Czarodziejki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarodziejki (ang. Charmed) – amerykański serial fantasy, który emitowany był na kanale The WB w USA, a w Polsce na kanałach TVP1, Polsat, Hallmark, SciFi Universal, Fox Life i TV6. Serial opowiada o najpotężniejszych na świecie dobrych czarownicach – siostrach Halliwell. Każda z nich posiada unikalne magiczne zdolności, które rozwijają się w ciągu całego ich życia. Mieszkają razem w starej rodzinnej posiadłości i wykorzystują swe zdolności do walki z demonami i innymi siłami zła, które panoszą się na terenie San Francisco w Kalifornii.

Charles Alan "Charlie" Weber Junior (ur. 20 września 1978 w Jefferson City) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, model, najlepiej znany jako Frank Delfino w serialu ABC Sposób na morderstwo (How to Get Away with Murder).Eduardo Verástegui, właściwie José Eduardo Verástegui Córdoba (ur. 21 maja 1974 w Ciudad Mante, w stanie Tamaulipas) – meksykański aktor, piosenkarz i model.

Serial jest połączeniem wielu gatunków – od horroru i fantasy aż do komedii, a nawet opery mydlanej. Serial miał najlepszy debiut (aż do pojawienia się Tajemnic Smallville – 8,4 miliona – z 2001 roku), w stacji The WB – pierwszy odcinek serialu obejrzało 7,7 miliona widzów.

Po emisji odcinka Payback’s a Witch 15 stycznia 2006 roku, Czarodziejki stały się najdłużej trwającym serialem, w którym główne role przypadały kobietom, wyprzedzając tym samym serial Laverne & Shirley. Status ten utrzymał się aż do 13 maja 2012 roku, kiedy to Gotowe na wszystko wyprzedziły Czarodziejki o dwa odcinki. Finałowy odcinek, Forever Charmed, obejrzało 4,49 miliona widzów. W październiku 2013 roku, stacja CBS ogłosiła, że planuje zlecenie nowej wersji serialu, jednakże 12 sierpnia 2014 roku podana została informacja, że stacja zrezygnowała z rebootu. W 2018 roku stacja The CW zamówiła pilot nowego rebootu serialu o tym samym tytule.

Coolio, właściwie Artis Leon Ivey Junior (ur. 1 sierpnia 1963 w Los Angeles) – amerykański raper, kompozytor i aktor.Louis Mandylor, właściwie Louis Theodosopoulos (ur. 13 września 1966 roku w Melbourne) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

Utworem otwierającym serial jest „How Soon Is Now?” śpiewany przez Love Spit Love (cover utworu grupy „The Smiths”), wykorzystany wcześniej w filmie Szkoła czarownic.

Fabuła[ | edytuj kod]

Siedem miesięcy po śmierci swojej babci, Prue, Piper i Phoebe ponownie spotykają się pod tym samym dachem, gdy najmłodsza z nich, Phoebe, powraca do rodzinnego domu w San Francisco. Jeszcze tego samego dnia odkrywa na dotąd zamkniętym, zaniedbanym strychu, starą książkę – Księgę Cieni. Czytając z niej inkantacje, bezwiednie uruchamia ciąg wydarzeń, które wypełniają prastarą przepowiednię.

Czarodziejki (komiks) to oficjalna kontynuacja popularnego serialu stacji The WB o tej samej nazwie, który swoją premierową emisję zakończył w 2006 roku - po 8 latach emisji. Seria komiksów jest publikowana przez wydawnictwo Zenescope Entertainment. Autorami scenariuszy są Paul Ruditis i Raven Gregory.Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Wkrótce siostry odkrywają, że nie tylko posiadały nadnaturalne dary, ale i pochodzą z prastarego rodu czarownic – Warrenów, a pierwsza z rodu, Melinda Warren, została spalona na stosie podczas procesów czarownic w Salem. Jednakże zanim umarła, przepowiedziała, że moc z każdym pokoleniem będzie rosła, a punktem kulminacyjnym będzie pojawienie się trzech sióstr – najpotężniejszych dobrych czarownic, jakie świat kiedykolwiek widział; trzy siostry ukształtują Moc Trzech, największą magiczną siłę dobra jaka kiedykolwiek istniała na Ziemi. Siostry z czasem odkrywają, iż mają przyrodnią siostrę Paige.

Dana Vernon Ashbrook (ur. 24 maja 1967 w San Diego) – amerykański aktor i scenarzysta. Wystąpił w roli Roberta „Bobby’ego” Briggsa w kultowym serialu Miasteczko Twin Peaks (1990–1991, 2017) i prequelu Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992). Kenneth Joseph „Ken” Marino (ur. 19 grudnia 1968 w Long Island) – amerykański aktor, komik, reżyser i scenarzysta.

Postacie[ | edytuj kod]

.mw-parser-output .ramka-content.grid img{width:100%;height:100%!important;object-fit:cover}.mw-parser-output .ramka-content.grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(2,1fr)}.mw-parser-output .ramka-content.grid.gridx3{grid-template-columns:repeat(3,1fr)}.mw-parser-output .ramka-content.grid.gridx4{grid-template-columns:repeat(4,1fr)}@media(max-width:800px){.mw-parser-output .ramka-content.grid{overflow:hidden}.mw-parser-output .ramka-container.thumb .thumbinner{display:block}}
Shannen Doherty.jpg
Holly Marie Combs, July 2012.jpg
Alyssa Milano.jpg
Rose McGowan.jpg
Kolejno: Shannen Doherty, Holly Marie Combs, Alyssa Milano oraz Rose McGowan kreujące role Prudence, Piper, Phoebe i Paige.

Główne[ | edytuj kod]

 • Prudence Halliwell (Shannen Doherty) – urodzona 28 października 1970 roku. Najstarsza z sióstr Halliwell. Posiada moc przesuwania obiektów za pomocą swojego umysłu (telekineza), jeśli widzi dany obiekt. Z czasem uczy się rozwijać swoją moc poprzez użycie rąk. Później rozwija się w niej również zdolność projekcji astralnej, która pozwala jej być w dwóch miejscach jednocześnie. Poświęciła część swojego dzieciństwa, by wychować swoje młodsze siostry – Piper i Phoebe po najpierw rozwodzie rodziców, a później po śmierci ich matki, Patty. W wyniku nieoczekiwanego splotu zdarzeń, Prue umiera w 2001 roku.
 • W pierwszym sezonie Prue stara pogodzić się z faktem, iż stała się Czarodziejką. Wznawia swoją starą relację z detektywem Andy'im Trudeau z którym utrzymywała kontakt w liceum. Pracuje w domu aukcyjnym Buckland jako rzeczoznawca. W finale pierwszej serii musi pogodzić się ze śmiercią Andy’ego, który ginie ze strony demonicznego wroga. W połowie drugiej serii odchodzi z Buckland i zaczyna realizować swoje marzenia. Zostaje fotografem i pracuje dla magazynu 415. Prue umiera w finale trzeciego sezonu. Zostaje zabita przez Shaxa – potężnego demonicznego zabójce wysłanego przez Źródło Wszelkiego Zła. Jej pogrzeb został przedstawiony w pierwszym odcinku czwartej serii. Z jej śmiercią nie mogła się pogodzić Piper, którą próbowała przywrócić duszę Prue. Zamiast jej pojawia się babcia sióstr Penny i oznajmia, że najstarsza z sióstr musi przystosować się do życia pozagrobowego, w czym pomagają jej Patty – matka sióstr – i babcia. Prue nie mogła wrócić na Ziemię, ponieważ nie pozwoliło by to siostrom ruszyć dalej. W piątym sezonie w odcinku „Cat House”, gdy Phoebe i Paige odwiedzają przeszłość, będąc na weselu Piper i Leo, widzą Prue odjeżdżającą na motorze. Jednak twarz Prue nigdy nie została pokazana, a jedynie jej plecy. W finale siódmej serii Prue pomogła swoim siostrom pokonać demona Zankou, używając projekcji astralnej (Piper mówi „Dziękuję Prue” po udanym ataku). W komiksie Prue odradza się jako blond dziewczyna o imieniu Patience zamieszkująca Salem w stanie Massachusetts. Po dołączeniu do jej sióstr – Piper i Phoebe oraz po raz pierwszy Paige – ich moce zaczynają wariować, gdyż początkowa przepowiednia nigdy nie mówiła o „Mocy Czterech”, dlatego decyduje się oddać swoje moce, by moc Paige nie kolidowała z jej.
 • Piper Halliwell (Holly Marie Combs) – urodzona 7 sierpnia 1973 roku. Jej główną udręką było utrzymanie normalnego życia przy ciągłej ochronie świata. Posiada moc spowalniania molekuł (zatrzymywania czasu). Po pewnym czasie nauczyła się selektywnego unieruchamiania. Wraz z ewolucją mocy, nauczyła się przyspieszać molekuły (eksplodować). Jej rola środkowej siostry w pierwszych trzech sezonach polegała na godzeniu sióstr Prue i Phoebe. Po śmierci Prue staje się najstarszą siostrą Phoebe i Paige.
 • W pierwszym odcinku serialu dowiadujemy się, że jej chłopak – Jeremy – jest czarownikiem i chce zabić ją wraz z siostrami, aby posiąść moc, na którą czekał aż do powrotu Phoebe. Siostrom udaje się go pokonać. Pierwszy sezon przedstawia Piper pracującą w restauracji Quake jako kucharz, a później jako kierowniczka. Poznaje chłopaka – Leo Wyatt'a z którym się spotyka. Okazuje się, że jest on aniołem stróżem Czarodziejek. W drugiej serii Piper odchodzi z Quake i otwiera swój własny klub nocny – P3. Po zerwaniu z Leo, zaczyna się spotykać z Danem Gordonem próbując żyć w normalnym związku. Gdy im nie wychodzi odchodzi od Dana i układa swoje życie wraz z Leo. W trzecim sezonie mimo początkowego sprzeciwu Starszych biorą ślub. W piątym sezonie rodzi syna o imieniu Wyatt. Wraz z mężem starają się uchronić go przed niebezpieczeństwami czyhającymi w magicznym świecie, gdyż posiada najpotężniejszą moc na świecie, przyciągającą coraz więcej demonów, czarownic i czarnowników. W finale piątego sezonu z przyszłości przybywa duch światłości – Chris, który ratuje Czarodziejki przed śmiercią przez mitologicznych Tytanów. Po tym jak Starsi musieli się przed nimi ukrywać, Chris manipuluje wydarzenia tak, iż Leo staje się Starszym jednocześnie odchodząc od Piper. W czasie szóstej serii małżeństwo ponownie do siebie wraca, mimo iż Chris (w rzeczywistości syn Piper i Leo przybyły z przyszłości) stara się temu zapobiec. W finale szóstego sezonu Piper rodzi małego Chrisa, a Chris z przyszłości umiera. W siódmej serii Piper i Leo starają się żyć jak normalne małżeństwo, mimo iż w ósmym możliwość ta zostaje im odebrana. W ostatnim odcinku jak i w komiksie dowiadujemy się, iż Piper urodziła trzecie dziecko – tym razem córkę o imieniu Prudence Melinda.
 • Phoebe Halliwell (Alyssa Milano) – urodzona 2 listopada 1975 roku, zostaje obdarowana bierną mocą – prekognicją, która pozwala na widzenie przyszłości, rozwija się w niej również zdolność retrokognicji. W późniejszych sezonach otrzymuje aktywną moc lewitacji, która przydaje się w kombinacjach ze sztukami walki oraz moc empatii, która pozwala jej odbierać emocje innych i wpływać na nadnaturalne siły istot, których moce są związane z odczuciami. W pierwszych trzech sezonach, Phoebe jest najmłodszą i najbardziej zbuntowaną z sióstr Halliwell. Jej charakter często sprawia, iż dochodzi między nią a Prue do poważnych konfliktów. W sezonie czwartym, Phoebe staje się średnią siostrą i próbuje grać mediatora między Piper i Paige.
 • W drugiej serii Phoebe wraca na studia, które rzuciła zaraz po śmierci babci, na kierunek psychologii. Nie mając mocy czynnej nauczyła się władać sztukami walki, aby lepiej pokonywać siły zła. W trzecim sezonie rozpoczyna relacje z Colem Turnerem, który faktycznie jest demonem Balthazorem, wynajętym aby zabić Czarodziejki. Gdy Phoebe to odkrywa, on przekonuje ją, że jako pół-człowiek pół-demon, naprawdę ją kocha. Postanawia upozorować swoją śmierć w ten sposób, aby Czarodziejki nie polowały na jego demoniczną część. Phoebe poślubiła Cole'a w sezonie czwartym, nie wiedząc, że stał się on nowym Źródłem Wszelkiego Zła i władcą podziemia. Później odkrywa, że jest w ciąży, ale jej nienarodzone dziecko zostało magicznie skradzione przez Wyrocznię, która twierdziła, że dziecko jest prawnie jej i nigdy nie należało do Phoebe i Cole’a. Również w czasie czwartej serii rozpoczyna pracę jako felietonistka w gazecie „The Bay Mirror”. W międzyczasie Phoebe staje się zła i otrzymuje moce, które posiada Źródło (m.in. kule ognia czy ogień pojawiający się w ręce). Po koronacji na Królową Podziemia dostaje moc znikania w płomieniach. W piątej serii Phoebe próbuje żyć bez Cole’a i skupia się na swojej karierze. Jeszcze w tej samej serii zaczyna związek z jej nowym szefem Jasonem Deanem, który w szóstym sezonie odkrywa sekretną tożsamość Phoebe i nie mogąc poradzić sobie z tą informacją zrywa z dziewczyną. W finałowym odcinku Phoebe wychodzi za mąż za Kupidyna, który kiedyś pomógł znaleźć jej miłość. Ich małżeństwo owocuje trójką córek. Phoebe staje się również autorem poradnika o poszukiwaniu miłości.
 • Paige Matthews (Rose McGowan) – urodzona 2 sierpnia 1977 roku. Paige zostaje ujawniona po tragicznej i niespodziewanej śmierci Prue jako czwarta przyrodnia siostra sióstr Halliwell, córka Patty i Sama – jej ducha światłości, anioła stróża wiedźm. Jako że ten typ relacji był zakazany i niespotykany w owym czasie, oddali dziecko siostrze Agnieszce, zakonnicy, a następnie rodzina Matthews zaadoptowała ją. Jej biologiczni rodzice poprosili jedynie, aby jej imię zaczynało się na P, aby kontynuować tradycję. Po ojcu, duchu światłości, Paige odziedziczyła moc orbitowania – przenoszenia się. Po odrodzeniu Mocy Trzech, otrzymuje moc telekinezy orbitalnej, czyli zdolności do teleportowania dowolnego przedmiotu w miejsce, które sobie zażyczy, najczęściej używając do tego rąk. Choć moc ta wymaga używania werbalnych komend. W sezonie 5 Paige ujawnia, że ma także inne moce duchów światłości, jak np. zmiana wyglądu, uzdrawianie czy wyczuwanie swoich podopiecznych.
 • Początkowo Paige próbuje stać się tak dobra jak Prue, gdyż brak najstarszej siostry często jest wspominany. Lepiej rozwija swoją przyjaźń z Phoebe, gdyż z Piper nie może znaleźć wspólnego języka, w końcu jednak wszystkie siostry zbliżają się do siebie. W piątej serii rezygnuje z pracy w Usługach Socjalnych, by stać się pełnoetatową czarownicą. W szóstym sezonie bezrobocie zaczyna jej doskwierać, więc rozpoczyna pracę w pewnej agencji. W siódmej serii Paige zostaje dyrektorem Szkoły Magii. W ósmym sezonie spotyka się z kuratorem Henrym Mitchellem, z którym decyduje się zawrzeć poważną znajomość. Wychodzi za mąż za niego i ma z nim trójkę dzieci – 2 córki i syna. W komiksie wreszcie spotyka Prue.

  Wymienieni w czołówce[ | edytuj kod]

 • Leo Wyatt (Brian Krause) – Duch Światłości Czarodziejek. Początkowo udaje „złotą rączkę”, pomagającą siostrom w naprawach domu. Jako duch światłości, Leo potrafi się orbitować (rodzaj teleportacji) i uzdrawiać. W pierwszym sezonie rozpoczyna relację z Piper, co jednak spotyka się z dezaprobatą Starszych. W trzecim sezonie biorą ślub i wkrótce rodzą im się synowie: Wyatt i Chris. Związek Leo i Piper doprowadza do napiętej relacji między Czarodziejkami, a Starszymi. W sezonie szóstym Leo staje się Starszym, a w siódmym zostaje Avatarem, aby uratować swoją rodzinę przed wieczną walką między dobrem a złem. Wkrótce Starsi decydują, iż nie może on być jednocześnie Starszym i mężem Piper, więc ten wybiera życie śmiertelnika.
 • Darryl Morris (Dorian Gregory) – policjant w San Francisco, partner policjanta Andy’ego Trudeau. Początkowo nie ufa Czarodziejkom, podejrzewając je o udział w niektórych zbrodniach popełnionych na terenie miasta. Jednak kilka miesięcy po śmierci Andy’ego, dowiaduje się prawdy i w kolejnych latach pomaga siostrom zatuszować sprawy związane z demoniczną aktywnością. Po siódmym sezonie Darryl wraz z rodziną przenosi się na wschodnie wybrzeże kraju.
 • Cole Turner (Julian McMahon) – znany jako demoniczny zabójca – Balthazor. Posiada moc lśnienia (rodzaj teleportacji) i rzucania kulami energii. Pojawia się w trzecim sezonie jako asystent prokuratora okręgowego, wysłany przez Triadę, by zabić Czarodziejki. Jednakże porzuca swą misję gdy zakochuje się w Phoebe z wzajemnością. W czwartej serii pozbywa się swojej demonicznej natury i poślubia Phoebe. Potem staje się nowym Źródłem Wszelkiego Zła. To spowodowało, iż Siostry musiały go zabić w sezonie piątym.
 • Chris Perry (Halliwell) (Drew Fuller) – syn Piper i Leo. Pojawia się w finale sezonu piątego, przedstawiając się jako duch światłości z przyszłości, który pomaga siostrom pokonać Tytanów. W szóstej serii wyjawia, że jest synem Piper i Leo, i przybył tu by nie dopuścić by Wyatt przeszedł na stronę zła. W finale szóstej serii zostaje zabity przez Starszego o imieniu Gideon.
 • Billie Jenkins (Kaley Cuoco) – studentka i podopieczna Paige. Pojawia się w ósmym sezonie. Posiada moc przenoszenia obiektów za pomocą umysłu przy pomocy telekinezy. Przez większość sezonu próbuje znaleźć swoją starszą siostrę Christy, która została porwana 15 lat wcześniej przez Triadę. Kiedy ją odnajduje ta próbuje przeciągnąć ją na stronę zła. Wkrótce pod wpływem Christy zdradza Czarodziejki. W finale serialu w akcie samoobrony była zmuszona do zabicia swojej siostry. Z epilogu serialu można się dowiedzieć, że pozostała przyjaciółką sióstr jeszcze przez wiele lat.
 • Andy Trudeau (Ted King) – znajomy sióstr, licealna pierwsza miłość Prue. Pracuje jako detektyw dla Departamentu Policji w San Francisco i przypadkowo zostaje przypisany do niemal każdej sprawy, w którym udział brały siostry. Andy w końcu odkrywa, że są czarownicami. W finale pierwszej serii zostaje zabity przez demona Rodrigueza, który również okazał się być jednym z urzędników resortu spraw wewnętrznych, który prowadził dochodzenie Andy’ego w sprawie „nierozwiązanych dziwnych przypadków”.
 • Dan Gordon (Greg Vaughan) – sąsiad sióstr, pojawia się w drugiej serii. Spotyka się z Piper po tym jak ta zrywa z Leo. Wkrótce jednak Czarodziejka zrywa z Danem i powraca do Leo. W finale drugiego sezonu przeprowadza się do Portland, gdzie otrzymał ofertę pracy.
 • Jenny Gordon (Karis Paige Bryant) – siostrzenica Dana, która tymczasowo mieszka z nim, gdyż jej rodzice pojechali do Arabii Saudyjskiej w interesach. Chociaż mieszka ze swoim wujem, tworzy więź z siostrami i często prosi je o rady w kobiecych sprawach. W połowie drugiego sezonu wraca z rodzicami do rodzinnego domu w USA. Pojawia się tylko w czterech odcinkach.
 • Drzewo genealogiczne głównych bohaterów[ | edytuj kod]

  Drzewo genealogiczne rodziny Halliwell
  Danielle Bisutti (ur. 1 października 1976 w Los Angeles) – amerykańska aktorka i piosenkarka. Znana z roli Amandy Cantwell z serialu Nickelodeon True Jackson. Wystąpiła także m.in. w takich serialach jak: Dharma i Greg, Życie na fali czy Czarodzieje z Waverly Place.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]




  Warto wiedzieć że... beta

  {{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Greg Vaughan, właściwie James Gregory Vaughan, Jr. (ur. 15 czerwca 1973 roku w Dallas, w stanie Teksas) - amerykański aktor telewizyjny i model, znany najbardziej z dwóch oper mydlanych Żar młodości i Szpital Ogólny.
  Czołówka – początkowa sekwencja filmu, prezentująca logotypy producenckie i napisy wstępne (tytuł obrazu, nazwiska najważniejszych twórców: reżysera, scenarzysty, operatora, głównych aktorów, producenta), lub piosenkę otwierającą film (najczęściej animowany). Natomiast końcowa sekwencja z napisami zwana jest „tyłówką”.
  Michael Reilly Burke (ur. 27 czerwca 1964 w hrabstwie Marin w stanie Kalifornia) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, najlepiej znany jako Kevin z serialu ABC Family Lincoln Heights. Ukończył Marin Catholic High School (1982). Grał postać Rexa Van De Kampa, pierwszego męża Bree, ojca Andrew i Danielle w pilocie serialu Gotowe na wszystko, kiedy Steven Culp okazał się niedostępny dla twórcy serialu Marca Cherry.
  Shannen Maria Doherty (ur. 12 kwietnia 1971 w Memphis) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, najlepiej znana z ról Brendy Walsh w serialu telewizyjnym Beverly Hills 90210 i jako Prudence Halliwell z serialu Czarodziejki.
  Billy Drago, właśc. William Eugene Burrows (ur. 18 września 1946 w Hugoton) − amerykański aktor i producent filmowy.

  Reklama