• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DR - nadawca publiczny  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  Nagroda Rosenkjæra[ | edytuj kod]

  Od 1963 roku DR przyznaje Nagrodę Rosenkjæra osobie, która wykazała się umiejętnością udostępnienia trudnego tematu szerszej publiczności w zrozumiałej i żywej formie. Laureat zobowiązuje się do przeprowadzenia szeregu wykładów radiowych.

  Nagroda nosi imię Jensa Rosenkjæra (1883–1976), szefa radiofonii państwowej w latach 1937–53. Nagroda wynosi obecnie 50 000 DKK.

  DR P7 Mix – duński kanał radiowy, będący jedną z anten publicznego nadawcy Danmarks Radio (DR). Stacja została uruchomiona w 2011 roku, ma charakter muzyczny, zaś playlista składa się głównie z utworów zaliczanych do gatunków pop i soft rock. Kanał dostępny jest w naziemnym przekazie cyfrowym, w sieciach kablowych oraz w internecie.DR3 – duński kanał telewizyjny, należący do publicznego nadawcy Danmarks Radio (DR). Został uruchomiony 28 stycznia 2013, zastępując zlikwidowany kanał DR HD. Jest adresowany do młodzieży powyżej 12. roku życia, a także tzw. młodych dorosłych. Emituje głównie programy z różnych gatunków rozrywkowych oraz seriale.

  Rada dyrektorów[ | edytuj kod]

  Rada dyrektorów DR składa się z 11 członków powoływanych na czteroletnią kadencję. Trzech członków, w tym przewodniczącego, powołuje minister kultury, sześciu parlament, a pracownicy DR wybierają dwóch członków. Zarząd ponosi ogólną odpowiedzialność za programy DR oraz za zatrudnianie dyrektora naczelnego DR, dyrektora generalnego i pozostałych stanowisk kierowniczych.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Relokacja DR i kryzys finansowy[ | edytuj kod]

  Dawna siedziba DR, Radiohuset na Rosenørns Allé

  W latach 2006–2007 DR przeniósł całą swoją działalność z Radiohuset w Frederiksberg i TV-Byen w Søborgu do nowego kompleksu DR Byen w dzielnicy Ørestad w Kopenhadze.

  Projekt stał się droższy niż planowano, zmuszając DR do drastycznych cięć budżetowych. W kwietniu 2007 roku ogłoszono, że 300 pracowników zostanie zwolnionych, co oznacza, że większość wydziału sportowego zostanie zlikwidowana, podobnie jak większość wydziału edukacyjnego i stacja radiowa DR X. DR zrezygnowała również ze swoich praw do emisji Igrzysk Olimpijskich, i próbowała sprzedać prawa do wielu innych wydarzeń sportowych, w tym piłki nożnej.

  Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Jako główny odbiorca funduszy licencyjnych DR działa na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych z rządem, której nie była w stanie zrealizować w wyniku kryzysu budżetowego związanego ze zmianą siedziby.

  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Telewizja publiczna – stacja telewizyjna (lub stacje telewizyjne), stanowiąca własność skarbu państwa, niebędąca – w odróżnieniu od telewizji komercyjnych – własnością prywatnego kapitału. Środek masowego przekazu ustawowo zobowiązany do szerzenia tzw. społecznej misji programowej, bowiem generowanie zysków nie jest jej podstawowym zadaniem. Dlatego też ramówki nadawców państwowych zawierają m.in.: programy kulturalne, magazyny przeznaczone dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz magazyny religijne. Nie oznacza to braku takiego programu w stacjach komercyjnych – np. w Polsce stacje komercyjne takie jak Telewizja Śląska, Religia.tv zawierają podobne programy. Z kolei np. TVP posiada stacje traktowane jako stricte komercyjne, kodowane mimo "misji programowej", np. TVP Sport.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  DR P4 – duńska rozgłośnia radiowa, należąca do publicznego nadawcy Danmarks Radio (DR). Według danych ze stycznia 2013 stacja jest liderem duńskiego rynku radiowego, z udziałem na poziomie 42%. Kanał produkowany jest w jedenastu wersjach regionalnych i łączy w sobie pasma ogólnokrajowe z audycjami realizowanymi w regionalnych ośrodkach DR. Ramówka składa się z wiadomości (w tym serwisów lokalnych), informacji pogodowych i drogowych, a także muzyki popularnej.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  DR P6 Beat – duński kanał radiowy, stanowiący jedną z anten publicznego nadawcy Danmarks Radio (DR). Stacja została uruchomiona w 2011, ma charakter muzyczny i prezentuje przede wszystkim utwory zaliczane do rocka alternatywnego. Rozgłośnia dostępna jest w Danii w cyfrowym przekazie naziemnym i w sieciach kablowych, zaś na całym świecie można jej słuchać przez internet.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.138 sek.