Damian Muskus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

Damian Andrzej Muskus (ur. 6 września 1967 w Nowej Sarzynie) – polski duchowny rzymskokatolicki, franciszkanin, doktor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 2002–2005, biskup pomocniczy krakowski od 2011.

Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 6 września 1967 w Nowej Sarzynie, dzieciństwo spędził w Leżajsku. W 1986 ukończył Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych prowincji bernardynów. Po rocznym nowicjacie w klasztorze w Leżajsku przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia 9 września 1987 złożył pierwsze śluby zakonne. Śluby wieczyste złożył 4 października 1991. W latach 1987–1993 odbył studia filozoficzno-teologiczne, przez pierwsze dwa lata w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Krakowie, a przez kolejne cztery w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na prezbitera został wyświęcony 12 czerwca 1993 w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej przez arcybiskupa metropolitę lwowskiego Mariana Jaworskiego. W latach 1994–1998 kontynuował studia z zakresu katechetyki na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie na podstawie dysertacji Szkoła środowiskiem katechetycznym. Katechetyczne studium interdyscyplinarne uzyskał doktorat z nauk teologicznych.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL, łac. Catholica Universitas Lublinensis Ioannis Pauli II) – niepubliczny katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie, posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.Katechetyka (z gr. katēchēsis, katēchéō = „nauczam ustnie”) – dział teologii zajmujący się nauczaniem zasad religii.

W pierwszym roku po święceniach kapłańskich pracował jako katecheta w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej był w latach 1998–2002 wicemagistrem braci kleryków, a w latach 2002–2005 piastował urząd rektora. Od 2002 do 2005 pełnił funkcję gwardiana klasztoru św. Franciszka w Kalwarii Zebrzydowskiej, następnie od 2005 do 2011 był gwardianem klasztoru Matki Bożej Anielskiej i kustoszem sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Amaia (łac. Amaiensis) – stolica historycznej diecezji we Hiszpanii w regionie Aragonia, sufragania metropolii Tarragona. Współcześnie miejscowość Amaya w Hiszpanii. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Od 2011 biskupem Amai jest biskup pomocniczy krakowski Damian Muskus OFM.

16 lipca 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej ze stolicą biskupią Amaia. Święcenia biskupie otrzymał wraz z Grzegorzem Rysiem 28 września 2011 w katedrze na Wawelu. Konsekratorem był kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, a współkonsekratorami kardynałowie Franciszek Macharski, arcybiskup senior krakowski, i Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Ecce Mater Tua” (Oto Matka twoja).

Stanisław Dziwisz (ur. 27 kwietnia 1939 w Rabie Wyżnej) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor teologii, sekretarz i kapelan arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w latach 1966–1978, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II w latach 1978–2005, arcybiskup metropolita krakowski od 2005, kardynał prezbiter od 2006.Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów (OFM) w Kalwarii Zebrzydowskiej pw. bł. Jana Dunsa Szkota przy klasztorze św. Franciszka z Asyżu w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Konferencji Episkopatu Polski został członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także zastępcą przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Damian Muskus. catholic-hierarchy.org. [dostęp 2012-07-15].
 2. O. Damian Muskus OFM – biskupem pomocniczym arch. krakowskiej. ekai.pl (arch.), 2011-07-16. [dostęp 2018-09-23].
 3. Znani Absolwenci. zslchrobry.lezajsk.pl. [dostęp 2016-10-16].
 4. Nota biograficzna Damiana Muskusa na stronie archidiecezji krakowskiej. diecezja.pl. [dostęp 2018-12-27].
 5. Damian Muskus, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-08-31].
 6. Nomina di Ausiliari di Kraków (Polonia) (wł.). press.vatican.va, 2011-07-16. [dostęp 2014-08-02].
 7. Komunikat Nuncjatury – nominacje w arch. krakowskiej. episkopat.pl (arch.), 2011-07-16. [dostęp 2013-08-01].
 8. Ks. Ryś i o. Muskus wyświęceni na biskupów. krakow.tvp.pl (arch.), 2011-09-26. [dostęp 2017-12-10].
 9. Damian Muskus na stronie Konferencji Episkopatu Polski. episkopat.pl. [dostęp 2016-10-18].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna Damiana Muskusa na stronie archidiecezji krakowskiej [dostęp 2018-12-27]
 • Damian Muskus na stronie Konferencji Episkopatu Polski [dostęp 2016-10-18]
 • Damian Muskus w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [2011-10-01]
 • Stanisław Marian Ryłko (ur. 4 lipca 1945 w Andrychowie) – polski duchowny katolicki, kardynał, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej.Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów znajdujące się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu Góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biskupi krakowscy − biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a następnie (od 1925) archidiecezji krakowskiej.
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.
  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

  Reklama