisz, Serbia)
Road sign Castle.jpg Remesiana (Romatiana) (obecnie Bela Palanka)
Road sign Castle.jpg Scupi (Colonia Flavia Scupinorum) (obecnie Skopje, Macedonia)
Road sign Castle.jpg Ulpiana (obecnie Lipljan, Kosowo)
Road sign Castle.jpg Iustiniana Prima (rejon współczesnego Lebane, Serbia)

Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Achaja – historyczna kraina grecka znajdująca się w północnej części półwyspu Peloponez nad Zatoką Koryncką.
Mezja (łac. Moesia) – prowincja rzymska istniejąca w latach 12-86 n.e., położona na południe od dolnego odcinka rzeki Dunaj, na terenie współczesnych państw Bułgarii i Serbii; północno-wschodni fragment Mezji (Delta Dunaju) znajduje się na terytorium Rumunii.
Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
Caius Scribonius Curio (ur. ok. 125 p.n.e., zm. 53 p.n.e.) – rzymski polityk należący do stronnictwa optymatów, konsul w 76 p.n.e i dobry mówca z I w. p.n.e.
Monunios I (gr.: Μονούνιος, Monoúnios) (III w. p.n.e.) – król iliryjskich Dardanów w latach ok. 295-280 p.n.e. Prawdopodobnie syn króla Dardanów Bardylisa II oraz brat Birkenny, trzeciej żony Pyrrusa, króla Epiru.
Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.

Reklama