Daewoo Motors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwsze logo Daewoo
Ostatnie logo Daewoo
Fabryka Daewoo-FSO w Warszawie

Daewoo Motors – były południowokoreański producent samochodów osobowych, dostawczych, SUV-ów i autobusów z siedzibą w Inczonie działający w latach 1983–2011. Przedsiębiorstwo należało do amerykańskiego koncernu General Motors.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.GM Daewoo, GM KOREA (한국지엠|한국지엠) – marka samochodów produkowanych przez przedsiębiorstwo o tej samej nazwie. Produkowane początkowo wyłącznie w Korei Południowej.

Portfolio Daewoo Motors[ | edytuj kod]

100% akcji[ | edytuj kod]

 • Automobile Craiova – rumuński producent samochodów należący do Daewoo Motors w latach 1994–2006,
 • Avia – czeski producent ciężarówek i autobusów należący do Daewoo Motors w latach 1995–2006,
 • FSO – polski producent samochodów należący do Daewoo Motors w latach 1996–2004,
 • FS Lublin – polski producent samochodów dostawczych należący do Daewoo Motors w latach 1995–2001,
 • SsangYong – południowokoreański producent SUV-ów należący do Daewoo Motors w latach 1998–2000.
 • Joint ventures[ | edytuj kod]

 • AvtoZAZ – ukraiński producent samochodów, w joint venture z Daewoo Motors w latach 1998–2003,
 • LDV – brytyjski producent samochodów dostawczych, w joint venture z Daewoo Motors w latach 1995–1999,
 • UzDaewooAuto – uzbecki producent samochodów, w joint venture z Daewoo Motors w latach 1992–2008.

 • Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Daewoo Nexia - samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez koncern GM Daewoo od 1994 roku jako zmodyfikowana wersja Opla Kadetta E. Obecnie auto produkowane jest w zmienionej stylistyce w Uzbekistanie. Pojazd został zaprezentowany podczas salonu motoryzacyjnego w Pekinie w 1994 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Maepsy z 1983 roku, pierwszy pojazd marki Daewoo
  Nexia II z lat 2008–2016, ostatni model marki Daewoo w historii

  Południowokoreański multibranżowy konglomerat Daewoo Group w grudniu 1982 roku zdecydował się wkroczyć również do sektora motoryzacyjnego, kupując lokalne przedsiębiorstwo motoryzacyjne Saehan Motors pozostające w ścisłej współpracy z amerykańskim General Motors. Już na początku kolejnego roku, w 1983, Daewoo Group zdecydowało się zmienić nazwę motoryzacyjnego producenta na Daewoo Motors. Dwoma pierwszymi modelami nowej marki stały się konstrukcje wywodzące się z portfolio Saehana, sedany Maepsy i Royale.

  FSO Polonez - samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p, który był jednak produkowany równorzędnie aż do 1991 roku. Przez cały okres produkcji samochód przeszedł kilka większych modernizacji, wprowadzano także kolejne odmiany.Daewoo Tico – najmniejszy z samochodów produkowanych przez koncern Daewoo. Po przejęciu fabryki FSO produkowany również w Polsce, gdzie wyprodukowano 126 369 egzemplarzy.

  Prezentując kolejne modele poszerzające portfolio modelowe Daewoo, producent korzystał z technologii General Motors zapożyczonej od europejskiego Opla, a także porozumiał się z producentami japońskimi w celu opracowania niewielkiego Tico (na bazie Suzuki Alto) oraz topowej limuzyny Arcadia (bliźniaczej wobec modelu Honda Legend).

  SsangYong Musso – samochód sportowo-użytkowy produkowany przez południowokoreańską firmę SsangYong w latach 1993-2005.Opel Kadett - nazwa modelu samochodu produkowanego w latach 1936 - 1940, a następnie 1962 - 1993, przez firmę Opel. Można wyróżnić następujące generacje tego auta:

  Przez pierwszą dekadę rynkowej obecności Daewoo pozostawało marką lokalną, obecną wyłącznie na rynku Korei Południowej, z kolei w połowie lat 90. XX wieku producent rozpoczął globalną ekspansję zainspirowaną polityką macierzystego Daewoo Group. Najpierw operacje rozwinięto w Europie Zachodniej, w 1996 roku poszerzono zasięg m.in. o Polskę, a do końca lat 90. producent oferował samochody także w obu Amerykach, rynkach azjatyckich oraz Australii.

  LDV Group – dawny brytyjski producent samochodów dostawczych z siedzibą w Birmingham działający w latach 1993–2009. Daewoo Magnus (znany także jako Chevrolet Epica, Chevrolet Evanda, Daewoo Evanda, Suzuki Verona oraz Formosa Magnus) - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez koreańską firmę Daewoo w latach 2000–2006. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modelu Leganza. Do napędu użyto silnika R4 o pojemności 2,0 l oraz R6 2,5 l. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Tosca.

  W 1996 roku Daewoo przedstawiło swój pierwszy samochód skonstruowany samodzielnie, bez wykorzystania gotowej technologii innych producentów – miejski model Lanos, wkrótce modernizując i poszerzając gamę o kolejne pojazdy konkurujące z konstrukcjami japońskimi i europejskimi. W 1998 roku gamę Daewoo urozmaiciły także pierwsze dwa SUV-y w związku z przejęciem firmy SsangYong i przemianowaniem jej produktów.

  SsangYong Chairman – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod południowokoreańską marką SsangYong w latach 1997 – 2017. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Po upadku Daewoo Group[ | edytuj kod]

  Intensywny rozwój Daewoo Motors pokrył się z głębokim kryzysem finansowym macierzystego Daewoo Group, które po wielomilionowych stratach ogłosiło ostatecznie bankructwo w listopadzie 1999 roku. Motoryzacyjna filia została wystawiona na sprzedaż, stając się ostatecznie własnością dawnego partnera – amerykańskiego General Motors, które nabyło Daewoo Motors we wrześniu 2001 roku. Nowy właściciel zapewnił środki na dalszy rozwój oferty, modernizując kluczowe produkty.

  Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu. General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  Pierwsza połowa XXI wieku przyniosła stopniowe okrajanie globalnej obecności Daewoo. W 2002 roku wycofano się z Ameryki Północnej, z kolei w 2004 roku General Motors podjęło decyzję o przemianowaniu produktów przedsiębiorstwa na Chevrolety na rynku europejskim oraz Holdeny w Australii i Nowej Zelandii.

  Ostatnimi rynkami w kolejnych latach XXI wieku, na których Daewoo sprzedawało swoje produkty, była Korea Południowa, gdzie obecne było do 2011 roku (stając się potem Chevroletem) oraz Uzbekistan, gdzie w 2016 roku zakończyła się produkcja ostatniego samochodu noszącego znaczek Daewoo – modelu Nexia II. Tym samym, marka samochodów Daewoo przeszła do historii.

  Daewoo Prince – wyższej klasy samochód osobowy produkowany w latach 1991–1997 przez koreańską firmę Daewoo. Został oparty na tylnonapędowym Oplu Rekordzie E, nadwozie było jednak konstrukcją Daewoo. Prince napędzany był przez czterocylindrowe silniki o pojemnościach 1,8 oraz 2,0 l pochodzące od Opla. Model został zastąpiony w 1997 przez Daewoo Chairman.Honker − polski samochód terenowy produkowany w latach 1988-2007, i ponownie od 2009 roku. Początkowo oferowany pod marką Tarpan. W 2009 roku w Lublinie wznowiło jego produkcję przedsiębiorstwo DZT Tymińscy z Bacik Średnich. Obecnie produkcję samochodu prowadzi Fabryka Samochodów HONKER Sp. z o.o. (dawna Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie), którego właścicielem jest DZT Tymińscy Sp.J.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.
  ZAZ / AwtoZAZ/ (ukr. Запорізький автомобільний завод; Zaporiźkyj awtomobilnyj zawod) – ukraińskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z Zaporoża, część koncernu UkrAwto. Od czerwca 2005 roku właściciel 19,9% akcji FSO.
  Daewoo Nubira - samochód osobowy klasy średniej, a od 2003 roku klasy kompaktowej produkowany przez koncern GM Daewoo, a następnie przez FSO. Nazwa „Nubira” pochodzi od koreańskiego słowa, oznaczającego pewnego rodzaju swobodę, a mianowicie „możliwość pójścia wszędzie”. Prace nad modelem pod pierwotnym oznaczonym symbolem „J100” rozpoczęły się w 1993 roku. Premiera auta odbyła się we Frankfurcie w 1997 roku.
  SsangYong Motor Company ([일각수[z kor. „jednorożec") – koreański producent samochodów. SsangYong Motor Company produkuje głównie na rynek azjatycki.
  FSO Polonez – samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p, który był jednak produkowany równolegle aż do 1991 roku. Samochód przeszedł kilka większych modernizacji, wprowadzono także kolejne odmiany.
  Honda Legend - japoński samochód osobowy należący do segmentu luksusowych samochodów klasy premium produkowany od 1985 do 2012 roku. Obecnie sprzedawany także pod marką Acura jako RL w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwają pracę nad kolejną generacją pojazdu zaprezentowaną jako samochód koncepcyjny pod marką Acura RLX.
  Daewoo Damas - to mikrovan produkowany w Korei Południowej w mieście Bupyong od roku 1991 przez GM Daewoo, a od 1996 r. przez Uz-Daewoo w Uzbekistanie. Samochód dostępny jest w dwóch wersjach nadwozia: van i pick-up, który występuje pod nazwą Labo. Obecnie sprzedaż auta prowadzona jest już tylko w Korei Południowej i Uzbekistanie.

  Reklama