Cynthia Lennon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cynthia Powell Lennon (ur. 10 września 1939 w Blackpool, zm. 1 kwietnia 2015 na Majorce) – pierwsza żona Johna Lennona, z którym miała syna Juliana.

10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

Młodość i małżeństwo z Johnem[ | edytuj kod]

Cynthia urodziła się 10 września 1939 roku jako trzecie i ostatnie dziecko w rodzinie Charlesa i Lillian Powellów. Ojciec Cynthii pracował w firmie przemysłu zbrojeniowego GEC i sprzedawał urządzenia elektroniczne tej marki do sklepów w Liverpoolu. Zmarł z powodu nowotworu w 1956. Podczas wojny racje żywnościowe były ograniczone i Cynthia musiała jeść mniej niż jej dwaj starsi bracia i ojciec. Musiała także czyścić im buty i pomagać. Zaakceptowała to, jako najmłodsza kobieta w domu. Najstarszy brat Cynthii – Charles był pianistą, w wieku 16 lat postanowił opuścić dom i pracować w zakładach GEC. W wieku 12 lat Cynthia poszła do szkoły Junior Art School, z zamiarem kontynuowania edukacji w Liverpool Art College. Z powodu braku środków materialnych perspektywa nauki w tej szkole wydawała się odległa, ale matka Cynthii wynajęła sypialnię z czterema łóżkami elektrykom i w ten sposób zebrała środki na opłacenie edukacji. Właśnie w tej szkole, w wieku 18 lat spotkała Johna Lennona. W następnym roku zaczęli się spotykać, a 23 sierpnia 1962 wzięli ślub. Ceremonia trzymana była w tajemnicy, ponieważ Brian Epstein – menedżer zespołu The Beatles, którego członkiem był John – był zdania, że żeńska część fanów straci zainteresowanie zespołem, gdy się o tym dowie. Prezentem ślubnym od Epsteina było mieszkanie w Liverpoolu, wspólny kąt dla młodej pary. 8 kwietnia 1963 roku urodził się Julian - jedyny syn Lennonów. Pod koniec tego roku prasa dowiedziała się o narodzinach syna i ślubie Johna. Epstein pomylił się w swoich przewidywaniach, gdyż fani zaakceptowali te wydarzenia. Cynthia miała nawet swój fanklub (odmiennie od Yōko Ono, która była wręcz znienawidzona przez sympatyków Beatlesów).

Yoko Ono Lennon (jap. 小野 洋子 Ono Yōko, ur. 18 lutego 1933 w Tokio) – amerykańska artystka, wokalistka i feministka pochodzenia japońskiego, żona Anthony’ego Coxa, a następnie Johna Lennona, matka Seana Lennona i Kyoko Chan Cox. The Dirty Mac – angielska supergrupa rockowa założona w 1968 roku, w której skład wchodzili John Lennon, Eric Clapton, Keith Richards oraz Mitch Mitchell.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Majorka, (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Backbeat – biograficzny film muzyczny, wydany w 1994 roku. Opowiada on o hamburskim okresie twórczości zespołu The Beatles, koncentrując się szczególnie na wątku przyjaźni lidera grupy, Johna Lennona i pierwszego basisty, Stuarta Sutcliffe’a, oraz miłości Sutcliffe’a do niemieckiej artystki Astrid Kirchherr. Scenariusz filmu oparto na książce Alana Claysona i Pauline Sutcliffe The real life story behind Backbeat – Stuart Sutcliffe: The Lost Beatle. Film poza przyjaźnią Lennona i Sutcliffe’a pokazuje tryb życia członków zespołu, jaki wtedy prowadzili oraz ciemną stronę nocnego życia w Hamburgu.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama