DR1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DR1 (DR Et) – duński kanał telewizyjny, stanowiący jedną z anten publicznego nadawcy DR i posiadający w Danii status programu pierwszego telewizji publicznej.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

Został uruchomiony w 1951 roku i jest najstarszą duńską stacją telewizyjną. W ramówce największy nacisk kładziony jest na informację i publicystykę, ale – podobnie jak większość publicznych „jedynek” – kanał nadaje również audycje rozrywkowe i kulturalne, a także filmy i seriale, tak aby trafiać do jak najszerszego grona odbiorców.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Dostępność[ | edytuj kod]

Stacja dostępna jest w Danii w cyfrowym przekazie naziemnym, który obejmuje również południową Szwecję i znaczną część niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Ponadto można ją znaleźć we wszystkich duńskich sieciach kablowych i na platformach cyfrowych, gdzie tradycyjnie zarezerwowana jest dla niej pierwsza pozycja w dekoderach. Przekaz satelitarny jest w całości kodowany. Kanał można oglądać bezpłatnie w internecie na platformie DR TV, ale usługa ta jest dostępna wyłącznie dla użytkowników z duńskim adresem IP.

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Adres IP (ang. IP address) – w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. DR 1 (ang.). lyngsat.com. [dostęp 2014-05-17].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna (duń.)
  • Reklama