• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daejeon

  Przeczytaj także...
  Li Syng Man, Syngman Rhee (ur. 26 marca 1875, zm. 19 lipca 1965) – koreański polityk i działacz niepodległościowy, pierwszy prezydent Korei Południowej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  The Pyongyang Times – północnokoreański, anglojęzyczny tygodnik wydawany w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, przez Wydawnictwo w Językach Obcych KRLD (Foreign Languages Publishing House of DPR Korea). Jest obcojęzyczną edycją miejscowej gazety „Pyongyang Sinmun”.

  Daejeon (kor. 대전, dawniej Hanpat) – miasto na prawach metropolii (gwangyeoksi) w środkowej części Korei Południowej, w regionie Hoseo (dawna prowincja Chungcheong), u podnóża gór Noriong, w dolinie rzeki Kum, piąte co do wielkości miasto Republiki Korei. Położone 167 km od Seulu, 294 km od Pusanu oraz 169 km od Gwangju.

  Pusan (kor. 부산광역시, Metropolia Pusan) – największe miasto portowe Korei Południowej; zespół miejski ok. 4,1 mln mieszkańców. Jest miastem na prawach metropolii. Drugie co do wielkości miasto kraju.Gmina Uppsala (szw. Uppsala kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Uppsala, siedzibą jej władz jest Uppsala.

  Historia[ | edytuj kod]

  Szybki rozwój od początków XX w. Silnie zniszczone w czasie wojny koreańskiej 1950-1953. Podczas tej wojny, po ewakuacji prezydenta i rządu z Seulu Daejeon stanowił tymczasową stolicę Republiki Korei. W dniach 720 lipca 1950 rozegrała się tu bitwa, w której klęskę poniosły połączone wojska Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, zaś ich dowódca gen. Dean (dowódca amerykańskiej 24. Dywizji Piechoty) dostał się do niewoli. Według niepotwierdzonych danych północnokoreańskich (The Pyongyang Times z dn. 23 lipca 1983, s. 2 – inne publikacje podają wyższą liczbę) zginęło, zostało rannych, zaginęło i dostało się do niewoli 17,5 tys. żołnierzy ONZ (Amerykanie i Południowokoreańczycy, armia Korei Południowej na prośbę Li Syng Mana została włączona przez Mac Arthura do sił ONZ z dnia 15 lipca 1950).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Ośrodek handlowy regionu rolniczego (uprawa głównie ryżu, jęczmienia, soi). Przemysł maszynowy, włókienniczy, skórzany, ceramiczny, papierniczy, spożywczy. Węzeł komunikacyjny kolejowy i drogowy. 2 uniwersytety. Miejsce wystawy światowej Expo 1993.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Daejeon podzielone jest na 5 dzielnic (kor. gu).

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Sport[ | edytuj kod]

  Największym i najbardziej znanym obiektem sportowym w mieście jest stadion Purple Arena. Wybudowano go w latach 1998–2001, z myślą w Mistrzostwach Świata 2002. Na co dzień występuje tu klub Daejeon Citizen, a w 2002 rozegrano na nim 3 spotkania koreańsko-japońskiego mundialu: dwa mecze fazy grupowej (w tym PolskaStany Zjednoczone 3:1) i jeden pojedynek 1/8 finału. Największą halą sportową w Daejeon jest Chungmu Arena. Otwarty w 1998 tutejszy ośrodek Samsunga był bazą pobytową reprezentacji Polski podczas piłkarskich Mistrzostw Świata 2002.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Japonia: Oda (1987)
 • Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone: Seattle (1989)
 • Węgry Węgry: Budapeszt (1994)
 • Chińska Republika Ludowa: Nankin (1994)
 • Kanada Kanada: Calgary (1996)
 • Meksyk Meksyk: Guadalajara (1997)
 • Szwecja Szwecja: gmina Uppsala (1999)
 • Rosja Rosja: Nowosybirsk (2001)
 • Australia Australia: Brisbane (2002)
 • Wietnam Wietnam: Prowincja Bình Dương (2005)
 • Japonia Japonia: Sapporo (2010)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PZPN i Daejeon (pol.). msinfo.w.interiowo.pl. [dostęp 2015-12-15].
  2. Uppsala kommun: Mer om internationellt arbete [dostęp 2016-11-27] (szw.).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Warto wiedzieć że... beta

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Nowosybirsk (ros. Новосибирск, Nowosibirsk; w latach 1904–1925 Nowonikołajewsk) – miasto w Rosji, na Syberii, nad rzeką Ob. Trzecie co do liczby mieszkańców (1 498 921) rosyjskie miasto po Moskwie i Petersburgu. Nowosybirsk jest uważany za nieoficjalną stolicę Syberii.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.034 sek.