Daniel Purcell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daniel Purcell (ur. ok. 1663, zm. 26 listopada 1717) – brytyjski kompozytor dojrzałego baroku, młodszy brat lub kuzyn Henry'ego Purcella.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Jeremiah Clarke (ur. 1674, zm. 1 grudnia 1707) – kompozytor angielski doby dojrzałego baroku. Swą karierę muzyczną rozpoczął jeszcze za czasu rządów Karola II w 1685 roku. Komponował głównie muzykę liturgiczną i okolicznościową.

Tak jak jego słynnego brata interesowała go przede wszystkim opera. Współpracował ze znakomitym kompozytorem muzyki instrumentalnej i okazjonalnej Jeremiaszem Clarkiem, który użyczył mu pomocy m.in. przy oprawie muzycznej opery Daniela Purcella z 1699 roku The Island Princess.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Dzieła[ | edytuj kod]

Utwory sceniczne[ | edytuj kod]

 • 1695: Masque na zakończenie The Indian Queen (autor: Henry Purcell) (1696)
 • 1699: The Island Princess (Pierre Motteux), razem z Richard Leveridge i John Eccles
 • 1701: The Rival Queens (Nathaniel Lee), z Geoffrey Finger
 • 1701: Masque The Judgement of Paris (tekst: William Congreve)
 • Muzyka do około 40 dzieł scenicznych
 • Utwory wokalne[ | edytuj kod]

 • 1693: Ode for St. Cecilia's Day: Begin and strike the harmonious lyre (T. Yalden)
 • 1697: Welcome Song for William III: The loud-tongu'd war
 • 1698: Birthday Ode for Princess Anne: Welcome, welcome, glorious day
 • 1700: Birthday Ode for Princess Anne: Again the welcome morn we sing
 • 1706: Shepherds, tune your pipes
 • 2 Ody zaginione
 • Utwory na instrumenty solowe[ | edytuj kod]

 • 1698: Six Sonata's or Solos na flet/skrzypce i basso continuo
 • wiele utworów na klawesyn
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mark Humphreys: Daniel Purcell (ang.). [dostęp 2009-11-25].
  Masque (maska) - typowo angielska forma muzyczna (wstępna forma opery i baletu) odpowiednik włoskiej opery, jednak mniej sformalizowany i cechujący się większą naturalnością. Łączy elementy pantomimy, tańca, deklamacji i śpiewu. Od opery różni się też brakiem wyraźniejszego podziału na arie i recytatywy i wysoce prowizoryczną treścią.Henry Purcell (ur. prawdopodobnie 10 września 1659 w Westminster w Anglii, zm. 21 listopada 1695 w Londynie) – był jednym z najbardziej znanych oraz utalentowanych angielskich kompozytorów muzyki baroku. Pełnił funkcję kompozytora na dworze królewskim, organisty Opactwa Westminsterskiego, a później (w roku 1682) został jednym z organistów katedry królewskiej. Uchodzi on za twórcę angielskiej muzyki narodowej, czego wyrazem może być uznanie jego opery "Dydona i Eneasz" za operę narodową. Wśród jego kompozycji znaleźć można liczne anthemy, ody, muzykę instrumentalną oraz sceniczną (w tym tzw. semiopery).
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Muzyka barokowa – muzyka epoki, której początek w historii muzyki wyznacza data skomponowania w roku 1597 przez Jacopo Periego pierwszej opery zatytułowanej Dafne, a koniec – połowa XVIII w., kiedy to powstawały kompozycje ostatnich twórców baroku, takich jak Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach (jego śmierć w 1750 r. uważa się za symboliczną datę zakończenia tego okresu), Georg Friedrich Händel, Jean-Philippe Rameau czy Domenico Scarlatti.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama