DOS Protected Mode Interface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z DPMI)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DPMI (ang. DOS Protected Mode Interface) – standard definiujący interfejs programowy do trybu chronionego dla programów działających pod kontrolą systemu DOS.

XMS (ang. eXtended Memory Specification) to specyfikacja dostępu do pamięci rozszerzonej (ang. exteneded memory, znajduje się powyżej 1 MB) w programach pracujących w systemie operacyjnym DOS na komputerach wyposażonych w procesor 80286 lub wyższy. XMS definiował również dostęp do pamięci HMA, w tym umożliwiał sterowanie linią A20 - więcej na ten temat w artykule Tryb rzeczywisty.Stronicowanie jest jednym ze sposobów rozwiązania problemu zewnętrznej fragmentacji polegającym na dopuszczeniu nieciągłości rozmieszczenia logicznej przestrzeni adresowej procesu w pamięci fizycznej. Zostało użyte przez polskiego inżyniera Jacka Karpińskiego w architekturze komputera K-202.

Standard został opracowany przez firmy: Borland, Eclipse Computer Solutions, IGC, Lotus, Microsoft, Phar Lap, Phoenix, Quarterdeck oraz Rational. Wersję 0.9 standardu opublikowana w maju 1990 roku, wersja 1.0 została udostępniona w roku następnym.

Podstawowe funkcje DPMI:

 • identyfikacja: wersja DPMI, rodzaj procesora;
 • przełączenie procesora w tryb chroniony;
 • zarządzanie pamięcią na poziomie segmentów i stron, ułatwienia w realizacji pamięci wirtualnej, dzielenie pamięci między trybem rzeczywistym i chronionym;
 • zarządzanie przerwaniami w trybie rzeczywistym i chronionym;
 • wywoływanie funkcji trybu rzeczywistego w trybie chronionym;
 • zarządzanie rejestrami uruchomieniowymi procesora.
 • Ponadto specyfikacja uwzględnia możliwość dodawania przez producenta własnych dodatkowych funkcji, jednakże ani sposoby przekazywania parametrów do funkcji ani zwracania przez nie wyników nie są ustandaryzowane.

  EMS (ang. Expanded Memory Specification, LIM EMS) – specyfikacja dostępu do pamięci poszerzonej (ang. expanded memory) (o adresach ponad 1 MB) w systemie operacyjnym DOS na komputerach wyposażonych w procesor 80286 lub nowszych.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Program (czy też sterownik) udostępniający rozszerzenie DPMI jest nazywany "serwerem DPMI", ang. DPMI host lub DPMI server. Standardowo system DOS nie udostępnia serwera DPMI, w produktach firmy Borland jest to dpmi16bi.ovl. Systemy Windows posiadają wbudowany serwer.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • EMS
 • XMS
 • Borland (w latach 1998-2001 pod nazwą Inprise) – amerykańskie przedsiębiorstwo dostarczające oprogramowanie i rozwiązania programistyczne do tworzenia aplikacji. Najbardziej znane z produktów Borland to kompilatory i zintegrowane środowiska programistyczne: Turbo Pascal, Delphi, C++ Builder, JBuilder; Kylix oraz C#Builder. W roku 2005 Borland zatrudniał ponad 1300 pracowników na całym świecie. W 2006 roku firma ogłosiła, że postanowiła się skupić na rynku zarządzania życiem produktu oraz projektowaniem oprogramowania i zarządzania projektami, w związku z tym oddział firmy odpowiedzialny za tworzenie i rozwijanie kompilatorów i środowisk oprogramowania został wydzielony jako zależna spółka - CodeGear, która później została sprzedana Embarcadero Technologies. Obecnie firma udostępnia głównie oprogramowanie oraz usługi związane z zarządzaniem cyklem życia aplikacji.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
  Warto wiedzieć że... beta

  DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.
  Tryb chroniony (ang. protected mode) – tryb pracy mikroprocesorów serii x86 wprowadzony w mikroprocesorze Intel 80286. Tryb chroniony umożliwia adresowanie pamięci przekraczającej wielkość 1 MB (tryb rzeczywisty), wprowadza wiele nowych udogodnień wspierających wielozadaniowość, takich jak: sprzętowa ochrona pamięci (układ MMU), wsparcie w przełączaniu kontekstu procesora i wiele innych.
  Tryb rzeczywisty – tryb pracy mikroprocesorów z rodziny procesorów x86, w którym procesor pracuje tak jak procesor Intel 8086.
  Phoenix Technologies – firma informatyczna która zajmuje się tworzeniem i dystrybucją własnej wersji BIOS-u (Phoenix BIOS). Obecnie jest on zainstalowany na ok. 80% komputerów na świecie i corocznie jest doinstalowywany do 100 milionów komputerów. Prezesem firmy jest Albert Sisto.
  Definicja intuicyjna: Pamięć wirtualna to, z punktu widzenia programisty, znacznie większa ilość pamięci RAM dla procesu niż fizycznie dostępna w systemie, niezależnej od innych procesów. Ułatwia to tworzenie aplikacji, a także sztuczne zwiększenie ilości dostępnej pamięci poprzez wykorzystanie części dysku twardego do tego celu.

  Reklama