DAX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica kursów na giełdzie we Frankfurcie
Historyczne notowania indeksu DAX

DAX (niem. Deutscher Aktienindex) jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji, na który składa się 30 spółek. Jest tzw. indeksem wynikowym (ang. Performanceindex), co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.

Xetra (Exchange Electronic Trading) – system elektronicznego handlu papierami wartościowymi. System oparty został na bazie programu stworzonego dla Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych. Po raz pierwszy został użyty w listopadzie 1997, jest obsługiwany przez Deutsche Börse. Przy pomocy systemu Xetra obliczanych jest ponad 90% wartości indeksów akcji DAX. Pomysł i realizacja systemu zostały zrealizowane przy współpracy Accenture i Deutsche Börse Systems (Dział technologii Deutsche Börse). Program oparty jest na Eurex System, który został zaprojektowany i zbudowany przez Deutsche Börse Systems.Kapitalizacja – w terminologii używanej na giełdach papierów wartościowych jest to wartość giełdowa spółki równa iloczynowi aktualnego kursu akcji i liczby akcji spółki w obrocie giełdowym (a także tych poza obrotem giełdowym). Akcje odzwierciedlają własność, tym samym kapitalizacja giełdowa przedsiębiorstwa stanowi dokonaną przez rynek kapitałowy wycenę jego aktywów netto, czyli kapitału. Kapitalizacja giełdowa różni się od wartości księgowej kapitału, która jest księgową miarą, opierającą się na łacznej kwocie kosztów historycznych. W związku z tym, że w tradycyjnym sprawozdaniu finansowym nie próbuje się mierzyć wielu aspektów rzeczywistości finansowej (np. wartości nazw marek), kapitalizacja giełdowa może znacznie się różnić od wyliczeń księgowych.

Jest najważniejszym indeksem Giełdy Niemieckiej (Frankfurter Wertpapierbörse, Frankfurt nad Menem). Został uruchomiony 1 lipca 1988 roku.

Ukazuje zmianę wartości akcji 30 największych spółek akcyjnych pod względem kapitalizacji oraz obrotu. Każdej spółce przyznaje się wagę, odpowiednią do jej wielkości. Istotne jest, że bierze się pod uwagę jedynie akcje podlegające obrotowi na giełdzie (ang. free float).

Indeks jest obliczany za pomocą elektronicznego systemu handlowego XETRA. Oblicza się go od godziny 9.00 do 17.30. Obecnie indeks DAX obliczany jest co sekundę.

Indeks giełdowy – wartość obliczona na podstawie wyceny akcji wybranych spółek giełdowych. Umożliwia syntetyczne przedstawienie koniunktury na giełdzie lub stanu jakiegoś sektora spółek.

DAX wystartował 1 lipca 1988 z poziomu 1163,52 pkt. Dla celów statystycznych możliwe jest również obliczenie wartości indeksu wstecz (aż do 1959 roku). Jedno z historycznych maksimów indeks osiągnął 16 lipca 2007 roku – 8 105,69 punktów. Poziom ten został przebity w maju 2013 roku podczas trwającej od kilkunastu miesięcy hossy, a następnie w 2018, gdy indeks zanotował ponad 13 tysięcy punktów, również podczas hossy na rynkach akcji. Aktualnie indeks notuje spadki od swojego ostatniego maksimum w 2018 roku, sytuując się na poziomie 11 tysięcy punktów.

Skład indeksu[ | edytuj kod]

Siedziby spółek wchodzących w skład indeksu DAX
Skład indeksu DAX na 3 listopada 2006

(Stan na 14.02.2019 r.)

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Notowania indeksu DAX (GDAXI) – Investing.com, Investing.com Polska [dostęp 2019-02-14] (pol.).
  2. DAX skład indeksu – Investing.com, Investing.com Polska [dostęp 2019-02-14] (pol.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Aktualny skład indeksu DAX
  • Indeks DAX
  • DAX MOBILE
  • Reklama