Damei Fachang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Damei Fachang (ur. 752, zm. 839; chiń. 大梅法常, pinyin Dàméi Fǎcháng; kor. 대매법상 Taemae Pŏpsang; jap. Daibai Hōjō; wiet. Đại Mai Pháp Thường) – chiński mistrz chan ze szkoły hongzhou, znany także jako Fachang Yiyu (法昌倚遇).

Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).Bodhidharma (skt बोधिधर्म; chiń Putidamo 菩提达摩; kor. Pori Dalma; jap. Bodai Daruma; wiet. Bồ-đề-đạt-ma) – na wpół legendarna postać buddyzmu mahajany. Był 28. patriarchą buddyzmu indyjskiego i pierwszym patriarchą buddyzmu chan). Za pierwszego patriarchę uważa go także buddyzm zen, będący kontynuacją chan. Tradycja mówi, że przybył z Indii do Chin, by przynieść przekaz Dharmy Buddy. Mimo że istnieją dokumenty chińskie, które wspominają mnicha buddyjskiego o takim imieniu, są też głosy negujące prawdziwość legendy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodził z miasta Xiangyang (dziś znanego jako Xiangfang w północnej prowincji Hubei). Pochodził z rodziny Zheng.

Jako młody chłopiec opuścił dom rodzinny i rozpoczął praktykę w klasztorze Yuquan w Jingzhou, który był centrum szkoły tiantai. Był świetnie literacko wykształcony, sutry nie miały dla niego tajemnic; po jednym przeczytaniu pamiętał całe rozdziały. W wieku 20 lat otrzymał święcenia mnisie. Postanowił praktykować chan i w tym celu udał się do jednego z najwybitniejszych mistrzów chan w historii – Mazu Daoyi. Prawdopodobnie spotkali się w klasztorze Kaiyuan.

Jingzhou (chin.: 荆州; pinyin: Jīngzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w środkowych Chinach, w prowincji Hubei. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 180 048. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 6 421 042 mieszkańców.Yuquan si (Klasztor Jadeitowego Źródła, chiń.: 玉泉寺 ) – chiński klasztor buddyjski położony w prowincji Hubei, jeden z najstarszych klasztorów w Chinach, najstarszy klasztor w prowincji Hubei.

Podczas pierwszego ich spotkania Damei spytał mistrza Mazu Czym jest Budda? Mistrz odparł Umysł jest Buddą. Damei doświadczył wielkiego oświecenia. Następnie Damei udał się na górę Tiantai, gdzie zapewne pogłębiał studia. W 796 r. przeniósł się na górę Damei (Wielka Śliwka), wybudował sobie chatkę, w której żył i praktykował medytację chan. Nikt nie wiedział, co się z nim stało. Po czterech latach przypadkiem natrafił na niego mnich, uczeń mistrza chan Yanguana Qi’ana. Yanguan przypomniał sobie, że kiedy praktykował u Mazu, faktycznie był tam taki mnich i zawiadomił o tym Mazu. Mazu posłał do Dameia mnicha z pytaniem Kiedy widziałeś mistrza Mazu, co on powiedział, że zamieszkałeś na tej górze? Damei odpowiedział Mistrz Mazu powiedział mi, że Umysł jest Buddą. Na to poinstruowany mnich odparł Obecnie nauki mistrza Ma się zmieniły. Damei spytał Jak? Mnich rzekł Teraz on mówi Ani umysł, ani Budda. Damei wybuchnął Ten stary facet ciągle miesza ludziom w głowach. Niech sobie chodzi i mówi Ani Umysł, ani Budda. Jeśli chodzi o mnie, pozostaję przy Umysł jest Buddą! Gdy Mazu usłyszał odpowiedź Dameia powiedział Śliwka dojrzała.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Bezbramna brama (chiń. 無門關 Wumenguan; pol. Bezbramna brama, bezbramne przejście; kor. Mumun kwan;; jap. Mumonkan; wietn. Vô môn quan) – jeden z najważniejszych zbiorów gong’anów stworzony przez mistrza chan Wumena Huikaia (1183–1260) w 1229 r.

Damei pozostawał w swojej pustelni przez prawie czterdzieści lat. Kiedy zaczęli do niego przychodzić uczniowie po nauki i zaproponowano mu stanowisko opata w wielkim klasztorze opuścił ją i chodził po górach. Jednak poszło za nim tylu mnichów, że w końcu wybudował w 836 r. na tej samej górze klasztor Husheng, w którym praktykowało 600 uczniów.

Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

Pewnego dnia powiedział nagle do swoich uczniów Kiedy to przychodzi, nie może być cofnięte. Kiedy to odchodzi, nie można za tym pójść. Gdy przerwał słychać było wiewiórkę. W końcu powiedział To jest właśnie ta rzecz! Nie jakaś inna rzecz! Każdy z was! Trzymajcie i wspierajcie to dobrze. A teraz umieram. I po wypowiedzeniu tych słów zmarł.

Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.Hongzhou zong (chiń. 洪州宗, pinyin hóngzhōuzōng) – szkoła hongzhou - szkoła (linia przekazu Dharmy) chan, która prowadzona przez mistrza chan Mazu Daoyi (709-188) i jego uczniów, zastąpiła różnorodne tradycje wczesnego chanu i zdominowała ruch chan w okresie 100 lat, od okresu po rebelii Ana Lushana (755-763) do okresu po prześladowaniu buddyzmu przez cesarza Huichanga (會昌, pan. 841-846). Mistrz Mazu i jego uczniowie do dziś zajmują główne pozycje w panteonie chan, a szkoła wyznaczyła nową ortodoksję chanu. Jej spadkobierczynią była dominująca później szkoła linji, której założyciel mistrz chan Linji Yixuan (zm. 866) był w trzecim pokoleniu spadkobiercą Mazu. Szkoła hongzhou wpłynęła w decydujący sposób na późniejszy rozwój chanu, sŏnu i zenu.

Poświęcony mu jest gong’an 30 z Bezbramnej bramy.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nanyue Huairang (南嶽懐譲) (ur. 677, zm. 744) (kor. Namak Hweyang (남악 회양); jap. Nangaku Ejō ( ); wiet. Nam Nhạc Hoài Nhượng) – chiński mistrz chan.
Dajian Huineng (曹渓慧能; ur. 638; zm. 713) – chiński mistrz chan, założyciel małej szkoły chan, zwanej szkołą południową lub nagłego oświecenia. Po działaniach jego ucznia Hezego Shenhuia uznany za Szóstego Patriarchę. Stworzył ideologiczne i praktyczne podstawy w pełni rozwiniętego chanu.
Kōan (jap. 公案, kōan; chiński: gōng’àn) – problem lub pytanie oparte na paradoksie, stosowane w buddyzmie zen. Próby poszukiwania i znalezienia odpowiedzi na to pytanie pomagają w skupianiu uwagi, co jest podstawą medytacji typu skupionej uważności (ang. Focused Attention). Często kōany są stosowane jako ćwiczenia dla uczniów, których umysły są jeszcze zbyt niespokojne, by mogli oni efektywnie przejść do medytacji metodą otwartej obserwacji (ang. Open Monitoring). Praktyka skupionej uważności wykorzystująca kōany, podobnie jak inne rodzaje medytacji, ma za zadanie umożliwić medytującemu osiągnięcie stanu oświecenia.
Język wietnamski (wiet. tiếng Việt, tiếng Việt Nam lub Việt ngữ) – jest narodowym i oficjalnym językiem Wietnamu. Wietnamski jest językiem ojczystym Wietnamczyków (người Việt / người kinh), stanowiących ok. 87% populacji tego kraju, oraz ok. dwóch milionów wietnamskich emigrantów. Jako drugi język używany jest przez mniejszości narodowe Wietnamu.
Sutra (sans. सूत्र, sūtra; pali sutta, co znaczy księga lub pismo; chiń. jing 經; kor. kyǒng 경; jap. kyō; wiet. kinh; tyb. མདོ, Wylie mdo) – to nazwa religijnych ksiąg buddyjskich lub hinduskich. W buddyzmie sutry zawierają nauki Buddy: jego wykłady, dyskusje z uczniami i słuchaczami. W hinduizmie termin sutra oznacza mniej więcej aforyzm i odnosi się do mądrości wyrażonej w zwięzły sposób.
Hangzhou Tianlong (chiń.: 杭州天龍; pinyin: Hángzhōu Tiānlóng; bd) (kor.; jap. Kōshū Tenryū; wiet. Hàng Châu Thiên Long) – chiński mistrz chan z południowej szkoły chan.
Mazu Daoyi (właściwie Jiangxi Daoyi; ur. 709, zm. 13 marca 788) (chiń. 馬祖道一); (kor. Majo Toil (마조 도일) | jap. Baso Dōitsu ( ) | wiet. Mã Tổ Đạo Nhất) – chiński mistrz chan, założyciel szkoły hongzhou, jeden z najbardziej wpływowych i poważanych mistrzów w historii zenu.

Reklama