Cyryl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cyrylimię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się ze słowa kyrios znaczącego "pan", "władca". Rosyjskim odpowiednikiem tego imienia jest Kiriłł (zgodnie z ISO 9).

Cyryl Jerozolimski, cs. Swiatitiel Kiriłł, archijepiskop Ijerusalimskij (ur. ok. 315 r. w Jerozolimie, zm. 18 marca 386 tamże) – grecki biskup Jerozolimy (348-386) i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, prawosławnego, ewangelickiego, anglikańskiego.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Cyryl imieniny obchodzi: 9 lutego, 14 lutego, 18 marca, 29 marca, 27 czerwca, 7 lipca, 22 lipca, 8 sierpnia i 28 października.

Żeński odpowiednik: Cyryla

Znane osoby noszące to imię:

 • Św. Cyryl z Jerozolimy
 • Św. Cyryl z Aleksandrii
 • Św. Cyryl – święty katolicki i prawosławny, apostoł Słowian
 • Cyryl – metropolita moskiewski i całej Rusi w latach 15681572
 • Cyryl – rosyjski duchowny prawosławny
 • Cyryl Ratajski – polski polityk, prezydent miasta Poznania
 • Cyryl – biskup stawropolski i niewinnomysski od 2009
 • Cyryl – rosyjski biskup prawosławny
 • Cyryl – patriarcha moskiewski i całej Rusi od 2009 roku
 • Cyryl – metropolita jekaterynburski i wierchoturski od 2011
 • Cyryl – patriarcha Bułgarii w latach 1953–1971
 • Cyril Despres – francuski motocyklista rajdowy
 • Cyril Kola – pisarz górnołużycki
 • Cyryl Lukaris – grecki duchowny prawosławny, teolog
 • Kyryło Ośmak (18901960) – ukraiński agronom, działacz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN)
 • Kiriłł Rybakow – piłkarz rosyjski
 • Cyril Svoboda
 • Samuel Cyryl Stefanowiczarcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego
 • Cyril Tourneur – dramaturg angielski
 • Cyryla — imię żeńskie pochodzenia greckiego; żeński odpowiednik imienia Cyryl. Wywodzi się ze słowa kyrios znaczącego "pan", "władca", a na gruncie greckim oznaczało osobę, która należy do Boga.Kościół katolicki obrządku ormiańskiego, Kościół ormiańskokatolicki, jeden z katolickich Kościołów wschodnich, patriarchalny, wchodzący w skład Kościoła katolickiego, uznający władzę i autorytet papieża.
  Warto wiedzieć że... beta

  ISO 9 to międzynarodowy standard transliteracji cyrylicy na znaki alfabetu łacińskiego. Najnowsza wersja standardu została opracowana w 1995 r. przez komitet TC 43 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).
  Eparchia jekaterynburska – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z siedzibą w Jekaterynburgu. Jej obecnym ordynariuszem jest metropolita jekaterynburski Cyryl (Nakonieczny), zaś funkcję katedry pełni sobór Świętej Trójcy w Jekaterynburgu. Drugą katedrą eparchii jest sobór św. Jana Chrzciciela w Jekaterynburgu. W czasach Imperium Rosyjskiego głównymi katedrami eparchii były jekaterynburskie sobory: św. Katarzyny i Objawienia Pańskiego, które zostały wysadzone w 1930 roku przez władze sowieckie.
  Cyril Svoboda (ur. 24 listopada 1956 w Pradze) – czeski prawnik i wykładowca, polityk, były wicepremier (2002–2004) i minister spraw zagranicznych (2002–2006), minister w drugim rządzie Mirka Topolánka (2007–2009), przewodniczący Unii Chrześcijańskich Demokratów - Czechosłowackiej Partii Ludowej (2001–2003; 2009–2010).
  Archimandryta Cyryl, wcześniej Iwan Dmitriewicz Pawłow (Иван Дмитриевич Павлов) (ur. 8 września 1919), jest archimandrytą Ławry Troicko-Sergijewskiej w Siergijew Posadzie oraz dostojnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Eparchia stawropolska – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z siedzibą w Stawropolu. Jej obecnym (2012) ordynariuszem jest metropolita Cyryl (Pokrowski), zaś funkcję katedry pełni sobór św. Andrzeja w Stawropolu. Eparchia obejmuje obszar Kraju Stawropolskiego z wyłączeniem rejonów minierałowodskiego, priedgornego i kirowskiego.
  Cyryl (cs. Кирилл, Kiriłł), imię świeckie: Władimir Michajłowicz Gundiajew (ros. Владимир Михайлович Гундяев; ur. 20 listopada 1946 w Leningradzie) – prawosławny duchowny, 16. patriarcha moskiewski i całej Rusi.

  Reklama