• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dan Collette

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.
  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Daniel „Dan” Collette (ur. 2 kwietnia 1985 w Luksemburgu) – luksemburski piłkarz grający na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika. Od 2006 roku jest zawodnikiem klubu Jeunesse Esch.

  Reprezentacja Wysp Owczych w piłce nożnej jest drużyną piłkarską, rozgrywającą mecze w imieniu Wysp Owczych, zależnego terytorium Danii na Morzu Norweskim. Jest członkiem UEFA. Za funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Piłkarski Wysp Owczych (far. Fótbóltssamband Føroya). Piłkarze to w dużej mierze amatorzy i hobbyści tego sportu.Nationaldivisioun - najwyższa klasa rozgrywkowa klubów piłki nożnej w Luksemburgu. Do 2011 liga nosi nazwę BGL Ligue i jest sponsorowana przez Fortis. Do 2006 występowało w lidze 12 drużyn, lecz od sezonu 2006/2007 rozgrywki skupiają 14 zespołów. Obecnym mistrzem jest zepół Fola Esch.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Swoją karierę piłkarską Collette rozpoczął w klubie Swift Hesperange. W 2002 roku awansował do kadry pierwszego zespołu i w sezonie 2002/2003 zadebiutował w nim w pierwszej lidze luksemburskiej. W zespole Swiftu występował do końca sezonu 2005/2006.

  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

  Latem 2006 roku Collette przeszedł do Jeunesse Esch. W sezonie 2005/2006 wywalczył z Jeunesse wicemistrzostwo Luksemburga. Z kolei w sezonie 2009/2010 został z Jeunesse mistrzem Luksemburga.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Luksemburga Collette zadebiutował 24 lutego 2004 roku w przegranym 2:4 towarzyskim meczu z Wyspami Owczymi.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dan Collette w bazie National Football Teams (ang.)
 • Dan Collette w bazie EU.FOOTBALL (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.84 sek.