Daewoo Matiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daewoo Matizsamochód osobowy klasy najmniejszej produkowany pod południowokoreańską marką Daewoo w latach 1998−2008, 1998−2011 w Korei Południowej oraz pod polską marką FSO jako FSO Matiz w latach 2004−2007.

Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Test zderzeniowy (ang. crash test) - test zderzenia samochodu przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, którego celem jest sprawdzenie systemów bezpieczeństwa biernego samochodu. Podczas testu rejestrowany jest obraz wideo (1000 kl/s) oraz sygnały z czujników umieszczonych na pokładzie samochodu oraz zamontowanych w manekinach. Po wykonaniu testu dane te są szczegółowo analizowane.

Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

Daewoo Matiz M100[ | edytuj kod]

Daewoo Matiz M100 – tył
Daewoo Matiz M100 Classic
Daewoo Matiz M100 Style
Daewoo Matiz M100 d'Arts
polski FSO Matiz

Daewoo Matiz M100 został zaprezentowany po raz pierwszy w 1998 roku.

Chery QQ − samochód miejski, produkcji chińskiej firmy Chery Automobile. Powstał w 2003 roku, a od 2006 jest na macierzystym rynku sprzedawany pod zmienioną nazwą, Chery QQ3.Daewoo Tico – najmniejszy z samochodów produkowanych przez koncern Daewoo. Po przejęciu fabryki FSO produkowany również w Polsce, gdzie wyprodukowano 126 369 egzemplarzy.

Początki Matiza należy połączyć z Italdesign Cinquecento (ID Cinquecento) zaprezentowanego na Turin Motor Show 1992. Był to trzydrzwiowy, jednobryłowy pojazd o obłych kształtach nawiązujący stylistycznie do Fiata 500. Z zewnątrz prototyp zwracał uwagę jednolitą, nachyloną pod dużym kątem ścianę czołową z kwadratowymi reflektorami i wyższym niż poprzednik nadwoziem.

Chevrolet Spark – samochód osobowy klasy najmniejszej produkowany pod amerykańską marką Chevrolet od 2000 roku. Od 2015 roku produkowana jest czwarta generacja modelu. Zawieszenie pojazdu – zespół elementów łączących koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jezdnią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, a w jego skład wchodzą:
 Osobny artykuł: Italdesign Lucciola.

Na stoisku Italdesign Giugiaro podczas autosalonu w Bolonii 1993 zaprezentowano przeprojektowany model ID Cinquecento pod nazwą Italdesign Lucciola. Zmieniono reflektory na owalne, przemodelowano przedni zderzak oraz dodano składany dach. Lucciola, w założeniach ekologiczny, napędzany był układem hybrydowymsilnikiem Diesla o mocy 5,5 kW (7,5 KM) wspierany przez dwa silniki elektryczne o mocy 7 kW (9,5 KM) każdy, zamontowane na tylnej osi. Zestaw pozwalał na ośmiogodzinną podróż z prędkością maksymalną 100 km/h, a zasięg samego napędu elektrycznego wynosił 50 kilometrów. Karoseria wykonana była z aluminium, a wiele elementów można było poddać recyklingowi. We wnętrzu umieszczono cztery fotele na stelażach, które można było dowolnie składać i aranżować, a zwijany dach dawał namiastkę kabrioletu i zmieniał miejskie auto w pojazd rekreacyjny.

Przyczepa – pojazd kołowy, albo gąsienicowy bez własnego silnika, ciągnięty przez inny pojazd, przeważnie samochód, ciągnik drogowy, ciągnik rolniczy. Tylko nieliczne przyczepy posiadają napęd, ułatwiający jazdę w terenie np. ciężkich motocykli wojskowych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Prototyp Lucciola nie został jednak zaadoptowany przez Fiata głównie z przyczyn ekonomicznych – całkowicie nowa konstrukcja generowała koszty nowego wyposażenia linii produkcyjnych, a i dość odważny wygląd mógł się nie spodobać klientom. Podjęto decyzję o głębokiej modernizacji Fiata Cinquecento, wskutek czego w 1998 roku powstał Fiat Seicento. Następcę modelu 500 zaprezentowano dopiero w 2007 roku. W 1995 roku odrzuconym projektem Luccioli zainteresowało się Daewoo i po trwających 29 miesięcy pracach projektowo-konstrukcyjnych, w marcu 1998 roku auto zadebiutowało w Korei jako Daewoo Matiz. Nazwa „Matiz” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przyjaciel”.

Podwozie - zespół elementów pojazdu, które odpowiadają za przeniesienie napędu z silnika na koła oraz za zachowanie się pojazdu na drodze.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

Samochód charakteryzuje się jednobryłowym, pięciodrzwiowym nadwoziem o niewielkich wymiarach zewnętrznych (długość 3,5 m), lecz równocześnie dużą ilością miejsca wewnątrz. Teoretycznie pięcioosobowy, w praktyce zapewni komfort jedynie pasażerom przednich siedzeń. Podróżowanie w 5 osób jest możliwe, aczkolwiek bardzo uciążliwe, oprócz skromnej przestrzeni na tylnej kanapie, także z powodu znacznego pogorszenia osiągów przy pełnym obciążeniu.

Face lifting (z ang.: „podniesienie, podciągnięcie skóry twarzy”) – modernizacja modelu samochodu polegająca zazwyczaj jedynie na kosmetycznych zmianach w jego wyglądzie. Fiat 500 – samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez włoski koncern motoryzacyjny FIAT w latach 1957 - 1975.

Produkcja[ | edytuj kod]

Produkcję Matiza (model M100) rozpoczęto w 1998 r. w zakładach w Korei. W grudniu 1998 roku w polskich zakładach Daewoo-FSO rozpoczęto jego montaż, a w październiku 1999 produkcję. Od 1998 r. Matiz był produkowany również w Indiach i w rumuńskiej fabryce Daewoo w Krajowej, która dostarczała Fabryce Samochodów Osobowych m.in. silniki i skrzynie biegów. W roku 2001 rozpoczęto jego montaż w zakładach UzDaewooAuto w Uzbekistanie.

GM Daewoo Auto & Technology (GM Daewoo or GMDAT; hangul: 대우, hancha: 大宇, transkrypcja poprawiona: Daeu czyt. Deu) - południowokoreańskie przedsiębiorstwo działające w wielu gałęziach przemysłu, m.in. stoczniowej, elektronicznej, elektromaszynowej, założone w 1967 roku przez Kim Woo-junga. Daewoo to też marka sprzętu elektronicznego i marka samochodów produkowanych przez koncern Daewoo.Pontiac – dawny amerykański producent samochodów osobowych, sportowych i vanów z siedzibą w Detroit działający w latach 1926–2010. Marka należała do amerykańskiego koncernu General Motors.

Matiz w Polsce[ | edytuj kod]

Daewoo Matiz był montowany w standardzie SKD przez przedsiębiorstwo Daewoo-FSO w warszawskiej fabryce od grudnia 1998 roku, zaś produkowany od 18 października 1999 roku do października 2004 roku. Udział polskich części w produkcji Matiza rósł z czasem i z 40% w 1999 roku wzrósł do 65% pod koniec 2000 roku. Po zrzeczeniu się przez Daewoo Motor pakietu kontrolnego w spółce Daewoo-FSO, fabryka powróciła do nazwy FSO i produkowała samochody już pod własną marką od końca września 2004 roku. Szybko rosnący poziom produkcji zaczął spadać po wpadnięciu koncernu Daewoo w kłopoty finansowe zakończone bankructwem. Potencjalni klienci, obawiając się plajty polskiego producenta, coraz częściej rezygnowali z zakupu. FSO Matiz, w odróżnieniu od Lanosa, był właściwie sprzedawany jedynie na rynku krajowym.

Skrzynia biegów – mechanizm umożliwiający zmianę przełożenia, a przez to służący do efektywnego przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik do napędu maszyny roboczej lub pojazdu. Przełożeniem nazywa się stosunek prędkości obrotowej na wale wejściowym, do prędkości obrotowej na wale wyjściowym. Zmiana przełożenia jest wprost proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Skrzynia biegów łączona jest z silnikiem za pomocą sprzęgła. Biegiem w skrzyni biegów nazywa się realizowanie konkretnego przełożenia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

22 kwietnia 2004 roku GM DAT podpisał z FSO umowę dającą prawa do produkcji Lanosa i Matiza do końca 2006 roku, a prawa do sprzedaży do połowy 2007 roku. Umowa gwarantowała również FSO prawo do eksportu samochodów oraz dostawę części zamiennych w ciągu 7 lat. Jednak na przełomie 2006 i 2007 roku znów przedłużono prawa do produkcji do końca 2008 roku, a sprzedaży samochodów do połowy 2009 roku. FSO Matiz, było to mniejsze auto w ofercie FSO (obok Lanosa), i jest zaliczane do klasy samochodów małych (segment A). Produkcję zakończono w lutym 2007 roku ze względu na niski popyt. W styczniu i lutym 2007 roku FSO wyprodukowała ostatnie 301 egzemplarzy Matiza. Warszawska fabryka zmontowała i wyprodukowała 152 363 Matizy, natomiast na polskim rynku w latach 1998–2008 sprzedano 149 953 sztuki tego modelu. W Matizach produkowanych w Polsce stosowano tylko silnik 0,8 l o mocy 51 KM.

GM Daewoo, GM KOREA (한국지엠) – marka samochodów produkowanych przez przedsiębiorstwo o tej samej nazwie. Produkowane początkowo wyłącznie w Korei Południowej. Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

Produkcja w FSO[ | edytuj kod]

Dane w tabeli obejmują modele zmontowane (w standardzie SKD) i wyprodukowane przez FSO w okresie grudzień 1998 – luty 2007.

Testy bezpieczeństwa[ | edytuj kod]

W 2000 roku Matiza M100 poddano testom zderzeniowym – czołowym, bocznym i z udziałem pieszych. W zderzeniu czołowym auto otrzymało 6 punktów, a w bocznym – 13. 19 punktów pozwoliło na uzyskanie 3 z 5 gwiazdek. Bezpieczeństwo pieszych oceniono na 15 punktów, co dało dwie gwiazdki w czterostopniowej skali. Do testów przyjęto wersję SE+ z kierownicą po prawej stronie wyposażoną m.in. w dwie poduszki powietrzne.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Italdesign-Giugiaro S.p.A (znane też jako Italdesign) – włoska firma projektująca i produkująca samochody. Siedziba firmy mieści się w Turynie, we Włoszech. Współzałożycielami firmy byli Giorgetto Giugiaro i Aldo Mantovani.


Matiz M150[ | edytuj kod]

Daewoo Matiz M150 – tył
europejski Chevrolet Matiz
tajwańska Formosa Matiz
meksykański Pontiac Matiz

Daewoo Matiz M150 został zaprezentowany po raz pierwszy w 2000 roku.

Matiz pierwszej generacji już dwa lata po premierze przeszedł gruntowną restylizację, która przyniosła obszerne zmiany w wyglądzie zewnętrznym pojazdu, a także przyniosła nowe oznaczenie fabryczne M150.

Pas przedni zyskał nowy wygląd, zastępując dotychczasowe owalne reflektory wyżej umiejscowionymi, okrągłymi. Zmienił się też kształt u lokalizacja kierunkowskazów, które zamiast elipsoidalnej formy przyjęły kształt małych okręgów umieszczonych na skos od reflektorów obrębie zderzaków. Maska zyskała bardziej nieregularny kształt, a pojawiło się na niej do tego odświeżone logo producenta.

FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.Krajowa (rum. Craiova, serb. Крајова Krajova) - miasto w Rumunii (Wołoszczyzna), historyczna stolica regionu Oltenia, ośrodek administracyjny i największe miasto okręgu Dolj. Leży na lewym brzegu rzeki Jiu.

Modernizacji poddano też wygląd tylnej części nadwozia. Zmodyfikowano wkłady lamp, które zyskały inaczej rozmieszczone żarówki świateł drogowych, cofania i przeciwmgielnych, a także zmieniono wygląd klapy bagażnika. Dotychczasowo umiejscowiona na zderzaku tablica rejestracyjna została teraz ulokowana na klapie pod listwą, między lampami.

Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.

W 2002 roku zaprezentowano drugi silnik do napędu Matiza. Był to czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 995 cm³ i mocy 64 KM.

Sprzedaż[ | edytuj kod]

Modernizacja Matiza objęła, wbrew pierwotnym planom, jedynie rynki Europy Zachodniej jak Włochy, Niemcy czy Wielka Brytania, a także kraje WNP jak Rosja czy Ukraina. Problemy finansowe Daewoo nie pozwoliły na wprowadzenie do produkcji tej wersji w Polsce czy Rumunii, gdzie w produkcji i sprzedaży pozostała wersja sprzed modernizacji aż do odpowiednio 2007 i 2008 roku.

Chery Automobile (Qirui; chiń.: 奇瑞汽车, pinyin: Qíruì Qìchē) – producent samochodów w Chińskiej Republice Ludowej. Oskarżany o bezprawne kopiowanie konstrukcji zagranicznych modeli samochodów.Fiat Seicento (od 2005 roku Fiat 600) – pięcio- (Seicento) lub czteromiejscowy (600) miejski samochód osobowy z 3-drzwiowym nadwoziem typu hatchback produkowany w Tychach przez włoską firmę Fiat w latach 1998-2010. Wprowadzony został na rynek w roku 1998 jako następca modelu Cinquecento. Z poprzednika czerpał także większość rozwiązań technicznych. Oferowany był z benzynowymi silnikami R4 z wtryskiem paliwa o pojemności 0,9 dm³ i mocy maksymalnej 29 kW (39 KM) oraz 1,1 dm³ o mocy 40 kW (54 KM). Napęd przenoszony był na oś przednią poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów. Przez cały okres sprzedaży oferowano wiele wersji i edycji specjalnych różniących się wyposażeniem standardowym oraz ceną. Pojazd dostępny był także w odmianie użytkowej Van oraz elektrycznej Elettra. Łącznie wyprodukowano 1 328 973 egzemplarzy modelu, z czego 1 039 671 wyeksportowano.

W 2004 roku w związku z wycofaniem marki Daewoo z rynku europejskiego, zmodernizowany Matiz został przemianowany tam, gdzie dotychczas go oferowano, na markę Chevrolet, nosząc przez kolejny rok nazwę Chevrolet Matiz.

Podobnie jak wersja sprzed restylizacji, także i zmodernizowany Matiz był konstrukcją o globalnym zasięgu rynkowym. Pod nazwą Chevrolet Spark sprzedawano go w Chinach i krajach Ameryki Południowej, z kolei pod nazwami Chevrolet Joy i Chevrolet Exclusive na rynku Pakistanu.

Pomiędzy 2000 i 2004 rokiem zmodernizowany Matiz był produkowany i sprzedawany na rynku Tajwanu pod lokalną marką Formosa jako Formosa Matiz, z kolei w Meksyku pojazd uplasował się na dole oferty jako najtańszy model marki Pontiac pod nazwą Pontiac Matiz.

Daewoo Lanos - samochód osobowy klasy C produkowany przez południowokoreański koncern samochodowy Daewoo w latach 1997 - 2002, od 30 września 1997 do 3 października 2008 przez Fabrykę Samochodów Osobowych oraz od grudnia 2004 roku jako AvtoZAZ. Nazwa lanos pochodzi od łacińskich słów: latus - przyjemność i nos - my.Wat – jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka pochodna układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy Jamesa Watta.

Na przełomie 2015 i 2016 roku sprzedano 12 egzemplarzy modelu pod uzbecką marką Ravon jako Ravon Matiz w Rosji, rezygnując z produkcji pojazdu na rzecz nowocześniejszego Ravona R2.

Silniki[ | edytuj kod]

 • L3 0.8l S-TEC
 • L4 1.0l S-TEC

 • Wersje wyposażenia (M100 i M150)[ | edytuj kod]

  Polska[ | edytuj kod]

 • Friend
 • Friend VAN
 • Life
 • Joy
 • Top
 • Style (wersja limitowana) (2000 r.)
 • S-Line (wersja limitowana) (2001 r.)
 • K-Line (wersja limitowana) (2001 r.)
 • Golden Season (wersja limitowana) (2002 r.)
 • Family (wersja limitowana) (2002 r.)
 • Impuls (wersja limitowana) (2002 r.)
 • Travel (wersja limitowana) (2004 r.)
 • Skaut (wersja limitowana) (2004 r.)
 • Standardowe wyposażenie podstawowej wersji Friend pojazdu obejmuje m.in. wycieraczkę tylnej szyby, immobilizer i składane tylne siedzenia. Opcjonalnie mogliśmy dokupić m.in. radioodtwarzacz, lakier metalizowany i dzielone tylne siedzenia.

  Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Bogatsza wersja Life dodatkowo wyposażona jest m.in. w zegar cyfrowy. zderzaki lakierowane pod kolor nadwozia, przyciemniane szyby i tylny spoiler. Opcjonalnie mogliśmy dokupić m.in. radioodtwarzacz, lakier metalizowany i dzielone tylne siedzenia.

  Kolejna w hierarchii wersja Joy dodatkowo wyposażona została także m.in. we wspomaganie układu kierowniczego, elektrycznie regulowane szyby przednie i centralny zamek. Opcjonalnie mogliśmy dokupić m.in. poduszkę powietrzną kierowcy i klimatyzację manualną.

  Najbogatsza wersja Top została dodatkowo wyposażona m.in. w ABS, poduszkę powietrzną kierowcy i pasażera, oraz klimatyzację manualną.

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Fiat Cinquecento (cinquecento po włosku: "pięćset") – miejski samochód osobowy produkowany w polskiej fabryce Fiata w Tychach od czerwca 1991 do września 1998. Był to pierwszy samochód osobowy Fiata, którego produkcja odbywała się wyłącznie w polskiej fabryce w Tychach. Został wprowadzony na rynek jako następca modelu 126. Nadwozie zaprojektowane zostało w Centro Stile Fiat, kierownikiem projektu był Ermanno Cressoni. Produkcja montażowa Fiata Cinquecento została zakończona w 1998 roku, a jego następcą został model Seicento. Nazwą nawiązywał do modelu 500 z lat 50. XX wieku.

  Europa[ | edytuj kod]

 • S
 • SE
 • SE DLX (wersja limitowana)
 • SE Power (wersja limitowana)
 • CD (wersja limitowana)
 • EZ+ (wersja limitowana)
 • Art de Ville (wersja limitowana, Francja) (2000 r.)
 • Make Up (wersja limitowana, Francja) (2000 r.)
 • FLUO (wersja limitowana, Francja) (2000 r.)
 • Wielka Brytania[ | edytuj kod]

 • SE
 • SE Plus
 • Korea Południowa[ | edytuj kod]

 • MS
 • VAN
 • MD
 • Sport (wersja limitowana) (1999-2000)
 • d’Arts (wersja limitowana) (1999-2000)
 • Dane techniczne (M100 i M150)[ | edytuj kod]

  Wykres mocy, momentu obrotowego i zużycia paliwa silnika typu F8C o pojemności 0,8 l
  Silnik 0,8 l
  Zestaw wskaźników w Matizie M100
  Deska rozdzielcza Matiza M100
  Wnętrze Matiza M100

  Jednostką napędową Matiza jest pochodzący z modelu Tico, lecz zmodernizowany, trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 796 cm³ z wielopunktowym wtryskiem paliwa i katalizatorem o mocy 51 KM, sprzężony z 5-biegową, manualną skrzynią biegów, napędzający koła przednie. Wiosną 2002 roku do standardowej jednostki napędowej dołączył silnik o pojemności 995 cm³ i mocy 64 KM, jednak ze względu na nieoferowanie na rynku polskim wersji po liftingu (M150) nie był on dostępny w Polsce.

  Klasa samochodu (inaczej zwana segmentem) – umowny zbiór, do którego należą samochody. Mogą być to samochody osobowe lub dostawcze o określonych cechach lub przeznaczeniu.Silnik o zapłonie iskrowym (ZI) jest silnikiem cieplnym spalinowym o spalaniu wewnętrznym, w którym spalanie ładunku zainicjowane jest iskrą powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej. Mieszanina paliwa i powietrza musi być przygotowana odpowiednio wcześniej przed momentem zapłonu, do jej zapalenia niezbędna jest wytworzona w odpowiednim źródle iskra. Sprawność silnika o zapłonie iskrowym zależy w głównej mierze od stopnia sprężania.

  Wadą Matiza jest brak możliwości holowania przyczepy z uwagi na konstrukcję podwozia.

 • Silniki
 • Podwozie
 • Zawieszenie przednie: kolumny MacPherson
 • Zawieszenie tylne: izolowane wahacze wzdłużne
 • Rama: zintegrowana
 • Hamulce przód/tył: tarczowe/bębnowe, rodzaj szczęki ceramiczny, ABS marki Lucas
 • Hamulec awaryjny: mechaniczny
 • Koła z obręczą: 4,5J x 13, stalowe lub aluminiowe AC4CH, czarne lub srebrne
 • Ogumienie: 155/65 R 13, marka Hankook lub Kumho
 • Wymiary
 • Rozstaw kół przód: 1315 mm
 • Rozstaw kół tył: 1280 mm
 • Zwis przedni: 647 mm
 • Zwis tylny: 508 mm
 • Prześwit podwozia: 139 mm
 • Pojemność bagażnika: 167/624 l
 • Pojemność zbiornika paliwa: 35 l, zbiornik paliwa plastikowy HDPE
 • Masy
 • Masa całkowita maksymalna: 1210 kg
 • Maksymalne obciążenie bagażnika dachowego: 30 kg
 • Dana użytkowe
 • Hałas w trakcie postoju oraz w ruchu: 79dB, 73,7 dB
 • Zdolność pokonywania wzniesień: 0,42 (22,8°)
 • Spalanie cykl miejski – 8,4 l, w trasie – 5,2 l, połączone – 6,2 l, przy 90 km/h – 4,9 l, przy 120 km/h – 6,8 l
 • Skrzynia biegów
 • Rodzaj/marka: Y3S11/DWMC
 • Liczba przełożeń: 5
 • Sprzęgło: jednotarczowe suche
 • Układ kierowniczy
 • Rodzaj: ręczny ze wspomaganiem
 • Mechanizm: zębatkowy
 • Przełożenie – wspomaganie: 1:16,3
 • Najmniejsza średnica zawracania: 4,5 m
 • Zapłon i układ elektryczny
 • Rodzaj zapłonu: HEI
 • Kąt wyprzedzenia: BTDC 10°
 • Rodzaj świec: Golden (NGK): BPR5EY-11, Champion: RN9YC4
 • Odstęp na świecach: 1,1 mm
 • Napięcie/zapłon: 12V/1,4 kW
 • Napięcie instalacji elektrycznej: 12 V
 • Alternator/akumulator: 65/55
 • Inne
 • Pojemność zbiornika płynu spryskiwacza: 2,5 l
 • Umiejscowienie tabliczki VIN: środek panelu deski rozdzielczej od strony komory silnika
 • Pompa paliwowa marka/rodzaj: KAFUS/obrotowa G
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • W 2003 roku chiński koncern Chery Automobile zaprezentował swój mały samochód pod nazwą Chery QQ. Od razu po zaprezentowaniu, General Motors sprzeciwił się rozpoczęciu produkcji małego QQ z powodu łudzącego podobieństwa do Daewoo Matiza. Mimo to chiński koncern rozpoczął produkcję. W 2006 roku General Motors wytoczył proces sądowy przeciwko Chery Automobile. Chiński koncern miał w zamian zapłacić 1 000 000 dolarów odszkodowania. Ostatecznie jednak sprawa zakończyła się ugodą.
 • Matiz zdobył kilka nagród m.in. Grand Prix Autopremiera 1999 w polskim plebiscycie Autopremiera '99, czy „Best Value Car” w plebiscycie zorganizowanym przez Brytyjskie Top Gear.

 • Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fiat 500 – mały samochód osobowy/miejski produkowany przez włoską markę FIAT od 2007 roku. Zarówno nazwą jak i stylistyką nadwozia nawiązuje do Fiata 500 produkowanego w latach 1957–1975. Auto zapowiedział koncept o nazwie Trepiùno zaprezentowany w 2004 roku.
  Daewoo Lacetti – samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod południowokoreańską marką Daewoo w latach 2003 – 2004 i w 2002 – 2011 w Korei Południowej oraz pod amerykańską marką Chevrolet jako Chevrolet Lacetti w latach 2004 – 2009.
  Wolt – jednostka potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego i siły elektromotorycznej, używana w układach jednostek miar SI, MKS i MKSA, oznaczana V.
  Katalizator – substancja chemiczna, która dodana do układu powoduje zmianę ścieżki kinetycznej reakcji chemicznej, na taką, która ma niższą energię aktywacji, czego efektem jest wzrost szybkości reakcji chemicznej. W trakcie procesów z udziałem katalizatora reakcja chemiczna przebiega drogą o energii mniejszej w stosunku do reakcji bez udziału katalizatora. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie reakcji powstaje dodatkowy kompleks przejściowy katalizator-substrat, który ulega reakcji w wyniku dostarczenia mniejszej ilości energii niż dla reakcji bez udziału katalizatora.
  Fabryka Samochodów Osobowych S.A. (FSO) - polskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej produkujące samochody osobowe zlokalizowane w Warszawie w dzielnicy Praga Północ na Pelcowiźnie zbudowane od podstaw na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. W latach 1986 - 2002 w skład FSO wchodził Zakład Samochodów Dostawczych w Nysie.
  Chevrolet Spark – model miejskiego samochodu osobowego, produkowanego przez koncern GM pod marką Chevrolet. Pierwsza wersja oznaczona jako M200 produkowana była w latach 2005-2009. W 2009 roku zaprezentowano Nowego Sparka M300, który w salonach pojawił się na początku 2010 roku.
  Recykling, recyklizacja (ang. recycling) – jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

  Reklama