Daemusin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daemusin (ur. 4, zm. 44) – trzeci władca Koguryŏ, największego z Trzech Królestw Korei. Panował w latach 18–44. Był trzecim synem drugiego władcy, Yuriego. Informacje dotyczące jego panowania czerpiemy głównie z koreańskich kronik Samguk Sagi i Samguk Yusa.

Komanderia (chiń.: 郡; pinyin: jùn) – historyczna jednostka administracyjna w Chinach. W czasach dynastii Zhou komanderie były jednostkami poniżej powiatów (xian, 縣). Podczas reform przeprowadzonych w państwie Qin przez Shang Yanga (IV w. p.n.e.) hierarchię odwrócono i będące odtąd jednostkami niższego szczebla powiaty łączono w komanderie. System ten wprowadził później w zjednoczonym państwie pierwszy cesarz, Qin Shi Huang, dzieląc Chiny na 36 komanderii (liczba ta wzrosła później na skutek ekspansji cesarstwa na południe). Na czele komanderii stało dwóch urzędników, wojskowy i cywilny, których praca była koordynowana przez podlegającego bezpośrednio dworowi cenzora.Trzema Królestwami Korei zwano królestwa Goguryeo, Baekje i Silla, które zajmowały tereny Półwyspu Koreańskiego i Mandżurii między I wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. Przed okresem Trzech Królestw i podczas jego trwania istniały też mniejsze królestwa i państwa plemienne, takie jak Gaya, Tongye, Okjeo, Buyeo, Usan, Tamna i inne. Nazwa "Samguk" lub "Trzy Królestwa" pojawia się w tytułach klasycznych dzieł koreańskiej literatury Samguk Sagi i Samguk Yusa.

Pochodzenie[ | edytuj kod]

Hae Muhyul był trzecim synem króla Yuriego i wnukiem założyciela państwa Ko Jumonga. Jego dwaj starsi bracia Hae Dojul i Hae-myeong zginęli (jedna z teorii głosi, że ojciec być może zmusił ich do popełnienia samobójstwa) i w roku 14 Muhyul został ogłoszony następcą tronu. Po śmierci Yuriego w roku 18, w wieku 15 lat, został nowym królem Goguryeo.

Lelang, kor. Nangnang – historyczna chińska komanderia, istniejąca w latach 108 p.n.e.-313 n.e. na terenach dzisiejszej Korei Północnej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Monika Warneńska (nazwisko pierwotne: Kazimiera Jelonkiewicz; ur. 4 marca 1922 r. w Myszkowie, zm. 9 kwietnia 2010 r. w Warszawie) - polska prozaiczka, reportażystka, autorka utworów dla młodzieży.
Samguk Sagi (pol. Kronika trzech królestw) – najstarszy z zachowanych zabytków koreańskiego piśmiennictwa historiograficznego. Kronikę skomponował jedenastoosobowy zespół uczonych kierowanych przez konfucjańskiego uczonego Kim Bu-sika.
Samguk Yusa (hangul 삼국유사; hanja 三|國|遺|事; pol. Legendy z trzech królestw) – zabytek koreańskiego piśmiennictwa z około 1281 r., napisany klasyczną chińszczyzną przez buddyjskiego mnicha, mistrza sŏn Iryŏna. Najstarsza zachowana kopia pochodzi z XVI w.
Półwysep Koreański – półwysep w Azji Wschodniej, wcinający się na 1100 km w Ocean Spokojny. Od północnego wschodu oblewają go wody Morza Japońskiego, które w Korei Południowej nazywają się Morzem Wschodnim, a w Korei Północnej Morzem Wschodniokoreańskim, a od południowego zachodu – Morza Żółtego. Od Wysp Japońskich oddziela go Cieśnina Koreańska.
Król Goguryeo Minjung (? – 48) – czwarty król Goguryeo, największego spośród Trzech Królestw Korei. Panował w latach 44-48. Był piątym synem drugiego władcy króla Yuriego. Informacje o jego życiu pochodzą głównie z koreańskich kronik Samguk Sagi i Samguk Yusa.

Reklama