Dagmara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dagmaraimię żeńskie pochodzenia skandynawskiego. Wywodzi się być może z połączenia słów dag „dzień” i mar „dziewica”, „panna”, albo też mari „sławny”. Możliwe, że jest to duńska wersja słowiańskiego imienia Drogomira, które nosiła czeska księżniczka, żona Waldemara II Zwycięskiego.
Brak jednoznacznego pochodzenia imienia. Może to być także żeńska forma imienia Dagmar, będącego imieniem dynastycznym u plemion frankońskich pochodzenia celtyckiego oznaczająca 'wielki przez dobroć' lub germańskiego w znaczeniu 'mąż jasny jak dzień', jak i żeńska forma imienia Dagobert.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Dagmara Bryzek (ur. 22 czerwca 1998 w Warszawie) – polska aktorka filmowa, tancerka. Najbardziej znana z roli św. królowej Jadwigi Andegaweńskiej w serialu historycznym Korona królów.

Dagmara imieniny obchodzi 24 maja i 20 grudnia.

Znane osoby noszące imię Dagmara:

 • Dagmara Bryzek – polska aktorka;
 • Dagmara Duńska – caryca Rosji, matka ostatniego cara Mikołaja II;
 • Dagmara Domińczyk – polska aktorka mieszkająca w USA;
 • Dagmar Havlová – czeska aktorka, żona Václava Havla;
 • Dagmara Jack – polska kompozytorka muzyki poważnej mieszkająca w Berlinie;
 • Dagmara Kowalska – polska piłkarka ręczna;
 • Dagmara Krzyżyńska – polska narciarka alpejska;
 • Dagmara Matuszak – polska malarka, ilustratorka, autorka komiksów;
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dagmara. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM za H.Frosem i F. Sową. [dostęp 2011-12-10].
  2. Jan Grzenia, Słownik imion, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 2002, ISBN 83-01-13741-X, OCLC 830306364.
  Dagmara Matuszak (ur. 31 sierpnia 1973 w Poznaniu) – polska ilustratorka, malarka i autorka komiksów. Jest projektantką książek, plakatów, okładek i ilustracji książkowych.Drogomira, Drogmira, Dragomira, Drahomira, Drohomira, Dargomiera – słowiańskie imię żeńskie, złożone z członów Drogo- ("drogi") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło ono oznaczać "ta, której drogi jest pokój". Odpowiednik męskiego imienia Drogomir i podobnych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Dagmara Krzyżyńska (ur. 12 kwietnia 1981) - polska narciarka alpejska, uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Trzykrotna złota medalistka Zimowej Uniwersjady.
  Germanie, inaczej Germanowie – odłam Indoeuropejczyków żyjący w północnej i środkowo-północnej Europie, na północ od ludów celtyckich, posługujący się językami germańskimi.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Języki skandynawskie (języki nordyckie, nordyjskie, północnogermańskie) – północna grupa języków germańskich, którymi posługuje się blisko 18 mln mówiących, zamieszkujących Europę Północną, konkretnie takie kraje jak: Szwecja, Dania, Norwegia, Islandia oraz Wyspy Owcze.
  Dagmara Jack (ur. 29 lutego 1984 w Katowicach) – współczesna polska kompozytorka muzyki poważnej, mieszkająca w Berlinie.
  Jan Bogusław Grzenia (ur. 1962) – polski językoznawca, autor licznych słowników, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w problematyce języka w Internecie, językoznawstwie polonistycznym, kulturze języka, onomastyce i stylistyce; również wydawca.

  Reklama