DC Comics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku, jednej z filii Warner Bros.. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego WarnerMedia.

Wonder Woman - superbohaterka komiksowa z wydawnictwa DC. Jest członkinią żeńskiego plemienia Amazonek. W swojej "cywilnej" sekretnej tożsamości funkcjonuje jako Księżniczka Diana, córka królowej Hipolity, ambasadorka Amazonek w świecie ludzi.Aquaman jest postacią fikcyjną, superbohaterem, który występuje w komiksach publikowanych przez DC Comics. Aquaman został stworzony przez Paula Norrisa i Morta Weisingera. Postać zadebiutowała w piśmie More Fun Comics numer 73 (wydanie z września 1941 roku). Początkowo bohater był postacią drugoplanową w komiksach DC, jednak później zaczęto wydawać osobne komiksy o Aquamanie. W późnych latach 50. i 60. XX wieku, określanych jako Srebrny Wiek Komiksu, Aquaman był jednym z założycieli Ligi Sprawiedliwych. W latach 90. był przedstawiany jako król Atlantydy.

Skrót DC pochodzi od popularnej serii, Detective Comics, która następnie stała się częścią oficjalnej nazwy firmy. To sprawia, że słowo Comics (Komiksy) w nazwie firmy jest zbędne. DC posiada prawa do postaci (głównie superbohaterów) takich jak: Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman, Hawkman, czy Green Arrow, drużyn zrzeszających te postacie np. Liga Sprawiedliwości lub Teen Titans, a także popularnych antagonistów m.in. Joker, Lex Luthor, Darkseid, Riddler, Catwoman, Brainiac, bądź też Penguin.

Fuzja AOL-Time Warner – jedno z największych wydarzeń w historii mediów z 2001 roku, które zakończyło się w 2009 roku jako nieudany związek AOL i Time Warner.DC Extended Universe (DCEU) – seria filmów o superbohaterach produkcji Warner Bros., które oparte są na komiksach wydawnictwa DC Comics. Pomiędzy produkcjami zrzeszonymi w tym uniwersum stosowane są częste crossovery, a także wspólne wątki i członkowie obsady.

Największa firma produkująca zabawki na świecie, Mattel posiada prawa do produkcji i dystrybucji zabawek z uniwersum DC Comics.

Według telewizji CNN, DC Comics oraz jego główny konkurent, Marvel Comics, od 2008 roku kontrolują około 80% udziałów amerykańskiego rynku komiksowego.

Historia[ | edytuj kod]

DC wywodzi się z firmy New Fun Comics, którą założył 1935 roku były amerykański oficer kawalerii i autor książek mjr Malcolm Wheeler-Nicholson. Firma wydała sześć numerów pisma i z powodu braku środków połączyła się z firmą Independent News Harry'ego Donenfelda i Jacka Liebowitza. Donenfeld dorobił się na wydawaniu czasopism z opowiadaniami erotycznymi. Independent News połączyła się z New Fun Comics, by odejść od wizerunku wydawnictwa magazynów erotycznych. Nowy dział przedsiębiorstwa nazwano Detective Comics Inc. i stał się on później nazwą całego wydawnictwa. W czerwcu 1938 roku firma wydała pierwszy zeszyt serii „Action Comics #1”, w którym zadebiutowała postać Supermana. DC wydało 202 tysiące egzemplarzy „Action Comics #1” i wyprzedało 64% całego nakładu.

Grant Morrison (ur. 31 stycznia 1960 w Glasgow) – szkocki twórca komiksów i dramatopisarz. Jest znany ze swoich nieliniowych narracji i kontrkulturowych skłonności, które pojawiały się w takich komiksach DC Comics jak Animal Man, Batman, JLA , Action Comics, czy All-Star Superman. Stworzył także komiksy dla Vertigo, takie jak The Invisibles, czy dla Fleetway Publications (2000 AD). Jest też współtwórcą serialu tworzonego dla SciFi Universal pod tytułem Happy!. Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Young Animal (jap. ヤングアニマル) – magazyn ukazujący się w Japonii. Zawiera głównie mangi gatunku seinen oraz fotografie skąpo odzianych kobiet. Jest wydawany dwa razy w miesiącu w formacie B5 przez firmę Hakusensha.
Frank Miller (ur. 27 stycznia 1957 w Olney, Maryland) – amerykański pisarz i artysta, najbardziej znany jako autor komiksów w stylu noir.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Liga Sprawiedliwości (także: Liga Sprawiedliwych, ang. Justice League) – fikcyjna drużyna zrzeszająca najpopularniejsze postacie superbohaterów z komiksów wydawanych przez DC Comics. Jej twórcą był scenarzysta Gardner Fox.
Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).
Poniżej znajduje się lista seriali na podstawie komiksów DC Comics, zawiera ona zarówno seriale aktorskie, jak i animowane.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama