Daegu University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daegu University (w zależności od latynizacji koreańskiej nazwy Daegu University lub Taegu University) – prywatny uniwersytet w Korei Południowej. Główny kampus zlokalizowany jest w mieście Gyeongsan na przedmieściach Daegu, od którego bierze swoją nazwę uczelnia. Prezydentem jest dr. Yong-Doo Lee.

Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. PACE Program (ang. The Professional Assistant Center for Education) – to zajmujący się usamodzielnianiem młodych dorosłych z różnorodnymi problemami w uczeniu się program na National-Louis University w Chicago.

Historia[ | edytuj kod]

Uczelnia została otwarta 1 maja 1956 roku jako Koreański Instytut Pracy Socjalnej (en. Korea Social Work Institute). Założycielem był Young Shik Rhee. Była to pierwsza w Korei szkoła wyższa, kształcąca kadry do pracy z sierotami i dziećmi niepełnosprawnymi.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Daegu (w zależności od latynizacji koreańskiej nazwy: Taegu, Tegu lub Daegu) – położone nad rzeką Geumho czwarte co do wielkości miasto w Korei Południowej należące do miast metropolii oraz stolica prowincji Gyeongsang Północny.

W 1961 roku nastąpiło przekształcenie Instytutu w Koreański College Pracy Socjalnej (en. Korea Social Work College).
W 1964 roku otwarto pierwsze studia licencjackie.
W 1973 roku otwarto na uczelni pierwszy wydział kształcący w trybie programu magisterskiego.
W 1979 roku uczelnia przeniosła się do kampusu w mieście Gyeongsan.
W 1981 roku zmieniono nazwę na Daegu University oraz otwarto pierwszą w Korei bibliotekę dla osób niewidomych z książkami brajlowskimi.
W 2011 roku uczelnia rozpoczęła kształcenie studentów z niepełnosprawnością intelektualną w ramach programu K-PACE, odpowiednika PACE przy National-Louis University.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Young Shik Rhee (ur. 1894, zm. 1981 na wyspie Guam) – koreański duchowny, założyciel Daegu University w Daegu w Korei Południowej, pionier pedagogiki specjalnej w Korei oraz lider koreańskiego ruchu niepodległościowego.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.
Gyeongsan (kor. 경산시) – miasto w Korei Południowej, w prowincji Gyeongsang Północny. W 2002 liczyło 221 196 mieszkańców.
Niepełnosprawność intelektualna (obniżenie poziomu rozwoju intelektualnego) – zaburzenie rozwojowe polegające na znacznym obniżeniu ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego, któremu towarzyszy deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych (w szczególności niezależności i odpowiedzialności).
Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.

Reklama