DR P2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DR P2 (pełna nazwa: Danmarks Radio Program 2) – duńska rozgłośnia radiowa należąca do publicznego nadawcy Danmarks Radio (DR) i działająca od 1951 roku. Jest rozgłośnią o charakterze kulturalnym: emituje transmisje z wydarzeń artystycznych, słuchowiska i magazyny literackie, a także liczne pasma muzyczne skupiające się na muzyce poważnej, jazzie i muzyce kameralnej. Od 2011 redaktorem naczelnym stacji jest Nikolaj Koppel.

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

W Danii stacja dostępna jest w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym. Ponadto można jej słuchać w internecie oraz w niekodowanym przekazie z satelitów Astra 4A, Thor 5 oraz Intelsat 903.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna (duń.) [dostęp 2014-05-14]
  • DR P2 Klassisk (ang.). lyngsat.com. [dostęp 2014-05-14].
  • Warto wiedzieć że... beta

    Nikolaj Koppel (ur. 6 marca 1969 w Gentofte) – duński pianista, dziennikarz muzyczny i osobowość telewizyjna. Jeden z trójki prowadzących Konkursu Piosenki Eurowizji 2014.

    Reklama