Danuta Kowalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Danuta Kowalska (ur. 19 stycznia 1955 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, tancerka, modelka, autorka publikacji i książek.

07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, absolwentka Francuskiego Instytutu Zarządzania (1993), absolwentka The London Advertising Institute Training Service. W 2009 ukończyła w Canadian Management Institute, roczny międzynarodowy program – Akademia Strategicznego Przywództwa – przeznaczony dla wyższej kadry zarządzającej, przygotowany we współpracy z Harvard Business School.

Justyna – polski film obyczajowy z 1978 roku w reż. Gerarda Zalewskiego. Część dyptyku (drugi film cyklu to Dorota). Adaptacja powieści Ewy Ostrowskiej pt. ...między nami niebotyczne góry. Dłużnicy śmierci – polski dramat sensacyjny z 1985 roku w reż. Włodzimierza Gołaszewskiego. Ekranizacja opowiadania Macieja Zenona Bordowicza pt. Handlarze jabłek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest córką Zbigniewa Kowalskiego i hrabianki Zofii de Virion. W 1973 roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie. W latach 1973–1974 występowała w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Została fotomodelką i występowała w pokazach młodzieżowej mody. Zaczęła pojawiać się na okładkach kolorowych pism. Na jednej z nich wypatrzył ją reżyser Janusz Morgenstern i zaproponował jej debiut, główną rolę w swoim serialu S.O.S. (1974). Danuta Kowalska studiowała na wydziale aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (obecnie Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza), którą ukończyła z wyróżnieniem w 1978.

Pogranicze w ogniu – polski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (PZLPiT „Mazowsze”) – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

Zadebiutowała w prestiżowym „teatrze gwiazd”, u dyr. Zygmunta Hubnera, na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego, gdzie występowała w latach 1978–1992, będąc jeszcze studentką III roku wydziału aktorskiego PWST. Jej debiutem scenicznym była rola Amelii w przedstawieniu Federico Garcíi Lorki „Dom Bernardy Alba” (1978) w reżyserii Janusza Wiśniewskiego oraz Miranda w „Burzy” (1978/1979) Szekspira. W ciągu 14 lat pracy scenicznej Danuta Kowalska zagrała wiele różnorodnych i interesujących ról teatralnych u boku m.in. Janusza Gajosa, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczki, Władysława Kowalskiego, Kazimierza Kaczora, Piotra Machalicy, Stanisława Zaczyka, Edmunda Fettinga, Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Zelnika oraz Anny Seniuk, Mirosławy Dubrawskiej, Elżbiety Kępińskiej, Ewy Dałkowskiej, Joanny Żółkowskiej.

Parada oszustów – polski cykl telewizyjny, składający się z czterech filmów, których wspólnym mianownikiem jest wyrafinowane oszustwo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Swoją karierę ekranową rozpoczęła jako uczennica warszawskiej Szkoły Baletowej od gościnnego udziału w serialach: S.O.S. w reż Janusza Morgensterna, następnie Polskie drogi (1976), Zaklęty dwór (1976), Lalka (1977), Parada oszustów (1977), Kanclerz w reż. Ryszarda Beera, 1989, Na kłopoty Bednarski, (1989), Pogranicze w ogniu (1991), zanim zadebiutowała na kinowym ekranie w dramacie wojennym Jana Łomnickiego Akcja pod Arsenałem (1977) w roli Maryli Dawidowskiej, siostry „Alka”. Wystąpiła w dwóch niemieckich produkcjach – Pięta achillesowa (Achillesferse, 1978) i na podstawie powieści Hermanna Kanta Pobyt (Der Aufenthalt, 1983), dramacie Ryszarda Bugajskiego Przesłuchanie (1982), ekranizacji powieści Poli Gojawiczyńskiej w reżyserii Barbary Sass Rajska jabłoń (1985). Przebojem frekwencyjnym z 1985 okazała się komedia Romana Załuskiego Och, Karol (1985). Danuta Kowalska wcieliła się w postać żony tytułowego bohatera. Następnie zagrała w dramacie familijnym Waldemara Dzikiego Cudowne dziecko (1987), dramacie Stanisława Różewicza Anioł w szafie (1987) i thrillerze Niewypowiedziana wojna (Sheng zhan feng yun, 1990) jako matka chrzestna. Po wielu latach przerwy, na zaproszenia swojego ulubionego reżysera J. Morgensterna zdecydowała się zagrać epizod, w 2009, u boku Władysława Kowalskiego w filmie Mniejsze zło. W grudniu 2011 powraca na mały ekran jako Danuta w telenoweli Klan.

Konsul - polska komedia kryminalna z 1989 roku w reżyserii Mirosława Borka oparta na życiorysie Czesława Śliwy - największego oszusta epoki PRL-u.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

Po zakończeniu kariery aktorskiej w 1992 rozpoczęła pracę w marketingu, public relation PR oraz reklamie, pełniła m.in. funkcję kierownika działu reklamy i sponsoringu, dyrektora marketingu w The Coca-Cola Company w Warszawie, pracowała w amerykańskiej agencji reklamowej DDBNeedham jako account executive dla firmy McDonald’s. Była współtwórcą rozwoju i sukcesu firmy Lang Team oraz jej dyrektorem marketingu. Wiele lat później została dyrektorem ds. rozwoju i komunikacji Polskiej Fundacji Olimpijskiej, jak również członkiem zarządu i dyrektorem ds. współpracy korporacyjnej Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. W latach 2007 i 2008 pełniła z sukcesem funkcję prezesa Zarządu Fundacji Grupy TP.

Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.Akcja pod Arsenałem – film polski z gatunku dramat wojenny, w reżyserii Jana Łomnickiego z 1977. Powstał na motywach powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec, opowiada o wydarzeniu zwanym Akcją pod Arsenałem.

W 2008 założyła firmę – CSR Strategies – zajmującą się odpowiedzialnością społeczną biznesu, w ramach, której budowała i wdrażała programy społeczne dla wielu firm, korporacji, oraz fundacji. Była ekspertem do spraw CSR na XVIII Ekonomicznym Forum w Krynicy. Współpracowała z Klubem Piłkarskim Legia Warszawa, gdzie przez 16 miesięcy pełniła funkcję dyrektora marketingu i komunikacji oraz odpowiadała za strategię otwarcia nowego stadionu Legii Warszawa.

Jerzy Zelnik (ur. 14 września 1945 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, kojarzony głównie z rolą Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1997) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).Władysław Kowalski (ur. 24 lutego 1936 w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego) – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog. Mąż aktorki Moniki Sołubianki.

W grudniu 2011 powróciła ponownie na mały ekran. W 2013 r. napisała i wydała książkę Ocalić od zapomnienia..., która opowiada o siedmiu pokoleniach arystokratycznych rodów Skirmuntów i de Virionów, z których wywodzi się aktorka.

Jej mężem był rajdowiec Bogdan Drągowski (ur. 1947), który zmarł tragicznie 21 września 2006 roku w wieku 59 lat. Ma syna Krzysztofa Drągowskiego (ur. 21 maja 1980).

Przesłuchanie – polski dramat historyczny w reżyserii i według scenariusza Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku, najsłynniejszy polski "półkownik". Określany przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL". Jego wyprodukowanie stało się przyczyną rozwiązania Zespołu Filmowego "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Zabroniony przez cenzurę film krążył na kasetach w obiegu podziemnym. Premiera miała miejsce dopiero w 1989.Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Przed sklepem jubilera (podtytuł: Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat) – utwór Karola Wojtyły wydany w 1960. Bohaterami są trzy związane ze sobą pary, a jego tematem miłość i małżeństwo.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Prawo Agaty – polski serial obyczajowy w reżyserii Macieja Migasa z Agnieszką Dygant w roli głównej. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Frankowska. W czołówce wykorzystano piosenkę Amy Macdonald "This Is The Life".
Federico García Lorca (ur. 5 czerwca 1898, zm. 19 sierpnia 1936) – hiszpański poeta i dramaturg; był także malarzem, pianistą i kompozytorem. Sztandarowy przedstawiciel Pokolenia 27.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
{{Film infobox}} Przestarzałe pola: "podpis grafiki". Wielki podryw – polski film obyczajowy z 1978 roku. Jego premiera miała miejsce w 1979 roku.

Reklama