DR-DOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DR-DOS (ang. Digital Research Disk Operating System) – dyskowy system operacyjny dla komputerów osobistych opracowany przez firmę Digital Research, wywodzący się ze starszego systemu tej firmy – CP/M. DR-DOS był alternatywą dla systemu MS-DOS wydanego przez Microsoft. Największą popularnością cieszył się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ze względu na lepszą obsługę sieci, wydajniejsze zarządzanie pamięcią, bogatszy pakiet oprogramowania oraz niższą od MS-DOS cenę. Po zakupieniu przez firmę Novell funkcjonował pod nazwą Novell DOS.

DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.

Właścicielem praw do systemu jest obecnie firma DeviceLogics. 30 marca 2004 wydany został DR-DOS w wersji 8.0. W nowej wersji systemu wprowadzona została obsługa systemu plików FAT32 oraz dużych dysków.

Digital Research Incorported (DRI) – przedsiębiorstwo założone przez Gary’ego Kildalla w celu sprzedaży systemu operacyjnego CP/M, którego kontynuacją jest DR-DOS. Jednym z jej produktów jest też GEM. W późniejszym okresie Digital Research została wykupiona przez firmę Novell. Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • DOS
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Caldera Sues Microsoft (ang.). [dostęp 2019-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-24)].
    2. 25 YEARS OF DR DOS HISTORY (ang.). [dostęp 2019-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-10)].

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna DR-DOS (ang.)
  • Reklama