Czujnik zegarowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budowa czujnika zegarowego:
1 - Uchwyt do podnoszenia i opuszczania trzpienia pomiarowego
2 - Pierścień do ustawiania tarczy
3 - Mała wskazówka [mm]
4 - Ustawne wskaźniki tolerancji
5 - Duża wskazówka
6 - Obudowa
7 - Tuleja trzpienia
8 - Trzpień pomiarowy
9 - Końcówka pomiarowa
10 - Podziałka pomocnicza [mm]

Czujnik zegarowy – urządzenie pomiarowe, na którego podzielni znajduje się podziałka rozmieszczona na okręgu, tak jak w tradycyjnym zegarku. Czujniki zegarowe wyposażone są najczęściej w przekładnię zębatą, a ich wskazówka wykonuje kilka obrotów w całym zakresie pomiarowym.

Milimetr (symbol: mm) – podwielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Jeden milimetr równa się 10 m. W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-3 m oznaczający 0,001 × 1 m.Podzielnia (nazywana też skalą) – część urządzenia wskazującego narzędzia pomiarowego zawierająca podziałkę. Podzielnia może mieć postać tarczy, listwy lub walca, na którym naniesiono wskazy podziałki kreskowej.

Najczęściej spotykane są znormalizowane czujniki zębate zegarowe wykonane według normy DIN czy PN. Obwód podzielni takiego czujnika jest podzielony na 100 równych części, z których każda odpowiada przesunięciu się końcówki pomiarowej o 0,01 mm (lub 0,001 mm, czujniki mikronowe). Wartość działki elementarnej wynosi 0,01 mm (0,001 mm), natomiast zakres pomiarowy typowo 0 – 10 mm. Dopuszczalne błędy zawierają się od 0,5 działki w zakresie ±10 działek do 2 działek w całym zakresie.

Wskazówka – element przyrządu pomiarowego analogowego (wskazówkowego), przesuwający się nad (lub obok) narysowanej skali.

Zastosowanie[ | edytuj kod]

Czujniki zegarowe znalazły zastosowanie w pracach warsztatowych oraz do pomiarów laboratoryjnych. Wykorzystywane są także w produkcji przy kontroli wymiarów, do ustawienia obrabianych przedmiotów i narzędzi na obrabiarkach oraz do sprawdzania maszyn (pomiary odchyłek kształtu i położenia).

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama