Czacha dymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czacha dymi (ang. Brain Donors) – komedia z 1992 roku, produkcji USA, nawiązująca do filmów Braci Marx, szczególnie do Nocy w operze.

Jerry Zucker (ur. 11 marca 1950 w Milwaukee w stanie Wisconsin w USA) – amerykański reżyser filmowy, znany jako twórca komedii o charakterystycznym typie absurdalnego humoru.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Film pojawił się w Polsce na kasetach VHS w pierwszej połowie lat 90., lecz do tej pory jego dystrybucja nie została wznowiona.

Twórcy filmu[ | edytuj kod]

 • reżyseria – Dennis Dugan
 • scenariusz – Pat Proft
 • zdjęcia – David M. Walsh
 • muzyka – Ira Newborn
 • montaż – Malcolm Campbell
 • producent wykonawczy – Jerry Zucker, David Zucker


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  John Turturro (ur. 28 lutego 1957 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent filmowy, scenarzysta.
  Noc w operze (A Night at the Opera) – amerykańska komedia muzyczna z 1935 roku w reżyserii Sama Wooda, z braćmi Marx w rolach głównych. Był to pierwszy filmowy występ braci w składzie trzyosobowym, po tym jak Zeppo Marx opuścił rodzinny kwartet. Był to również pierwszy film zrealizowany przez nich po rozstaniu z Paramount Pictures i przejściu do Metro-Goldwyn-Mayer.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Mel Smith, właśc. Melvin Kenneth Smith (ur. 3 grudnia 1952 w Chiswick, zm. 19 lipca 2013 w Londynie) – brytyjski aktor, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i komik.
  Patrick „Pat” Proft (ur. 3 kwietnia 1947 w Columbia Heights w stanie Minnesota) – amerykański scenarzysta filmowy. Pojawił się także w niewielkich rolach w kilku filmach, a w 1998 wyreżyserował komedię Ści(ą)gany z udziałem Lesliego Nielsena.
  Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:
  Komedia (łac. comoedia, z gr. κωμῳδία komodia, od wyrazów κῶμος komos – pochód i ᾠδή ode – pieśń) – jeden z trzech, obok tragedii i dramatu właściwego, gatunków dramatycznych. Komedie cechuje pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie. Komedia rozwijała się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przedstawia komicznie sytuacje i wady bohaterów.

  Reklama