• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dan Frazer  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Hell’s Kitchen - znana również jako Clinton albo Midtown West, jest dzielnicą (neighborhood) Manhattanu w mieście Nowy Jork, położoną w przybliżeniu między ulicami 34. i 59., od 8th Avenue do rzeki Hudson.Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, dając mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Dan Frazer (ur. 20 listopada 1921 w Nowym Jorku, zm. 16 grudnia 2011 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, popularny dzięki roli kapitana Franka McNeila w serialu z lat 70. XX wieku – Kojak. Frazer zagrał ponadto gościnnie w kilkudziesięciu innych serialach. Karierę filmową rozpoczął w latach 50.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dan Frazer urodził się w dzielnicy Nowego JorkuHell’s Kitchen, jako jeden z dziesięciorga rodzeństwa.

  Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.

  Początki[ | edytuj kod]

  Karierę aktora rozpoczął w wieku 14 lat w Federal Theatre Project (WPA). Po występie w sztuce Three Steps Down (Trzy stopnie w dół) zaoferowano mu próbę przed kamerami w wytwórni MGM, ale na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej. Służąc w amerykańskiej armii został przeniesiony do sił specjalnych, gdzie ujawniły się jego zdolności teatralne oraz reżyserskie. Aktor wznowił karierę po wojnie, wtedy też miał miejsce jego debiut na Broadwayu w sztuce Christopher Blake. Później pojawił się w odnoszącej sukces sztuce Who Was That Lady I Saw You With, Once More, With Feeling!, Goodbye Charlie, A Stone for Danny Fisher. Pod koniec lat 40. XX wieku rozpoczął również karierę telewizyjną. W serialu dokumentalnym Crusade in Europe (1949) wcielił się w postać Louiego, przykutego do wózka żołnierza armii amerykańskiej grającego w szachy.

  Król Kreol jest amerykańskim filmem z 1958 roku, w reżyserii Michaela Curtiza. Główne role grają w nim Elvis Presley, Carolyn Jones i Walter Matthau. Jest to czwarty film Presleya (trzeci i ostatni czarno biały). Scenariusz oparto na powieści Harolda Robbinsa, Kamień dla Danny Fisher (A Stone for Danny Fisher).Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Lata 50.[ | edytuj kod]

  Aktor pojawiał się w Lux Video Theatre, a także innych serialach tego typu realizowanych w latach 50. Frazera można było także zobaczyć w odcinkach The Andy Griffith Show (odc. 13, Mayberry Goes Hollywood), Nietykalnych, a także McHale's Navy. Jeden z odcinków sitcomu Car 54, Where Are You? – Change Your Partner (odc. 4, 1961) zadecydował prawdopodobnie o jego chęci bycia aktorem telewizyjnym. Zagrał w nim komendanta Bradleya (pełnego najlepszych intencji szefa wydziału nowojorskiej policji, który zostaje wprawiony w osłupienie przez pełne sukcesu partnerstwo patrolujących ulice policjantów – Toody'ego i Muldoona). W latach 60. w amerykańskim sitcomie The Munsters, Frazer zagrał u boku nowojorskiego aktora Freda Gwynne’a odtwórcy głównej roli – Hermana Munstera.

  Brygada ratunkowa (Third Watch) – amerykański serial telewizyjny, opowiadający losy pracowników połączonych ekip policjantów, strażaków i ratowników medycznych w Nowym Jorku, pracujących na tzw. trzecią zmianę, między godziną 15 a 23 (stąd oryginalny tytuł serialu, oznaczający właśnie trzecią zmianę). Serial emitowany był w amerykańskiej telewizji NBC w latach 1999-2005. W Polsce emitowały go TVN (ostatni odcinek w listopadzie 2005 r.), TVN Siedem oraz AXN (koniec emisji w styczniu 2009 r.). Serial otrzymał wiele pochlebnych opinii za realizm i emocjonalny stosunek bohaterów do ich pracy. Razem nakręcono 6 sezonów.Brawurowe porwanie lub Ucieczka z otchłani (ang. Breakout) – film przygodowy z 1975 roku, w reżyserii Toma Griesa. W filmie wystąpili Charles Bronson, Jill Ireland, Robert Duvall, John Huston i Randy Quaid.

  Lata 60. i sukces w Polnych liliach[ | edytuj kod]

  W latach 60., w czasie występów w serialach Route 66, The F.B.I., My Favorite Martian (Mój przyjaciel Marsjanin) oraz serialach antologicznych takich jak Kraft Suspense Theatre, Frazera można było zobaczyć także na ekranach kin. Był on wśród ulubionych aktorów filmowca Ralpha Nelsona, u którego zagrał znaczące role w dwóch najlepszych obrazach reżysera – ojca Murphy’ego w Polnych liliach (1963) oraz I. Jacksona w ...tick...tick...tick... (1970), jak również w Counterpoint (1968). Z gry w Polnych liliach Frazer był najbardziej dumny, mimo że studio United Artists obawiało się o budżet, o który poprosił Nelson. Aktor wcielał się także w główne role w czarnej komedii George’a Axelroda Lord Love a Duck (1966), dwóch tytułach Woody’ego AllenaBierz forsę i w nogi (1969) oraz Bananowy czubek (1971). Aktor pojawił się także w amerykańskiej komedii kryminalnej The Stoolie (1972), gdzie zagrał u boku rozpoczynającego filmową karierę komika Jackie'ego Masona.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kojak – amerykański serial kryminalny, emitowany w USA w latach 1973 – 1978. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Rolę główną grał Telly Savalas.

  Lata 70. i sztandarowa rola w serialu Kojak[ | edytuj kod]

  Jego rola porucznika Byrnesa w kryminale Policjanci (1972), umożliwiła Frazerowi angaż w nadchodzącym serialu Kojak. Producenci szukali aktora do roli jednego z detektywów oddziału i przeglądając taśmy z grą Frazera w Policjantach zdecydowali, że to on będzie przyszłym Frankiem McNeil. Przez następne pięć lat, aktor pojawiał się regularnie co tydzień w roli przełożonego, a także przyjaciela Theo Kojaka, przez co stał się sławny w jego rodzinnym mieście Nowym Jorku (mimo że sam serial kręcony był niemal w całości w Hollywood). W filmach występował okazjonalnie. Pojawił się jeszcze w Kleopatrze Jones (1973) i Brawurowym porwaniu (1975), gdzie wystąpił u boku Charlesa Bronsona i Roberta Duvalla.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Prawo i bezprawie (ang. Law & Order: Trial by Jury) – fabularny amerykański serial telewizyjny emitowany przez NBC w latach 2005 do 2006. Serial jest trzecim spin-offem serialu Prawo i porządek.

  Lata 80. i dalsza kariera aktora[ | edytuj kod]

  Frazer pojawił się później jeszcze w wyprodukowanym dla telewizji filmie Kojak: The Belarus File (1985) i w latach 1989–1996 zagrał w amerykańskiej operze mydlanej As the World Turns w powracającej roli Dana McClosky'ego. W kolejnych latach, producent Dick Wolf (twórca Prawa i porządku) poprosił Frazera jako gościa-gwiazdę, w siedemdziesięciolecie jego kariery, by zagrał w serialu i jego dwóch spin-offach, w których Wolf kompletował obsadę do Prawa i porządku, Prawa i bezprawia oraz Zbrodniczego zamiaru.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Charles Bronson, właśc. Charles Dennis Buchinsky (ur. 3 listopada 1921 w Ehrenfeld k. Pittsburgha, zm. 30 sierpnia 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  The Munsters – amerykański czarno-biały sitcom emitowany w latach 1964-1966. Bohaterami serialu jest rodzina sympatycznych i przyjaźnie nastawionych do otoczenia potworów.
  Woody Allen, właśc. Allan Stewart Konigsberg (ur. 1 grudnia 1935 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz i kompozytor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.89 sek.