Dailymotion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dailymotionserwis internetowy umożliwiający prezentację filmów, wideoklipów lub własnych mini produkcji w internecie, reklamujący się hasłem Regarder, publier, partager (pol. „Oglądać, publikować, dzielić się”), założony w Paryżu we Francji, jako odpowiedź na serwis YouTube. Domena dailymotion.com została zarejestrowana miesiąc po YouTube. Dailymotion jest dostępny w 18 różnych językach i 35 zlokalizowanych wersjach.

The Wall Street Journal – wydawana w Nowym Jorku jedna z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej. Według danych z 2005 roku, dzienny nakład wynosi 2,6 miliona egzemplarzy. Właścicielem gazety jest Dow Jones & Company.HTML 5 – język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych www. Jest rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1), opracowywane w ramach prac grupy roboczej WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) i W3C.

Historia[ | edytuj kod]

Serwis został założony w marcu 2005 roku przez Benjamina Bejbauma i Oliviera Poitrey. Na początku firma korzystała z finansowego wsparcia inwestorów indywidualnych. We wrześniu 2006 roku z pomocą dwóch funduszy inwestycyjnych Atlas Venture oraz Partech International firmie udało się zgromadzić 7 milionów euro, które uznano za największe zyski we francuskim segmencie Internetu w 2006 roku. W styczniu 2008 roku Dailymotion otworzyło swoje pierwsze biuro w Londynie, w kwietniu 2009 roku w Nowym Jorku, a w lipcu 2011 roku w San Francisco. W październiku 2009 roku państwo francuskie zainwestowało w Dailymotion poprzez strategiczny fundusz inwestycyjny należący w 51% do Caisse des dépôts, a w 49,95% bezpośrednio do państwa. W dniu 25 stycznia 2011 francuska firma telekomunikacyjna Orange kupiła 49% udziałów w Dailymotion za 62 miliony euro. 10 stycznia 2013 Orange stał się wyłącznym właścicielem Dailymotion, wykupując pozostałe 51% za 61 mln euro. 20 marca 2013 Wall Street Journal poinformował, że Yahoo jest w trakcie rozmów z Orange dotyczących nabycia 75% udziałów Dailymotion. 1 maja 2013 rząd francuski interweniował w celu zapobieżenia tej transakcji, nie zgadzając się na sprzedaż pakietu kontrolnego akcji. Interwencja ta była przedmiotem kontrowersji. W grudniu 2013 roku Dailymotion ogłosił nabycie szwajcarskiego startupu Jilion, który zajmował się rozwojem konfigurowalnego i wieloplatformowego odtwarzacza wideo. W marcu 2015 roku Dailymotion zmienia wizerunek wizualny, tworząc nowe logo i wygląd strony. Pojawia się również wersja beta nowego odtwarzacza opartego na HTML5. W kwietniu 2015 roku Vivendi zakupiło od Orange 80% udziałów w Dailymotion za 217 milionów euro. We wrześniu 2015 roku Vivendi nabyła dodatkowe 10%.

Theora – darmowy, stratny kodek obrazu, stworzony przez Xiph.Org Foundation na podstawie kodeka VP3, który został udostępniony na zasadach FLOSS przez On2 Technologies.YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Startup lub start-up – tymczasowa organizacja lub młode innowacyjne przedsiębiorstwo poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost.
Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
Adobe Flash Player (dawn. Macromedia Flash Player) – multimedialna wtyczka do przeglądarek internetowych i jednocześnie odtwarzacz animacji stworzony i dystrybuowany przez firmę Adobe Systems. Flash Player uruchamia pliki SWF, które można stworzyć za pomocą narzędzi projektowych Adobe Flash, Adobe Flex, oraz wielu innych programów Adobe i firm trzecich.
Identyfikacja wizualna (ang. corporate identity - CI) to podstawowe narzędzie, służące kreowaniu wizerunku marki firmy na rynku. Termin ten określa ogół symboli i zachowań stosowanych w firmie w celu uzyskania czytelnej i spójnej identyfikacji rynkowej i wyróżnienia jej spośród konkurencyjnych marek. Spójny system wizualny jest najważniejszym elementem całościowej identyfikacji, a jego podstawę stanowi znak firmowy - logo.
Wieloplatformowość - termin odnoszący się do aplikacji, języków programowania, systemów operacyjnych oraz innego oprogramowania i jego implementacji, pracujących na różnych platformach sprzętowych. Przykładowo, wieloplatformowa aplikacja będzie działać pod kontrolą systemu Microsoft Windows na architekturze x86 oraz systemu Linux na architekturze ARM.

Reklama