Dahlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dahlakarchipelag blisko 220 wysp najczęściej koralowych na Morzu Czerwonym, u wybrzeży Erytrei. W większości niezamieszkane. Powierzchnia: 1,8 tys. km².

Ibis czczony (Threskiornis aethiopicus) — gatunek dużego ptaka z rodziny ibisowatych (Threskiornithidae). Zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary, Madagaskar i Irak.Czapla purpurowa (Ardea purpurea) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:

Największymi wyspami są Dahlak Kebir (750 km², Morski Park Narodowy Dahlak) i Nora (130 km²). Archipelag jest rejonem turystycznym, są tutaj też bazy wojskowe. Występuje połów pereł, gąbek, ryb i żółwi. Podczas wojny na Dahlak Kebir znajdowała się etiopska baza wojskowa. Poza tym rybacy i pasterze owiec zamieszkują niektóre wyspy. Na Dahlak Kebir podróżują również turyści, główną atrakcją jest nurkowanie.

Żółw zielony, żółw jadalny (Chelonia mydas) – gatunek gada z rodziny żółwi morskich. Nazwa żółw zielony pochodzi od koloru ich tkanki tłuszczowej. Często spotyka się go na pełnym morzu w stadach.Tringa – rodzaj ptaków z rodziny bekasowatych (Scolopacidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji i Ameryce Północnej.

Warunki naturalne[ | edytuj kod]

Małe wyspy wschodniej części archipelagu

Wyspy archipelagu Dahlak leżą w odległości od około 20 do 100 km od wybrzeża Erytrei. Są zróżnicowane – od piaszczystych wysepek po takie z ekosystemem zbliżonym do kontynentalnego. Większość wysp utworzyła się z solnych diapirów w okresie, w którym Morze Czerwone całkowicie wyschło; inne są utworzone przez plejstoceńskie piaskowce oraz pokłady piasku morskiego. W strefie eufotycznej wokół wysp rozwijają się koralowce. Większość wysp pokrywa nagi piasek, w niektórych widać wyniesione koralowce lub porozrzucaną roślinność podobną do kontynentalnej – akacje (Acacia), proso (Panicum), gronorosty (Sargassum) i wilczomlecze (Euphorbia), a w obszarach pokrytych bardziej słonym piaskiem również sodówki (Suaeda), zatrwiany (Limonium), łobody (Atriplex) i Zygophyllum. Na niektórych wyspach występują skaliste klify, na innych płaskie obszary pokryte piaskiem, żwirem lub mułem. Miejscami występują namorzyny z Avicennia marina, korzeniarami (Rhizophora) i Ceriops. Większość opadów na wyspie spada między październikiem a majem; roczna suma opadów wynosi 180–250 mm.

Warzęcha zwyczajna, warzęcha (Platalea leucorodia) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny ibisowatych, zamieszkujący w zależności od podgatunku:Łoboda (Atriplex L.) – rodzaj roślin należący w różnych systemach klasyfikacyjnych do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Gatunkiem typowym jest Atriplex hortensis L..

Fauna[ | edytuj kod]

W wodach wokół wysp żyją liczne gatunki ryb. Odnotowano również żółwie zielone (Chelonia mydas) i szylkretowe (Eretmochelys imbricata). Na Dehalak Kebir i Nocra odnotowano karłowate gazelki pręgogłowe (Gazella soemmerringii), jednak status niepewny – prawdopodobnie były to hybrydy z innym gatunkiem.

Proso (Panicum L.) – rodzaj roślin jednorocznych lub bylin należący do rodziny wiechlinowatych. Należy do niego ok. 500 gatunków występujących w strefie międzyzwrotnikowej, dalej na północ sięgając strefy klimatu umiarkowanego w Ameryce Północnej. Z tego rodzaju pochodzą jedne z najstarszych roślin zbożowych. Gatunkiem typowym jest Panicum miliaceum L.Strefa eufotyczna – powierzchniowa strefa zbiorników wodnych pokrywająca się ze strefą trofogeniczną, w której nad rozkładem martwej materii i oddychaniem przeważa produkcja pierwotna. Dostępność światła, tlenu i biogenów sprawia, iż jest to strefa bogata w fitoplankton.

Ostoja ptaków[ | edytuj kod]

Od 2001 roku BirdLife International uznaje wyspy za ostoję ptaków IBA. Wymienia 8 gatunków, które zaważyły na tej decyzji. Są wśród nich trzy bliskie zagrożenia – sokół śniady (Falco concolor), mewa białooka (Larus leucophthalmus) i trznadel popielaty (Emberiza cineracea). Pozostałe 5 gatunków najmniejszej troski to pustułeczka (Falco naumanni), rybitwa bengalska (Thalasseus bengalensis), stepówka rudogardła (Pterocles senegallus), skowron pustynny (Alaemon alaudipes) oraz białorzytka czarnosterna (Oenanthe melanura). Prócz wspomnianych gatunków, na wyspach pojawiają się liczne inne gatunki ptaków wodnych, w tym mewa przydymiona (Larus hemprichii), rybitwy: arabska (S. repressa) i brunatnogrzbieta (S. anaethetus). Podczas zimowania na wyspach przebywają śmieszki (Larus ridibundus). Na wyspach gniazdują także faetony białosterne (Phaethon aethereus), pelikany małe (Pelecanus rufescens), głuptaki białobrzuche (Sula leucogaster). Pojawiają się również czaple – rafowa (Egretta gularis), olbrzymia (Ardea goliath), purpurowa (A. purpurea), zielonawa (Butorides striatus), ibis czczony (Threskiornis aethiopicus, tylko lęgi), warzęcha zwyczajna (Platalea leucorodia), brodźce z rodzaju Tringa i sieweczki Charadrius.

BirdLife International (pierwotnie International Council for Bird Preservation - Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków) - to międzynarodowa organizacja, której celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk. BirdLife International jest federacją organizacji zajmujących się ochroną ptaków z różnych krajów, tzw. organizacji partnerskich. Polskim partnerem BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.Mewa przydymiona (Ichthyaetus hemprichii) – gatunek ptaka wodnego z rodziny mew (Laridae), zamieszkujący południowe brzegi Morza Czerwonego oraz Zatokę Perską. Sporadycznie zimą spotykana również na północ aż do zatok Sueskiej i Akaba. Ściśle nadmorska, wszystkożerna. Długość ciała 42-45 cm, rozpiętość skrzydeł 105-113 cm.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ER002 Dehalak Archipelago and offshore islands. BirdLife Data Zone. [dostęp 18 stycznia 2016].
  2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1. A-F. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 550.
Piaskowiec jest to drobnoziarnista skała osadowa. Występuje jako jedna z najczęstszych skał tego typu. Występuje zwykle w warstwie wodonośnej lub w miejscach występowania złóż ropy oraz gazu ziemnego. Rybitwa brunatnogrzbieta (Onychoprion anaethetus) – gatunek średniego ptaka z rodziny mew (Laridae), zamieszkujący Karaiby, Mauretanię, Morze Czerwone i Zatokę Perską. Długość ciała 37-42 cm, rozpiętość skrzydeł 65-72 cm.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Diapir – struktura geologiczna, powstała w wyniku migracji skał ku powierzchni Ziemi, gdy starsze skały o mniejszej gęstości przebijają skały młodsze (najczęściej osadowe) o gęstości większej (migracja skały ku powierzchni wywołana jest głównie różnicą gęstości skał). Struktury diapirowe mają najczęściej postać kominów, grzybów, ścian itp. Przykładem struktury diapirowej jest diapir solny Mogilna. Diapiry mogą również powstać w wyniku wdzierania się gorącej, a przez to plastycznej i lżejszej od skał otoczenia magmy w wyżej zalegające warstwy skalne.
Białorzytka czarnosterna (Oenanthe melanura) – gatunek małego ptaka z rodziny muchołówkowatych. Występuje na Półwyspie Arabskim i w części saharyjskiej Afryki. Nie jest zagrożony wyginięciem.
Sodówka (Suaeda Forssk. ex J.F. Gmel.) – rodzaj roślin w różnych systemach klasyfikacyjnych włączany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Gatunkiem typowym jest Suaeda veda Forssk. ex J.F. Gmel.
Charadrius – rodzaj ptaków z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji, Afryce, Australii i obu Amerykach.
Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) – krytycznie zagrożony gatunek gada z rodziny żółwi morskich (Cheloniidae). Jedyny gatunek monotypowego rodzaju Eretmochelys. Wyróżniane są dwa podgatunki: występujący w Atlantyku E. i. imbricata i E. i. bissa z tropikalnych terenów Indopacyfiku.
Rybitwa arabska (Sterna repressa) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny mew (Laridae), zamieszkujący nad Morzem Czerwonym, południowej części półwyspu Synaj oraz na północnym Oceanie Indyjskim, sporadycznie w Zatoce Akaba. Wędrowna. Długość ciała 32-34 cm, rozpiętość skrzydeł 58-63 cm. Podobna do rybitwy rzecznej, lecz z nieco dłuższym dziobem i węższymi skrzydłami.

Reklama