Cyklon Pam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cyklon Pamcyklon tropikalny, który w marcu 2015 roku spustoszył archipelag Vanuatu i wyrządził szkody na kilku innych archipelagach Oceanu Spokojnego. Jest uważany za najgorszą katastrofę naturalną w historii Vanuatu.

Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.Nowa Kaledonia (Nouvelle-Calédonie) – francuskie terytorium zamorskie o statusie wspólnoty „sui generis” w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.

Na obszarze Vanuatu cyklon spowodował śmierć 16 osób oraz zniszczył sporą część infrastruktury państwa, odcinając od świata blisko 60 wysp, w tym od dostaw wody pitnej.

W Tuvalu cylkon spowodował znaczne zniszczenia infrastruktury i pól uprawnych. Na Wyspach Salomona doszło do poważnych zniszczeń budynków i upraw. W innych dotkniętych krajach – Fidżi, Nowej Kaledonii, Nowej Zelandii nie spowodował poważniejszych szkód, jednak w krajach tych postawiono służby ratunkowe w stan gotowości i zarządzono ewakuację niektórych terenów.

Cyklon − rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu (przemieszczają się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka), na półkuli północnej kierunek przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara (zob. efekt Coriolisa).Fidżi, Republika Fidżi – państwo wyspiarskie, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Republika Vanuatu (bislama: Ripablik blong Vanuatu) – państwo w Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów (2 z nich - Matthew i Hunter - należą do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji), z których 65 jest zamieszkanych. Położone jest ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Dawniej terytorum kraju było kondominium francusko-brytyjskim znanym pod nazwą Nowe Hebrydy.
Reklama