Czas Krasnojarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strefy czasowe w Rosji:

Czas Krasnojarska (ang. Krasnoyarsk Time, KRAT, ros. красноярское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 105°E, który różni się o 7 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego i 4 godziny od czasu moskiewskiego (UTC+7:00).

Czas moskiewski (ang. Moscow Time, MSK, МСК; ros. Московское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 60°E, który różni się o 4 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+4:00).Strefa czasowa – wytyczony obszar powierzchni Ziemi o szerokości średnio 15° (360°/24) długości geograficznej, rozciągający się południkowo między biegunami, w którym urzędowo obowiązuje jednakowy czas (czas strefowy). Przeważnie jest on średnim czasem słonecznym środkowego południka tej strefy, który różni się o całkowitą liczbę godzin od czasu uniwersalnego. Są jednak wprowadzone urzędowo strefy, w których czas różni się od czasu uniwersalnego o niecałkowitą liczbę godzin.

Strefa obowiązuje w środkowej części Rosji. Głównym miastem leżącym w strefie jest Krasnojarsk.

W okresie od marca 2011 roku do października 2014 roku czas Krasnojarska odpowiadał strefie UTC+8:00. Wcześniej, czas Krasnojarska standardowy (zimowy) odpowiadał strefie UTC+7:00, a czas letni – UTC+8:00.

W październiku 2014 do strefy czasu Krasnojarska włączono obwód kemerowski, a w marcu 2016 włączono do niej Kraj Ałtajski i Republikę Ałtaju. W maju 2016 włączono doń obwód tomski, a w lipcu obwód nowosybirski.

Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).Czas letni – czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas lokalny.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Russia Moving to Permanent Winter Time From October 26 (ang.). RIA Novosti, 22 lipca 2014. [dostęp 2014-10-30].
  2. Russia Changes Several Time Zones. W: Timeanddate.com [on-line]. 17 marca 2016.
  3. Proposed Time Change in Tomsk, Russia. W: Timeanddate.com [on-line]. 27 kwietnia 2016. [dostęp 2016-08-01].
  4. Proposed Time Change in Novosibirsk, Russia. W: Timeanddate.com [on-line]. 5 lipca 2016. [dostęp 2016-08-01].
Krasnojarsk (ros. Красноярск) – miasto w Rosji; trzecie co do wielkości miasto Syberii; położone nad rzeką Jenisej; stolica Kraju Krasnojarskiego; 1 000 000 mieszkańców (2012). Wraz z aglomeracją liczy 1,155 mln mieszkańców (2012), co czyni go 12 miastem w Rosji, gdzie żyje ponad milion mieszkańców. Port rzeczny, węzeł kolejowy.Ałtaj (Республика Алтай) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca w południowej części zachodniej Syberii, w zlewisku rzek Bija i Katuń. W ramach federacji Ałtaj graniczy z Tuwą, Chakasją, Krajem Ałtajskim oraz obwodem kemerowskim, ma także zewnętrzną granicę z Chinami, Mongolią i Kazachstanem.
Warto wiedzieć że... beta

Obwód nowosybirski (ros. Новосибирская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona w zachodniej części Syberii.
Obwód tomski (ros. Томская область, Tomskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

Reklama