DARPA Grand Challenge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fragment trasy wyścigu w 2005.

DARPA Grand Challenge to sponsorowane przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) zawody samochodów autonomicznych, czyli poruszających się bez kierowców odbywające się w ramach projektu Systemów Bojowych Przyszłości (FCS). Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował, aby DARPA przyznawała nagrody pieniężne w celu sponsorowania projektów badawczych mogących mieć związek z bezpieczeństwem narodowym.

Barstow – miasto w Stanach Zjednoczonych położone w Hrabstwie San Bernardino, w południowo-wschodniej części stanu Kalifornia. Volkswagen Touareg - niemiecki samochód sportowo-użytkowy marki Volkswagen produkowany od 2002 roku. Obecnie na rynku dostępna jest II generacja modelu. Nazwa Touareg wywodzi się od nazwy ludu berberyjskiego Tuaregowie.

Pierwsze zawody odbyły się 13 marca 2004 na pustyni w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Trasa wyścigu przebiegała z miejscowości Barstow w Kalifornii do osady Primm w stanie Nevada. Żaden ze startujących pojazdów nie pokonał mierzącej 227,2 km trasy. Pojazd zwycięskiego zespołu Red Team z Carnegie Mellon University pokonał dystans zaledwie 11,78 km.

Godzina (h) – jednostka miary czasu, dwudziesta czwarta część doby, dwunasta część dnia lub nocy astronomicznej. Jedna godzina to 4 kwadranse, 60 minut lub 3600 sekund. Godzina nie jest jednostką układu SI, ale jest przez ten układ uznawana.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

Drugi wyścig miał miejsce 8 października 2005. Tym razem zawody i główną nagrodę w wysokości 2 milionów USD wygrał "Stanley", zrobotyzowany Volkswagen Touareg, skonstruowany przez zespół reprezentujący Uniwersytet Stanforda, pokonując trasę o długości 212,4 km w czasie poniżej 7 godzin.

Primm – niewielka osada położona w Nevadzie, na terenie hrabstwa Clark. Primm leży przy autostradzie międzystanowej nr 15, na granicy ze stanem Kalifornia. Najbliżej położonym dużym miastem jest Las Vegas, odległe o ok. 70 km.Volkswagen [ˈfɔlksˌvaːgən, wymowa: folkswagen] – niemiecka marka samochodów produkowanych od 1938 roku przez niemiecki koncern Volkswagen AG. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „samochód ludu”. Spółka jest notowana na giełdzie od 2003 roku.

3 listopada 2007 odbył się trzeci wyścig, którego trasa przebiegała przez ćwiczebne sztuczne tereny miejskie w Kalifornii.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona DARPA Grand Challenge (ang.)
 • Film dokumentalny o wyścigu zrealizowany przez telewizję PBS (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) przekształcona w 1972 z ARPA. W latach 1958-1972 i 1993-1996 pod nazwą - Advanced Research Projects Agency - ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej.
  Carnegie Mellon University (Uniwersytet Carnegiego i Mellonów) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Pittsburghu.
  Kongres Stanów Zjednoczonych (ang. United States Congress) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych.
  Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.
  Future Combat Systems (FCS), (ang. Systemy Bojowe Przyszłości) – program przyszłościowych systemów pola walki rozwijany przez amerykańską armię. Koszt programu będzie wynosił 340 miliardów dolarów, a celem jego jest stworzenie nowych rozwiązań, które znajdą zastosowanie na polach bitew przyszłości. Program złożony jest z ponad 20 modułów. Program rozpoczął się w 1999 r. i ma zostać zakończony w 2040 r. System budują korporacje: Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman, General Dynamics, BAE Systems, Raytheon, a pod względem naukowo-technicznym tworzą go: DARPA, Army Research Laboratory. Według specjalistów wojskowych program jako informatyzacja-robotyzacja armii jest największą rewolucją w dziedzinie wojskowości od czasu wynalezienia prochu.

  Reklama