Dalmierz laserowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dalmierz LRB20000

Dalmierz laserowy (ang. laser target marker, LTM, lub laser rangefinder, LRF) – rodzaj dalmierza do określania odległości od nieprzezroczystego obiektu za pomocą promienia lasera (zwykle podczerwonego).

Bateria CR2 – ogniwo litowe o napięciu 3,0 V stosowane w aparatach fotograficznych, oświetleniu taktycznym, laserowych modułach celowniczych, celownikach kolimatorowych, noktowizorach i celownikach noktowizyjnych, oraz w dalmierzach laserowych. Ogniwo ma kształt walca o długości 26,3 do 27,0 mm, średnicy ok. 15,3 mm i wadze od 10,7 do 11,2 grama.Lorneta (lornetka) – przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. Lorneta jest tak skonstruowana, aby dawała obraz prosty, czyli nie odwrócony. Zaletą lornety w porównaniu z lunetą (przy tej samej średnicy obiektywu) jest jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości. Rozstawienie lunet wpływa także na wrażenie plastyczności obrazu dając efekt stereoskopowy

Dalmierze używane są w wojsku i przez policję, w sporcie (w golfie, do strzelań długodystansowych i przez myśliwych) oraz w budownictwie i budowlanych pracach wykończeniowych.

Zasada działania[ | edytuj kod]

Czas przelotu[ | edytuj kod]

Pomiar odległości polega na wysłaniu promienia lasera w kierunku obiektu i zmierzeniu czasu po jakim odbity promień powróci do nadawcy. Na podstawie tego czasu obliczana jest odległość od obiektu.

Laserowy system referencyjny (precyzyjnej nawigacji) używany jest do określenia pozycji statku DP względem obiektu (platforma, barka, inny statek) w pobliżu którego statek DP pracuje.Myśliwy – historycznie osoba zajmująca się łowiectwem, uczestnicząca w polowaniach w celu pozyskania mięsa, skór oraz kości, poroża i innych trofeów łowieckich. Obecnie - osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem łowieckim i etyką łowiecką. W tym znaczeniu - przeciwieństwo kłusownika. Dawne określenia myśliwego: łowca, strzelec.

Obliczanie przesunięcia fazowego fali świetlnej[ | edytuj kod]

Ta technika jest stosowana w zaawansowanych dalmierzach wojskowych. Umożliwia zwiększenie dokładności pomiaru techniką czasu przelotu.

Interferometria[ | edytuj kod]

Interferometryczny pomiar odległości jest najdokładniejszy, ale aparatura jest droga i podatna na uszkodzenia.

Bateria PP3 (tzw. bateria dziewięciowoltowa) – bateria ogniw zwykle zbudowana z 6 ogniw typu AAAA połączonych szeregowo, zamkniętych w metalowej obudowie o kształcie prostopadłościanu.Kolidar - dalmierz laserowy, którego źródłem promieniowania jest laser impulsowy. Służy głównie do wykrywania i lokalizacji obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej lub pomiarów odległości między dwoma statkami kosmicznymi.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.
Wolt – jednostka potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego i siły elektromotorycznej, używana w układach jednostek miar SI, MKS i MKSA, oznaczana V.
International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
Interferometria – technika wykorzystująca zjawisko interferencji fal elektromagnetycznych (światła, fal radiowych) do pomiarów, np. długości fali, pomiarów kątowych gwiazd, kontroli jakości elementów i układów optycznych.

Reklama