Czemerowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czemerowce (ukr. Чемерівці, Czemeriwci) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie chmielnickim, siedziba władz rejonu czemerowieckiego.

Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Obwód chmielnicki (ukr. Хмельницька область; do 4 lutego 1954 r. obwód kamieniecki) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy. Stolicą obwodu jest Chmielnicki (do 1941 r. Kamieniec Podolski).

Miejscowość założona w 1565, w XVI w. należała do rodziny Wilkowskich herbu Pobóg, prawa miejskie otrzymała w 1797, w XIX w. należała do rodziny Matusewiczów, a status osiedla typu miejskiego w 1959 roku.

W 2001 r. osiedle liczyło 5431 mieszkańców. Miejscowość leży na terenie parku narodowego „Podilśki Towtry”.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2016 року. Державна служба статистики України. Київ, 2016. стор.78

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Czemerowce, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 792.
  • Czemerowce, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 361.
  • Czemerowce na stronie Rady Najwyższej Ukrainy
  • Reklama