Czos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czos (niem. Schoss-See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim, częściowo znajduje się w granicach Mrągowa.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Mrągowo (hist. Ządzbork, Ządźbork, Żądzbork, niem. Sensburg) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa olsztyńskiego.

Jezioro Czos składa się z dwóch odnóg: węższej zachodniej (dł. 3,5 km) i szerszej wschodniej (dł. 1,5 km). Rozdziela je wysoko wzniesiony półwysep z dwoma wzniesieniami: 184 m n.p.m. (Góra Czterech Wiatrów) i 143 m n.p.m. Linia brzegowa jest rozwinięta. Wschodnie brzegi są wysokie otoczone pagórkami, a zachodnie niskie, w większości bezleśne. Na północno-zachodnim brzegu zlokalizowane są kąpieliska miejskie, przystanie oraz kempingi. Jezioro za pośrednictwem rzeki Dajny łączy się z jeziorami: Wierzbowskim, Czarnym, Kot i Junem.

Juno – jezioro polodowcowe, rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim leżące w dorzeczu rzeki Guber w województwie warmińsko-mazurskim, na północ od Mrągowa.Dajna – rzeka na Pojezierzu Mrągowskim i Nizinie Sępopolskiej, rzeka IV rzędu, lewobrzeżny dopływ Gubra o długości 55 km (przepływa przez obszar powiatów mrągowskiego i kętrzyńskiego), powierzchnia zlewni 345,5 km².

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Sylwia Kulczyk, Edyta Tomczyk, Tomasz Krzywicki, Jacek Tokarski.,,Mazury". Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała, 2006, ​ISBN 83-7304-597-X​.
  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ​ISBN 83-902165-0-7​ s. 70
  • Jan Bałdowski "Warmia i Mazury, mały przewodnik" Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 66.
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Jezioro Czos - mapa batymetryczna, wydarzenia, pogoda
  • Reklama