Dana Rosemary Scallon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dana, właśc. Dana Rosemary Scallon (ur. 30 sierpnia 1950 w Londynie) – irlandzka piosenkarka i polityk.

The Late Late Show – irlandzki talk-show. Jest to najdłużej emitowany talk-show na świecie przez tego samego nadawcę, jest również flagowym programem stacji Raidió Teilifís Éireann.All Kinds of Everything – singiel irlandzkiej piosenkarki Dany, wydany w marcu 1970 i umieszczony na jej debiutanckim albumie studyjnym o tym samym tytule. Piosenkę napisali Derry Lindsay i Jackie Smith.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

W 1970 z piosenką „All Kinds of Everything” wygrała w finale 15. Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym reprezentowała Irlandię. Prowadziła autorskie programy telewizyjne, w tym A Day Out with Dana i Wake Up Sunday emitowane przez BBC oraz Dana Series, produkowany przez Raidió Teilifís Éireann. W latach 80. zaczęła zajmować się muzyką chrześcijańską. W 2006 wraz z mężem założyła przedsiębiorstwo muzyczne DS Music Productions. W maju 2020 wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała utwór „All Kinds of Everything” przy akompaniamencie grupy irlandzkich piosenkarzy i muzyków.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Kariera polityczna[ | edytuj kod]

W wyborach w 1997 ubiegała się o urząd prezydenta Irlandii, zajmując 3. miejsce z wynikiem 13,8% głosów preferencyjnych. W wyborach w 1999 jako niezależna kandydatka uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego V kadencji z okręgu wyborczego Connacht–Ulster, obejmującego północno-zachodnią Irlandię. W PE przystąpiła do frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, pracowała w Komisji Polityki Regionalnej, Transportu i Turystyki. W 2004 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję. W 2011 ponownie była niezależną kandydatką na urząd prezydenta, otrzymała 2,9% głosów preferencyjnych.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wybory prezydenckie w Irlandii w 1997 roku – wybory prezydenckie, które odbyły się w 30 października 1997 roku. Były to jedenaste wybory prezydenta w historii Irlandii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Irlandii w 1999 roku zostały przeprowadzone 11 czerwca 1999. Irlandczycy wybrali 15 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego V kadencji. Frekwencja wyborcza wyniosła 50,2%.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim, której początki sięgają pierwszej połowy lat 50. Zrzesza przede wszystkim deputowanych organizacji należących do Europejskiej Partii Ludowej. Od 1999 (tj. od V kadencji) jest największą grupą polityczną w PE.
Prezydent Irlandii (irl. Uachtarán na hÉireann) jest głową państwa w Irlandii. Prezydent jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Kadencja trwa siedem lat, a ta sama osoba może piastować stanowisko przez maksimum dwie kadencje. Funkcje prezydenta Irlandii są ograniczone głównie do reprezentacyjnych.

Reklama