Czwarty gabinet Johna Howarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czwarty gabinet Johna Howarda – sześćdziesiąty czwarty gabinet federalny Australii, urzędujący od 22 października 2004 do 3 grudnia 2007. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA).

Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.

Okoliczności powstania i dymisji[ | edytuj kod]

Gabinet powstał po wyborach w 2004, w których rządząca od 1996 koalicja LPA-NPA uzyskała trzecią reelekcję. Urzędował przez pełną kadencję Izby Reprezentantów, aż do wyborów w 2007. Koalicja uległa w nich Australijskiej Partii Pracy, przez co kolejny gabinet sformował lider lewicy Kevin Rudd.

Gabinet federalny Australii (Cabinet lub ministry) stanowi najwyższą rangą część rządu federalnego Australii. Składa się z premiera federalnego oraz najważniejszych spośród wskazanych przez niego ministrów. Gabinet powoływany jest przez gubernatora generalnego Australii w imieniu monarchy, przy czym tradycyjnie gubernator mianuje premierem przywódcę partii lub koalicji dysponującej większością w Izbie Reprezentantów, zaś ministrami wskazanych przez niego kandydatów. Pozostali ministrowie, nie wchodzący w skład gabinetu, określani są jako junior ministry lub outer ministry.Federalne wybory parlamentarne w Australii odbyły się 24 listopada 2007 roku. Wyborcy decydowali o obsadzie wszystkich 150 miejsc w Izbie Reprezentantów oraz 40 z 76 mandatów w Senacie. Przyniosły porażkę rządzącej od 1996 roku koalicji Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA), a tym samym koniec rządów premiera Johna Howarda. Premier doznał osobistego upokorzenia, będąc zaledwie drugim w historii szefem rządu, który stracił swój mandat parlamentarny w czasie pełnienia urzędu. Bardzo złe wyniki uzyskali także Australijscy Demokraci, którzy znaleźli się całkowicie poza parlamentem. Do władzy po 13 latach powróciła Australijska Partia Pracy (ALP), która sformowała zaprzysiężony 3 grudnia 2007 gabinet Kevina Rudda.

Skład[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Parliamentary Handbook of the Commonwealth of Australia 2014. Canberra: Parliamentary Library, 2014.
  • Reklama