Cyryl (Pokrowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

Cyryl, imię świeckie Leonid Pokrowski (ur. 5 sierpnia 1963 w Miassie) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Hieromnich (hieromonach) – w kościołach greckokatolickich i prawosławnym mnich posiadający święcenia kapłańskie.Marek, imię świeckie Rustam Mirsagitowicz Dawletow (ur. 17 września 1966 w Bakali, Baszkirska ASRR) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny, w której mężczyźni tradycyjnie wstępowali do stanu duchownego. Ukończył szkołę średnią w rodzinnym mieście, w latach 1981–1983 służył w Armii Czerwonej. W latach 1984–1988 uczył się w moskiewskim seminarium duchownym, po ukończeniu którego został skierowany na wyższe studia teologiczne do Akademii Duchownej w Sofii. W 1989 złożył wieczyste śluby zakonne w ławrze Troicko-Siergijewskiej. W tym samym roku biskup Aleksander (Timofiejew) wyświęcił go kolejno na hierodiakona i hieromnicha. Od 1990 kontynuował rozpoczęte w Sofii studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej, w trybie zaocznym, jako duchowny eparchii niżnonowogrodzkiej (tytuł kandydata nauk teologicznych uzyskał w 2001).

Mikołaj, imię świeckie Wasilij Aleksandrowicz Subbotin (ur. 24 czerwca 1973 w Bugulmie) – rosyjski biskup prawosławny.Tichon, imię świeckie: Gieorgij Aleksandrowicz Szewkunow, (ur. 2 lipca 1958 w Moskwie) – rosyjski duchowny prawosławny, przełożony monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie.

W 1993 został przełożonym monasteru Zwiastowania w Niżnym Nowogrodzie, pierwszym od momentu jego reaktywacji po zniszczeniach w ZSRR. Rok później metropolita niżnonowogrodzki i arzamaski Mikołaj podniósł go do godności igumena. W 1995 objął dodatkowo funkcję rektora seminarium duchownego w Niżnym Nowogrodzie, zaś w 1996 – dziekana monasterów eparchii. Od 2000 archimandryta.

Dymitr, imię świeckie Witalij Wiktorowicz Jelisiejew (ur. 1 listopada 1961 w Szolnoku) – rosyjski biskup prawosławny.Ignacy, imię świeckie Siergiej Wasiljewicz Suranow (ur. 7 grudnia 1978 w Toburdanowie) – rosyjski biskup prawosławny.

W 2004 arcybiskup niżnonowogrodzki i arzamaski Jerzy wyznaczył go na dziekana dekanatów I niżnonowogrodzkiego, wyksewskiego, warnawińskiego i ureńskiego, zwalniając równocześnie z pełnionych wcześniej obowiązków.

10 października 2009 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa pomocniczego eparchii moskiewskiej z tytułem biskup pawłowo-posadski. Jego chirotonia biskupia miała miejsce 29 listopada tego samego roku, zaś jako główny konsekrator wystąpił patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. 25 grudnia 2009 biskup Cyryl został przełożonym stauropigialnego monastyru Dońskiego. Był również odpowiedzialny za parafie znajdujące się na terenie południowo-wschodniego okręgu administracyjnego Moskwy.

Konstantyn, imię świeckie Ilja Konstantinowicz Ostrowski (ur. 3 sierpnia 1977 w Moskwie) – rosyjski biskup prawosławny.Sergiusz, imię świeckie: Witalij Pawłowicz Fomin (ur. 24 sierpnia 1949 w Krasnozawodsku) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

W 2011 został wyznaczony na biskupa stawropolskiego i niewinomyskiego. Rok później, w związku z powstaniem metropolii stawropolskiej, został podniesiony do godności metropolity.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Aleksy, imię świeckie Anatolij Stiepanowicz Polikarpow (ur. 11 lutego 1948 r. w Pierwouralsku) – rosyjski biskup prawosławny.
Eugeniusz, imię świeckie: Walerij Germanowicz Rieszetnikow (ur. 9 października 1957 w Kazachskiej SRR) – rosyjski biskup prawosławny.
Barnaba, imię świeckie Roman Władimirowicz Baranow (ur. 11 lutego 1965 w Kałudze) – rosyjski biskup prawosławny.
Ignacy, imię świeckie Fiodor Władimirowicz Golinczenko (ur. 21 czerwca 1989 w stanicy Kryłowskiej w Kraju Krasnodarskim) – rosyjski biskup prawosławny.
Innocenty, imię świeckie Jakow Jakowlewicz Jakowlew (ur. 30 kwietnia 1947 w Jużnosachalińsku) – rosyjski biskup prawosławny.
Sofroniusz, imię świeckie Siergiej Nikołajewicz Bałandin (ur. 12 czerwca 1973 w Żygulowsku) – rosyjski biskup prawosławny.
Teodozjusz, imię świeckie Siergiej Władysławowicz Czaszczin (ur. 23 kwietnia 1973 w Moskwie) – rosyjski biskup prawosławny.

Reklama