Czersk (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urząd Miasta i Gminy Czersk

Czerskgmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

Kłodnia (kasz. Kłodniô) - wieś borowiacka w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Krzyż.Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.

W skład gminy wchodzi 18 sołectw: Będźmierowice, Gotelp, Gutowiec, Klaskawa, Krzyż, Kurcze, Lipki, Łąg, Łąg-Kolonia, Łubna, Malachin, Mokre, Mosna, Odry, Rytel, Wieck, Zapędowo, Złotowo

Siedziba gminy to Czersk.

Według danych z 2014 roku, gminę zamieszkiwało 21 202 osób.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Czersk ma obszar 379,85 km², w tym:

Płecno - osada w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Rytel. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.Polana - wieś w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Gotelp.
 • użytki rolne: 29%
 • użytki leśne: 62%
 • Gmina stanowi 27,84% powierzchni powiatu.

  Miejscowości[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.
  Bagna – wieś w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kurcze.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Nowe Prusy (niem. Neu Prussy) - wieś borowiacka w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Gotelp.
  Wądoły - wieś borowiacka w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Lipki.
  Kurkowo (kasz. Kùrkowò, niem. Schöndorf) - wieś borowiacka w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Gutowiec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
  Kameron - osada borowiacka w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk na obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Osada ta wchodzi w skład sołectwa Kurcze.

  Reklama