Dar es Salaam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dar es Salaam (z arab. ‏دار السلام‎ - „Domostwo Pokoju”, dawniej Mzizima) – największe miasto w Tanzanii, położone we wschodniej części tego kraju nad Oceanem Indyjskim. Jest największym miastem portowym oraz ważnym regionalnym ośrodkiem gospodarczym Afryki Wschodniej. W 2015 roku zamieszkiwało je około 5,1 mln mieszkańców. Jest wiodącym centrum finansowym w kraju z Dar es Salaam Stock Exchange (DSE), pierwszą i najważniejszą giełdą w Tanzanii.

Afryka Wschodnia – umowny region geograficzny w Afryce obejmujący tereny na wschód od Nilu i Wielkiego Rowu Afrykańskiego, w tym wyspy na Oceanie Indyjskim, tradycyjnie zaliczane do Afryki.Północna linia kolejowa – łączy port morski Tanga z Aruszą u podnóża Kilimandżaro, po linii odbywa się ruch jedynie towarowy. Linia połączona jest z linią centralną i posiada nieużywane połączenie z siecią kenijską w Voi.

Jest stolicą regionu Dar es Salaam i składa się z 5 dzielnic: Kinondoni, Ilala, Ubungo, Temeke oraz Kigamboni.

Historia[ | edytuj kod]

W XIX wieku Mzizima była wioską rybacką położoną na szlaku handlowym biegnącym wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł tu w 1859 roku, jeszcze za czasów pierwotnej wioski, był Albrecht Roscher. W 1865 lub 1866 roku sułtan Majid bin Said Zanzibar rozpoczął budowę nowego miasta niedaleko od Mzizimy i nazwał je Dar es Salaam. Po śmierci sułtana w 1870 roku miasto podupadło. W 1887 roku Niemiecka Spółka Wschodnioafrykańska założyła tu swoją siedzibę, dzięki czemu nastąpił dynamiczny rozwój miasta i portu. Wzrost miasta przyspieszył, gdy uczyniono z niego centrum administracyjne i handlowe Niemieckiej Afryki Wschodniej, której był stolicą w latach 1890-1918 oraz podczas budowy Centralnej linii kolejowej.

Niemiecka Spółka Wschodnioafrykańska (Deutsch-Ostafrikanische Gesellschaft (DOAG)) założona została 28 marca 1884 przez Grafa Behr-Bandelin i Karla Petersa w Berlinie jako Spółka na rzecz kolonizacji niemieckiej. Celem tej społki było założenie niemieckich kolonii handlowych.Dodoma – oficjalna stolica Tanzanii (do 1981 roku był nią Dar es Salaam), położona w środkowej części kraju na wysokości ok. 1100 m n.p.m., ośrodek administracyjny okręgu Dodoma, zamieszkiwana przez ok. 324 tys. mieszkańców (2002).

Niemiecka Afryka Wschodnia w czasie I wojny światowej została przejęta przez Brytyjczyków i została przyłączona do Tanganiki, z Dar es Salaam jako stolicą administracyjną i centrum handlowym. W czasie brytyjskich rządów pośrednich wydzielono w centrum miasta część europejską i afrykańską na terenach rozwiniętych w pewnej odległości od centrum. Miasto zamieszkiwała również liczna grupa Azjatów. Po II wojnie światowej Dar es Salaam przeżyło okres szybkiego wzrostu.

Samsun (w starożytności Amisos) – miasto w północnej Turcji, nad Morzem Czarnym, ośrodek administracyjny ilu Samsun. Około 396,9 tys. mieszkańców.Tazara – linia kolejowa łącząca Dar es Salaam w Tanzanii z Zambią. Linia została wybudowana w latach 70. XX w. w celu zapewnieniu Zambii połączenia kolejowego z portem morskim z pominięciem Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe). W przeciwieństwie do innych tras kolejowych Tanzanii, które mają tor o rozstawie 1000 mm, linia ta ma rozstaw 1067 mm (rozstaw przylądkowy).
Dar es Salaam w latach 30. XX wieku

Zmiany polityczne, w tym utworzenie Tanganyika African National Union, doprowadziły do uzyskania niezależności Tanganiki od państw kolonialnych w grudniu 1961 roku. Dar es Salaam w dalszym ciągu uznawano za stolicę kraju nawet wtedy, gdy w 1964 roku połączono Tanganikę i Zanzibar, tworząc Tanzanię. Jednakże w 1973 roku zdecydowano się na przeniesienie stolicy kraju do Dodomy, położonego w centrum kraju miasta. Proces relokacji nie został jeszcze ukończony i w Dar es Salaam wciąż działają organy władzy państwowej.

Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

W 1967 roku rząd Tanzanii ogłosił wprowadzenie polityki Ujamaa, która wprowadziła w kraju socjalizm. Ruch ten spowolnił rozwój miast, a rząd zachęcał ludzi do przenoszenia się z miast do socjalistycznych wsi. Jednak w 1980 roku polityka Ujamaa okazała się porażką w walce z rosnącą biedą, głodem i opóźnionym rozwojem gospodarki. To doprowadziło do liberalizacji polityki w latach 80. XX wieku i zakończenia wprowadzania socjalizmu. Doprowadziło to do zwiększenia migracji z terenów wiejskich do miast, a Dar es Salaam stał się głównym celem migracji ludzi.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Dar es Salaam jeden z 26 regionów (jednostka podziału administracyjnego) Tanzanii o powierzchni 1 393 km². Stolicą jest miasto Dar es Salaam.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Niemiecka Afryka Wschodnia (niem.: Deutsch-Ostafrika) – niemiecka kolonia w środkowo-wschodniej Afryce obejmująca Tanganikę, Rwandę i Burundi. Obecnie większość tego obszaru należy do Tanzanii. Kolonia zajmowała obszar ok. 994 tys. km².
Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Kapiri Mposhi - miasto w Zambii, położone w Prowincji Centralnej; ważny węzeł kolejowy (linia kolejowa Kitwe-Lusaka oraz Kapiri Mposhi-Dar es Salaam).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Zanzibar – autonomiczna część Tanzanii (podmiot federacji). Zajmuje powierzchnię 2643 km². Istnieją tu liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej. Stolicą autonomii, a zarazem jej największym portem jest Zanzibar. W skład autonomii wchodzi archipelag Zanzibaru na Oceanie Indyjskim, w którego skład wchodzą 2 większe wyspy, Zanzibar i Pemba oraz kilka mniejszych. Od stałego lądu Zanzibar oddzielony jest Kanałem Zanzibarskim.

Reklama